"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

O fotoğraf Bodrum için hiç iyi olmadı

BODRUM Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon aradı:<br><br>- Gazetedeki fotoğrafı gördünüz mü?

- Hangisini?

- Suudi Prensi Bandar Bin Halid Al Saud’u eşiyle teknede şampanya içerken gösteren fotoğraf...

- Evet gördüm. Bodrum’un en lüks guletini günlüğü 15 bin Euro’ya kiralamışlar galiba...

-Doğru, günlüğü 15 bin Euro. Ama o fotoğraf ve haberin çıkması Bodrum için hiç iyi olmadı...

-Neden?

-İçki içerken görüntülenmek, Suudi Prensi rahatsız eder...

-Güverteye çıkıp içtiklerine göre, belki de rahatsız olmamışlardır. Hem o fotoğraf ve haberin Bodrum’a ne zararı olabilir ki?

-Bu şekilde deşifre olma riski yaşarsa, Suudi Prens bir daha Bodrum’a gelmek istemez. Bakın şu anda Libya Lideri Muammer Kaddafi’nin oğulları da Bodrum’da tatil yapıyor. Körfez ülkelerinden gelen varlıklı insanların Bodrum’da kiraladığı tekne sayısı 20 dolayında...

-Böyle gelenler Bodrum’a iyi para bırakıyor anlaşılan...

-Bırakmaz mı? Geçen gün Bodrum’da mavi tura çıkan bir Arap zengin, buradaki Sarar mağazasından 20 takım elbise birden almış. Böylece Sarar, sezon boyunca yapabileceği satışı tek müşteriye gerçekleştirmiş.

- Bizim ne yapmamızı istiyorsunuz?

-Medyamız yanlış anlamazsa eğer ricamız, bu tür fotoğraf ve haberlere yer vermemeleri...

Mahmut Kocadon, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Medya ve İletişim Meclisi Başkanı olduğumu da dikkate alarak beni aramıştı:

-Aslında birçok meslektaşımız o fotoğrafı ve haberi kıskanmış, “Keşke biz de yakalayabilseydik” diye düşünmüştür...

-Habercilik açısından belki haklısınız... Ancak, bol para harcayan bu turistleri haberlerle kaçırırsak, Bodrum sadece günde 5 Euro harcayan İngiliz turiste mahkûm kalır.

Bir tarafta, teknede başı açık eşiyle şampanya yudumlayan Suudi Prensi’ni görüntüleyip, Türkiye’de bazı kesimlere mesaj vermek...

Diğer tarafta, Bodrum’dan yüzleri güldüren zengin turisti kaçıracak etken olmak...

Bu ikilem içinde Bodrum Ticaret Odası Başkanı Kocadon’un, “Lütfen bize yardım edin” çağrısına uyan olur mu?

Bize başvurun, gerçek kaşmiri öğrenin azo boyar riskini de aşın

PAZARTESİ günkü sayfamızda yer alan Demet Cengiz Bilgin’in, “Kanserojen boya polisi oldu, yakaladığını ilanla rezil edecek” başlıklı haberi için Silk&Cashmere’in CEO’su Ayşen Zamanpur’dan mesaj aldım.

Haberde İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi’nin Sağlık Bakanlığı’ndan aldıkları “azo boyar madde denetimi” yetkisinden söz ediliyordu...

Türkiye, içerdeki üretim için “azo boyar” sınırlarını çok iyi çizmişti... Ancak, Çin ve Hindistan’dan ithal ürünlerde “kanserojen boya” riski vardı... Tanrıverdi, bunlara örnek verirken, Çin’den, Hindistan’dan ithal kaşmirleri de saymıştı...

Türkiye’de kaşmir denince, Silk&Cashmere akla geldiği için, Ayşen Zamanpur, sorumluluk duygusuyla mesajı göndermişti: “17 yıldır her faturamızın üstüne ürünlerimizin azo kimyasalları içermediğine dair ibare koyarız. Gerçekten de piyasada satılan kaşmir ve paşmina taklidi ucuz ürünlerin kimyasal boyalarının zararlı maddeler içerebileceği mümkündür.”

Zamanpur’un bu konuda bir de çağrısı var: “Gerçek kaşmir nasıl anlaşılır, azo boyar riskine karşı ne yapmak gerekir gibi konularda bilgi almak isteyen bize başvurabilir...”

Madem Zamanpur böyle bir çağrı yapıyor, şirketin mail adresini de verelim: www.silkcashmere.com  

X