Gündem Haberleri

  O fotoğrafları basmadılar

  Hürriyet Haber
  24.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiliz basını, Prens Harry’nin çıplak fotoğraflarını yayınlamadı.

  Telekulak skandalı yüzünden zan altında olan İngiliz basını, Prens Harry’nin Las Vegas’ta çıplak kızlarla eğlenirken gizlice çekilmiş fotoğraflarını yayınlamadı. The Sun gazetesi, gerçek fotoğraflar yerine mizansen görüntüler yayınlamayı seçti.

  PRENS BÖYLE GÖRÜNTÜLENMİŞTİ / FOTO GALERİ

  İNGİLTERE basını dün son yıllarda benzerine rastlanılmayan bir olay yaşadı. Sadece ülkenin değil tüm dünyanın ilgisinin odağındaki bir isim, Prens Harry’nin (28) ABD’nin kumar kenti Las Vegas’ta bir otel odasında çırılçıplak kadınlarla eğlenirken gizlice çekilmiş fotoğrafları TMZ.com’da yayınlanmasına rağmen bu görüntülere hiçbiri yer vermedi.
  Özellikle saray skandallarına bayılan tabloid basının fotoğrafları görmezden gelmesi dikkat çekiciydi. Bu sıradışı durumun arkasında gerçek Prens Harry’nin ikametgâhı St James Sarayı’ndan yapılan açıklama ile anlaşıldı. Saray yetkilileri bir çeşit sansür kurulu olan “Basın Şikayetleri Komisyonunu” aramış ve basının bu fotoğrafların yayınlamasına engel olunmasını “rica etmişti.”

  Saray rica etti

  Geçmişte benzeri durumlarda ceza almayı bile göz önüne alıp elindeki malzemeyi yayınlamaktan çekinmeyecek gazeteler bu “ricaya” uydu. Çünkü, 165 yıllık News Of The World Gazetesi’nin sonunu getiren telekulak skandalı patlak verdiğinden beri İngiliz mahkemeleri özel hayatın gizliliğini ihlâl eden yayınları dikkatle izliyor. Fotoğrafların kapalı bir mekanda gizlice çekildiği için mahkemelerin bunu ihlâl olarak kubul edeceği gerçeğini gözönüne alan basın, skandalı yansıtabilmek için türlü oyunlara başvurmak zorunda kaldı.

  The Sun’dan çakma görüntü

  The Sun Gazetesi, Harry adlı bir çalışanını soyup arkasına yüzü görünmeyen yine çıplak kadın çalışanını koyarak fotoğrafını çekti ve “Harry kraliyet mücevherlerini kaptı” başlığını attı.
  - Daily Mail gazetesi Prens’in havuzda çekilmiş yarı çıplak fotosuyla “skandal efekti” verdi.
  -  The Independent Harry’nin takım elbiseli fotoğrafı altına “Onu giyinik tanıyabildiniz mi” dedi.
  -  Daily Teleghraph ise doğrudan sansüre vurgu yaptı.

  Arkadaş kurbanı mı

  Çıplak görüntülerin yarattığı skandal bakışların Prens Harry’nin yakın arkadaş çevresine de çevrilmesine yol açtı. Bazı gazeteler Prens Harry’yi bir “parti canavarına” çeviren arkadaşlarını suçlayıcı yazılar kaleme aldılar. Örneğin Daily Telegraph, Prens’in adının karıştığı diğer skandallarda olduğu gibi çıplak fotoğraf olayında da Harry’nin yakın arkadaşlarından Tom “Skippy” Inskip’in (25) boşrolü olduğuna dikkat çekti. Prens ile aynı okulda okuyan Skippy, Başbakan David Cameron’ın en yakın arkadaşlarından milyarder işadamı ve bankacı Owen Inskip’in oğlu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı