Gündem Haberleri

  O dosya bize de gelmedi

  Ali DAĞLAR
  28.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay’ın istediği Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner dosyası için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün de, “Bize gelmedi” dedi. Şengün 2 Nisan’da dosyayı istemiş, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi de, “Gönderdik” açıklaması yapmıştı. Dosya en sonra Diyarbakır’a gönderilmişti.

  ERZİNCAN Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in iki cemaate yönelik soruşturmalarının ardından Erzurum’la yetki tartışmasına girip tutuklanmasına uzanan süreçteki Yargıtay ile Erzurum arasında dosya kavgasına bir halka daha eklendi. Yargıtay ile Erzurum Özel Yetkili 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi arasında suç duyurusuna kadar varan kavgaya, Ergenekon davaları ve Dursun Çiçek davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de dahil oldu. Önceki gün Cihaner dosyasını Yargıtay’ın talebine rağmen 16 gün bekletip Ankara’daki duruşmaya 3 gün kala Diyarbakır’a gönderen Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin, dosyayı İstanbul’la birleştirme kararı almasına rağmen 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne de göndermediği Başkan Köksal Şengün’ün dünkü açıklamasıyla ortaya çıktı.

  16 gün bekletmişlerdi

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün, daha önce kendilerinin de Erzincan dosyasını Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nden istediklerini fakat gönderilmediğini söyledi. Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi dosyayı birleştirme kararı aldığı gün İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiklerini açıklamıştı. Şimdi gözler bugün Yargıtay’daki Cihaner davasına çevrildi.

  Yargıtay’dan suç duyurusu

  Yargıtay’da 14 Mayıs’ta yapılan ikinci duruşmaya İlhan Cihaner Erzurum’dan getirilmişti. Yargıtay 11’inci Ceza Dairesi duruşma sonunda talebine rağmen dosya aslını göndermeyen Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi hakkında yüksek mahkemeye gönderdiği cevabi yazıda nezaket kurallarına uymadığı gerekçesiyle Adalet Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Daire, dosyanın, kurye marifetiyle derhal gönderilmesini de karara bağlamıştı. Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, Cihaner’in Yargıtay’daki duruşmasına 3 gün kala, dosyayı bir vatandaşın birleştirme kararına itiraz ettiği gerekçesiyle itirazın değerlendirilmesi için Diyarbakır’a göndermişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı