Gündem Haberleri

GÜNDEM

  O da ‘Allah’ın kuruşu’ dedi

  Metehan DEMİR
  07.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.05.2011 - 00:58

  “Statükonun Allah’ı” sözünün Başbakan Erdoğan tarafından kullanıldığını belirten CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Allah’ın adının başka amaçla kullanılmayacağını bilirim. Başbakan ‘Allah’ın kuruşu’ dedi, biz bir şey söyledik mi” diye konuştu.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “Statükonun Allah’ı” sözlerini eleştirmesine sert tepki göstererek, “Allah için güzel kadın demiyor muyuz? Kastım o değildi. Başbakan da ‘Allah’ın kuruşu’ dedi, biz bir şey söyledik mi” dedi. Kılıçdaroğlu, önceki gün Malatya mitinginden Ankara’ya dönerken özel uçakta şu açıklamalarda bulundu:

  Argüman yapması ayıp

  “Beni ‘Statükonun Allah’ı’ dedim diye eleştiriyor. Bunu dine karşı argüman gibi kullanmak ayıp. Adana’ya gittim, ‘Allah’ına kurban’ dedim. Allah’ın adının başka amaçla kullanılmayacağını bilirim. Başbakan ‘Allah’ın kuruşu’ dedi. Allah’ın adının maddiyatla yan yana gelmesi diye bakılır mı? Ben sadece gittiğim yerlerde yöresel deyimleri kullanıyorum. Başka kastım yok. Başbakan mal bulmuş mağribi gibi sarıldı. Seçim meydanlarında konferanslardaki gibi konuşulmuyor. Kitlelerin heyecanını canlı tutmanız lazım. Benim çok sert ifadem yok. En sert sözüm ‘Zamcı Recep Bey.’ SSK Genel Müdürlüğüm dönemiyle suçlanıyorum. Gel ekranlarda tartışalım, her soruna cevap vereceğim diyorum. Karşıma çıkmaya mangal gibi yürek lazım diyorum. Ama asla şerefsiz, cibilliyetsiz gibi kelimeler ağzımdan çıkmadı. Bir konuşmamda ‘Angusları siz biliyorsunuz’ dedim. Birisini kast ederek söylemedim.

  İmam hatipliler polis olabilir

  Aralarında İmam Hatip Liseleri’nin de bulunduğu meslek lisesi mezunları polis olabilir. Ben kesinlikle buna karşı değilim. Bu konudaki düşüncem net.

  Anket yaptırmak pahalı

  Anket çok pahalı. Yaptırmıyoruz. Aday belirlemelerinde iki firmadan aday tespitiyle ilgili anket istedik. Yaklaşık 1,5 milyon TL verdik. Ya TV reklamlarını ya da anketi tercih edecektik. Biz TV reklamlarını seçtik.

  Yeni anayasa mümkün

  Seçim sonrası yeni anayasa yapmak mümkün. Dayatma değil uzlaşma kültürü önemli. Seçimden sonra uzlaşma komisyonuna üye veririz. Başbakan, başkanlık sistemini tartışabilir ama Anayasa’da gündeme gelmez.

  Kazanılmış hak olmaz

  Gül’ün görev süresinin 5 yıl olduğunu daha önce söyledik. Kazanılmış hak olmaz. Ama Fransa’da farklı örnek var. Recep Bey’in en ciddi sorunu Cumhurbaşkanlığı konusudur. Bakalım nasıl çözecek. Anayasa hazırlığı uzun süre alır. Başkanlık sistemini tartışmaya gerek yok. O biraz Burhan Kuzu Bey’in fantazisi gibi. Daha sağlıklı bir parlamenter sistem için bazı düzenlemeler yapılabilir.

  Yürütmenin vesayeti var

  Meclis, yürütmenin vesayeti altında. Meclis’i Başbakanın vesayetinden kurtarmak lazım. Başbakan, Meclis Başkanı’nın yetkilerine müdahale ediyor. İç tüzüğün değişmesiyle vesayet kalkar. Mutabakatla hazırladığımız iç tüzük var. Parlamentonun bir aylık takvimi belli olacak. Hükümet müdahale edemeyecek. Siyasetteki kutuplaşma bu şekilde önlenir.

  Hükümet-asker uyumu

  Bedelli askerlik çalışmamızla ilgili askerlerle konuşmadık, Genelkurmay’la hiçbir temasım olmadı. Olmaz da. Biz onu yapacağız. Bu arada son zamanlarda hükümetle asker arasında uyum dikkat çekiyor. Zaten bu iyi hava, Yaşar Büyükanıt döneminden beri dikkat çekici şekilde artarak devam ediyor. Bunun sonucu olarak Balyoz konusunda gelişmeler yaşanabilir.

  En keyifli anım

  Rahatlamak için evde divana uzanıp sehpayı çekiyorum, hafif müzik açıyorum, hanım çayı getiriyor. Benim en keyifli anım bu. Torunumu da çok seviyorum. Beni dinlendiriyor. Stresi, gerginliği böyle atıyorum. Kitap okuyamıyorum, televizyon izleyemiyorum. Okuyacağım raporlar, yazılar vaktimi yeteri kadar alıyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı