Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

O golcü hangisi

Ünal Aysal, adı kendileriyle anılan Drogba için, “Karakter olarak bize uymaz, benim için son alternatif” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

G.Saray Başkanı’nın verdiği ipuçları Bulgar Berbatov ve Rus Pavlyuchenko’yu işaret ediyor. Çok fazla ortak noktaları var: Her ikisi de 30 yaşında, uzun boylular ve takımlarında yedek oldukları için ayrılmak istiyorlar.

GALATASARAY Başkanı Ünal Aysal, dün Lig TV’ye verdiği röportajda, ara transferde yabancı bir golcü alacaklarını açıklarken, bu futbolcunun kim olduğunun ipuçlarını da verdi:
“İngiltere’de oynayan, iri yapılı, beyaz tenli, güçlü, yakışıklı.”
Ünal Aysal, adı kendileriyle anılan Chelsali Didier Drogba’ya sıcak bakmadığını vurgulayarak, “Kaliteli bir oyuncu ama benim için son alternatif. Hocamızdan da onunla ilgili bir talep gelmedi. O bizim yapımıza uymaz. Maliyet olarak değil, karakter olarak. Yıldız oyuncu bazen zarar getirebilir. Bu riski ben almam, Fatih Terim alır. İsterse gidip, alıp getirebiliriz. Ancak, benim kafamdaki oyuncu, beyaz tenli, iri yapılı, İngiltere’de oynayan bir tip” ifadesini kullandı.

Berbatov sezon başında da istenmişti

Bu sözler üzerine yaptığımız araştırmada, iki futbolcunun adı ön plana çıktı; Manchester United’dan Dimitar Berbatov ve Tottenham’dan Roman Pavlyuchenko... Çok sayıda ortak noktaları olan oyuncuların ikisi de 30 yaşında. Berbatov 1.90 metre, Pavlyuchenko ise 1.88 metre boyunda. Evliler ve birer kız çocukları var. Dahası; takımlarında fazla forma şansı bulamadıkları için, ocak ayında başka bir kulübe gitmelerine kesin gözüyle bakılıyor.
Berbatov’un transferi sezon başında da gündeme gelmiş, ancak futbolcu o zamanlar Manchester United’dan ayrılmak istemediği için anlaşma sağlanamamıştı. Galatasaray, sözleşmesi bu sezon bitecek olan Bulgar yıldız için Manchester United’a, “Mayısta bedavaya bırakmayın; ocak ayında bize verin, para kazanın” teklifinde bulunacak. Sarı kırmızılılar önce bu oyuncunun transferi için çalışmalara başlayacak, olmadığı taktirde Pavlyuchenko’ya yönelecek.

‘Tek adam’ düzeni beraberliğimizi bozdu

‘Futbol Gündemi’nde taraftarlardan gelen soruları da yanıtlayan Aysal, “Galatasaray’ın son 10 yıldaki temel yanlışları nedir?” sorusu üzerine, “10 seneye baktığımda hep tek adamlar gördüm. Hep başkanlar vardı. Kararı onlar verdi, onlar konuştu. Uzun süre kalma isteğinde olan başkanların karşısında bu başkanların gitmesini isteyen bir grup vardı. Bu görüntüde başarı zordu. Beraberlik kayboldu. Bugün kurumsal bir düzenden bahsediyoruz. Sadece başkan yok. Bu G.Saray’ı başarıya  götürecektir. Artık bu tip büyük kurumlar kişiler tarafından değil, ekipler tarafından yönetiliyor” diye konuştu.

Beni heyecanlandıran futbolcu yok

Aysal, “Takımda beni heyecanlandıran bir futbolcu bulunmuyor. Melo bu tarife biraz uyar gibi ama bizim de eksiğimiz bu” dedi.

GALATASARAY Başkanı Ünal Aysal, sarı kırmızılı takımda kendisini heyecanlandıran bir futbolcunun bulunmadığını söyledi. “Hangi futbolcuyu izlerken daha çok heyecanlanıyorsunuz”  sorusuna, “Melo bu tarife uyar gibi. Böyle, herhangi bir yerden topa vurduğu vakit şu anda beni çok heyecanlandıran bir oyuncu yok. Takımda eksiğimiz bu” yanıtını verdi.
Aysal, “Hem teknik ekibimiz, hem biz istikrarı gençlerde görüyoruz. Galatasaray disiplinine göre hazırlanması ve beyinlerinin bu modele ve kalıba girmesi önemli. İstikbalimiz o isimlerde. Dışardan parayla hazır almak yetmez. Alt yapıdan oyuncular yetiştirmeliyiz. Kimse yapmıyorsa bunu biz yapmalıyız” diye konuştu.
Başkan Aysal yarın oynanacak sezonun ilk derbisi olan Beşiktaş-Fenerbahçe maçıyla ilgili de net bir fikrinin olmadığını söyledi. Aysal, “İyi oynayan kazansın. İki rakibimizle de henüz oynamadık. Şu an laf olsun diye demiyorum, gerçekten iyi oynayan kazansın” dedi.

Polat, Obama’dan çok daha yakışıklı

ESKİ Başkan Adnan Polat’ın ABD Başkanı Obama’ya benzetildiği iddialarına ilişkin Aysal, “Katiyetle böyle bir şey yok. Gülünç bir şey. Böyle bir benzetmeyi yapmak da yersiz. Gereksiz. Obama’ya da benzediğini zannetmiyorum Adnan başkanın. Bence Adnan başkan çok daha yakışıklı” dedi.

Terim CEO’luktan farklı bir görev almalı

FATİH Terim ile çalıştığım için başkan olarak şanslıyım. Terim, Galatasaray’ın tarihinden gelen bir insan, Galatasaray’a hayatını veren bir insan. Başarı bazında onunla ilişkiminin devam edeceğine inanıyorum, inanmak istiyorum. Hocalığı bıraktıktan sonra da Galatasaray için de daha yukarılarda görev almalıdır. CEO değil, daha yararlı olacağı bir pozisyonda olmalı.

Riera iyi ama tembel

ÜNAL Aysal, İspanyol futbolcu Riera konusunda çarpıcı bir değerlendirme yaparak; “Çok iyi bir aile yapısı var. İyi bir profesyonel. Onun için aldığım bilgiler arasında bir tek negatif şey, tembelliği sevmesi. Yani çalışırsa başarılı olacak” dedi.

Tenis ve hentbol branşları açıyoruz

GALATASARAY Başkanı Ünal Aysal, “Camiaya müjde veriyorum; kulübümüze hentbol ve tenis branşları açıyoruz. Bu branşlarda gençlerin önünü açmak, destek olmak istiyoruz. Başkanlık koltuğuna oturduğumda ilk bir ay günde 20 saati bulan çalışma tempom vardı. Şu anda medeni saatler içinde işimi bitirir hale geldim. Bana günde artık 10 saat yetiyor” dedi.

“O sözlerin arkasında değilim” yazısı istedik

IŞIN Çelebi’nin İnan Kıraç’a yönelik sözleri nedeniyle kulüp disiplin kuruluna sevk edildiği iddiasına açıklık getiren Aysal, şunları söyledi:
“Şikayet İnan Kıraç’tan değil, İşbirliği Kurulu Başkanı Türker Arslan’dan geldi. Işın Çelebi’yi Disiplin Kurulu’na sevk etmedik, sadece kendisine bir yazı gönderdik. Dedik ki, ‘Sayın Çelebi, herhalde sözleriniz maksadını aştı, bunu lütfen bir mektupla yazın, arkasında değilim bu söylediklerimin deyin’, dedik. Herhalde bize yardımcı olacaktır.”

Borcumuz 27 milyon dolar azaldı

GÖREVE geldiğinde 328 milyon dolar olan genel borçların şu anda 301 milyon dolara düştüğünü kaydeden Aysal, “Vaktimin yüzde 80’ini Galatasaray’a harcıyorum. Şu anda önceliğim Galatasaray. Gerek maddi, gerek hukuksal, gerek kurumsal, kulübümüzün içindeki kendi imkanları enerjisi Galatasaray’ı gerekli yerlere taşır. Ben sadece burada vasıtayım, görevimi yapıyorum” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz