"Nuran Çakmakçı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nuran Çakmakçı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nuran Çakmakçı

O fotoğrafı 52 ülkede 48 milyon kişi tıklamış

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda sosyal paylaşım sitelerinde ve internette rekor kıran Ata’nın çocukları fotoğrafı rekor üstüne rekor kırdı.

52 ülkeden 48 milyon takipçi fotoğrafı tıklarken, 52 bini aşkın kişi de beğendiğini işaretlemiş. Biz de bu fotoğrafın perde arkasını araştırdık. Ama o fotoğrafının gerçek mimarı aslında okuldan ayrılmış. Özel İzmir Ata Koleji’nde geçen yıl öğretmenlik yapan Elif Coşkun bilgisayar öğretmenleri ile bu projeyi tasarlamış. Okul Müdürü Necla Çelenk de projeyi onaylayınca okulda sergilemişler. Ancak, bu yıl gündeme oturmasına neden olan bir müdür yardımcısı. Gülay Engin, bu yıl sosyal paylaşım sitelerinde Zafer Bayramı’nı kutlamak için bu fotoğrafı kullanınca konuşulmaya başlandı. Görüştüğüm Engin, “Geçen yıl Ata’mızın önemli ses getirecek fotoğraflarıyla böyle çalışmalar yaptık. Çocuklarla da ayrıca bu fotoğraflara uygun çekimler gerçekleştirerek, iki fotoğrafı birleştirdik. Biz de bu kadar ses getireceğini bilmiyorduk. İki gündür telefonlarımız susmuyor, velilerimiz çok mutlu” diyor. Fotoğrafta Atatürk’e sarılmış çocuklardan anasınıfından ilköğretim 8’e kadar her yaş grubundan öğrenci bulunuyor.

SBS kayıt takvimini dikkatle takip edin

Özel okulların serbest kayıt dönemi ve OYP ile öğrenci alan okulların asıl liste kayıt dönemi Cuma günü sona erdi. 3 Eylül Pazartesi gününden itibaren OYP ile öğrenci alan okullar yedek kayıt dönemine geçecek. Özel okullar da her özel okul kendi kayıt yöntemini internet sitesinde ilan edecek. Bir kısmı bir gün ön kayıt, bir gün kesin kayıt ya da öğleden önce ön kayıt, öğleden sonra kesin kayıt yapacak.

Anadolu liselerinde öğrenciler yerleştirme sonuç belgesinde hangi okulun kaçıncı yedeğinde olduklarını biliyorlar. Önümüzdeki hafta ya okulların ya da Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde takiplerini sürdürmeleri gerekiyor. Hangi okulun yedeğinde olup olmadığına bakıp, ona göre okullara gidip kayıt yaptırmaları şart. Pazartesi günü her okulun açık kontenjanını ilan edecek. Pazartesi gününden itibaren sürekli kayıt güncellemesi yapılacağından veliler okulların internet sitesine girip çocuklarının isimlerini takip etmeleri gerekiyor.

Ancak, uzmanlar karar veren velinin yasal olan 3 günlük süreyi beklemek yerine bir an önce okula gidip, kayıt yaptırıp, yaptırmayacağını bildirmesi uyarısında bulunuyorlar. Eğer kayıt hakkı kazanan çocuk “ben gelmiyorum” derse anında diğer yedekteki üç gün beklemeyecek, kayıt sistemi de uzamayacak.

 Özel okulların büyük kısmının kontenjanı doldu. Dolmayanlar da pazartesi gününden itibaren kayıtlarına devam edecek.

 

X