Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

O hakem Yavuz Karaozan mı

13 Eylül 1986’da oynanan G.Saray-G.Birliği maçında kaleci Simoviç, Osman Özdemir’i ceza alanı dışında düşürdü. Hakem Yavuz Karaozan, penaltı verdi. Atışı kullanan Halil İbrahim Eren golü, Hürriyet Gazetesi de manşeti attı: “Hakeme bak hakeme.”

Atilla Türker
SON GÜNCELLEME
HÜRRİYET, şike dosyasını aralamaya devam ediyor... Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav’ın, 25 Kasım tarihli Hürriyet’te yayımlanan, “Beni değil futbolcularımı satın aldılar” başlıklı röportajıyla başlayan süreçte çok önemli gelişmeler yaşanıyor...

Cavcav’ın, ertesi gün NTV Spor’a telefonla bağlanarak ismini açıkladığı futbolculardan Halil İbrahim Eren’in dün gazetemizde yer alan röportajında yer alan iddiaların neredeyse tamamı gerçeklerle bire bir örtüşüyor.
Eren’in anlattığı en önemli iddia Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav ve bir hakemle ilgiliydi. Önce gelin o sözleri hatırlayalım:

Kendinizi yere atın

“İstanbul’da oynadığımız Galatasaray-Gençlerbirliği maçı öncesi başkanımız İlhan Cavcav, ‘Bu maçı yönetecek olan hakem Y.K.’yı satın aldım. Bizim takım için uydurma penaltı verecek. Ceza alanı içinde kendinizi yere atın’ dedi. Nitekim bizim Osman Özdemir, ceza alanının 1.5 metre dışında düşürüldü. Hakem de penaltı verdi. Penaltıyı ben kullandım, Simoviç’i avladım. Maç berabere bitti.”

13 Eylül 1986’daki maç

Böyle bir olayın yaşanıp yaşanmadığını ve isminin baş harfleri Y.K. olan hakemin kim olduğunu öğrenmek için gazetemizin arşivlerini taradık ve çok ilginç bilgilere ulaştık. Halil İbrahim Eren’in sözünü ettiği maç 13 Eylül 1986’da oynanmış ve 2-2 bitmiş. 14 Eylül 1986 tarihli Hürriyet Gazetesi spor sayfasının manşetinde o maçla ilgili bakın nasıl başlık atılmış:

“Hakeme bak hakeme”

Haberin üst ve alt başlıklarında ise aynen şöyle yazılmış:

“G.Birliği’nin penaltısı ceza sahası dışında oluştu, G.Saray’ın yediği 2. golden önce ofsayt vardı”.
“Yavuz Karaozan’ın çok başarısız bir yönetim gösterdiği maçta goller, Yusuf, Halil İbrahim (penaltıdan), İsmail ve Cüneyt’ten”.

Penaltı kararının yanlış olduğunu Galatasaray’ın o dönemdeki teknik direktörü merhum Jupp Derwall de maç sonrasındaki açıklamasında şu sözlerle dile getirmiş:

“Bize verdiği penaltı yanlıştı. Çünkü rakip futbolcu ceza alanının dışında düşürüldü.”

FB-GS derbisinin gözlemcisi

Bu veriler bize Halil İbrahim Eren’in sözünü ettiği hakemin Yavuz Karaozan olabileceğini gösteriyor. Uzun yıllar hakemlik yapan Karaozan, düdüğünü astıktan sonra Futbol Federasyonu bünyesinde gözlemcilik yapmaya başladı. Federasyonun en çok güvendiği gözlemcilerden biri olan Karaozan, bu sezon 25 Ekim’deki Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde de görev yaptı.

Halil İbrahim Eren ne demişti, ne olmuş:

“Bu maç 1986 yılında Ali Sami Yen Stadı’nda oynandı” dedi. Doğru.
(13 Eylül 1986).
“Hakem Y.K. idi” dedi. Doğru.
“Osman Özdemir ceza alanının 1.5 metre dışında düşürüldü” dedi. Doğru.
“Haksız bir penaltıydı bu” dedi. Doğru.
“Penaltıyı ben kullandım” dedi. Doğru. (O golle skor 1-1 oldu).
“Kalede Simoviç vardı” dedi. Doğru. (90 dakika oynadı).
“Maç berabere bitti” dedi. Doğru. (2-2).

Bunları da Beğenebilirsiniz