Gündem Haberleri

GÜNDEM

  O deliğe girmektense mezarı tercih ederim

  Soner GÜREL / ANKARA
  31 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 31 Aralık 2009 - 00:50

  Amirallere suikast iddiasıyla hakkında ikinci kez tutuklama kararı çıkınca 19 Aralık’ta intihar eden Deniz Yarbay Ali Tatar’ın, eşi, kızı, ailesi ve komutanlarına hitaben yazdığı 5 sayfalık mektuba Hürriyet ulaştı.

  Tatar’ın, ölümünden birkaç saat önce yazdığı mektup ve özel eşyaları, önceki gün ailesine teslim edildi. Yarbay Tatar, eşi Nilüfer ile ağabeyi Ahmet Tatar’a içinde bulunduğu durumu mektubunda şu satırlarla anlattı:

  Başınızı dik tutun

  “Öncelikle sizlerin başını eğecek hiçbir şey yapmadım. Başınızı dik tutun. Ben bana yapılan bu haksızlık ve hukuksuzluğu kaldıramam. Benim bu kararım belki benim durumumda olanların aydınlığa çıkmasına neden olur. İçim buruk, bana bu oyunu oynayanlara ve bana sahip çıkmayanlara kırgınım. Yaşadığım bu hukuksuzluk sonucu o deliğe bir daha girmektense mezara girmeyi tercih ederim. Bu şekilde ölmeyi hiç istemezdim. İnsanın kendi eliyle hayatını sonlandırmasına önce ben karşı çıkardım. Ama kader böyleymiş, hakkınızı helal edin. Beni Ankara’ya babamın yanına gömün. Ağabeyim ve ablacığım beni unutmayın. Nilüfer ve
  Gökçenim size emanet.”

  Tatar, mektubunun ilerleyen bölümlerinde kızı Gökçen’e seslenerek, “Canım kızım; çok iyi çalış, iyi yerlerde ol ki benim hesabımı sorabilesin” dedi. İntiharından bir gün önce ailesiyle bir araya gelen Tatar, bu durum için, “Dün akşam hepimiz son bir defa bir aradaydık. Tek tesellim hepinizi son defa görmekti” ifadesini kullandı.

  Komutanlarına sitem

  Tatar’ın bıraktığı 5 sayfalık mektubun 2 sayfası aileye teslim edilmedi. Mektupla ilgili soruşturmayı yapan Deniz Kuvvetleri Askeri Savcılığı, soruşturmanın etkilenebileceği gerekçesiyle, 2 sayfalık bölümden sadece not alınmasına izin verdi. Tatar, bu bölümde komutanlarına seslenerek, “Hukuksuzluk sürecine hukuk adına saygı gösterilemez. Şunu bilin ki; en küçük suçu günahı olmayan ben, yapılan bu hukuksuzluğa isyan ve bu karanlığa bir nebze ışık olabilmek için hayatıma son veriyorum” diye yazdı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı