Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

O cadı kazanı, aşka tuzak kuruyor

Belçika haftalardır bu aşkla çalkalanıyor. Bu aşkı yasak ilan ediyor. Bu aşka şiddetle itiraz ediyor.

Karşı çıkmanın tek nedeni var. Biri Valon, diğeri Flaman. Tarihi 175 yıl geriye giden, demokrat Belçika bunu içine sindiremiyor.

Örümcekler salınıyor, bitkiler kaynatılıyor, ruhlar çağrılıyor. Her türlü büyü tamam.

Milliyetçilik, o cadı kazanı, aşkı öldürme peşinde. Buna rağmen, aşk milliyetçiliğe direniyor.

Kadın Sophie Pecriaux, 38 yaşında, Valon Sosyalist Parti üyesi. Erkek Hendrik Daems, 46 yaşında, evli, Flaman Liberal Parti Başkanı.

Kadınla erkek Belçika Parlamentosu milletvekili. Parlamentoda tanışıyorlar. Tanışma kısa sürede ateşli bir aşka dönüşüyor. Adam eşinden boşanmaya karar veriyor. Arada kadın hamile kalıyor. Birkaç ay sonra, bebek geliyor, bebek.

*

Aşk neden yasak?.. Adam evli olduğu için değil. Hatta, biri liberal, diğeri sosyalist olduğu için de değil. Asıl yasak, Belçika’da Valonlar ile Flamanlar arasındaki yüzyılı aşkın anlaşmazlık. Farklı ırklar arasındaki çatışma. Karşılıklı kin ve nefret. Bir Flaman’a Fransızca konuşturmak mümkün değil. Bir Valon’un Flamanca konuşması hayale bile sığmıyor. Öylesine katı ve vazgeçilmez bir milliyetçilik ruhu. En demokrat, en liberal, en hoşgörülü ülkeler arasında bulunan Belçika’da.

Oysa, kadınla erkeğin üyesi olduğu iki parti, şu anda Belçika’da koalisyonun iki partneri. Hem de, tabuları birer birer yıkan bir koalisyonda.

Örneğin, ordunun lağvedilmesi gerektiğini bu koalisyon konuşuyor.

Örneğin, ötanaziyi bu koalisyon kabul ediyor.

Örneğin, eşcinsel evliliği bu koalisyon yasal hale getiriyor.

Ayrıca, eğer sorun yasak aşk ise, Belçika Kralı II. Albert’in evlilik dışı bir kızı olduğunu Belçika’da bilmeyen yok. Kralın evlilik dışı aşkına hoşgörüyü gösteren aynı koalisyon. Valon’u ve Flaman’ı ile bu Belçika halkı.

Buna rağmen, Belçika haftalardır bu aşkla çalkalanıyor. Bu aşkı yasak ilan ediyor. Bu aşka şiddetle itiraz ediyor. Karşı çıkmanın tek nedeni var. Biri Valon, diğeri Flaman. Tarihi 175 yıl geriye giden, demokrat Belçika bunu içine sindiremiyor.

*

Belçika’da 6 milyon Flaman, 3.5 milyon Valon yaşıyor. Valonlar güneyde, Flamanlar kuzeyde. Flamanlar ile Valonlar arasındaki evlilik ancak yüzde bir oranında. Başkent Brüksel’de iki toplum bir arada yaşasa bile, kapısı olmayan sınırlar, beyinlerde çizilen tel örgüler gerisinde.

TV’leri ayrı. Okulları ayrı. Ama, dinleri bir, ikisi de Katolik.

*

Yasak aşk karşısında kopan kıyamete Sophie: "O bir erkek, ben bir kadın ve biz birbirimizi seviyoruz, neden bu suçlamalar, anlayamıyorum."

Suçlamaların partisine zarar verdiğini görünce, parti başkanlığından istifa eden Daems: "Özel hayatın böylesine dillere düşmesi, ülkemizin dramıdır."

Daems hakkında basında yayınlanan suçlamaların haddi hesabı yok. 1999-2003 arasında Daems, Ulaştırma Bakanı. Belçika Hava Yolları Sabena, onun bakanlığı döneminde iflas ediyor. Şimdi, Belçika basını, aşk üzerinden intikamını bir de bu yoldan alıyor: "Zaten becereksizin tekiydi, Sabena’yı o batırdı."

Valon bir kadınla aşkına rağmen, Daems’in geçmişi, bu açıdan pek parlak değil. Sıkı bir ayrılıkçı olarak tanınıyor. Siyasal yaşamı boyunca, Valonlar’ı, tembel güneyliler, diye aşağılamaktan geri kalmıyor. Ama, kaderin cilvesi, gönlünü bir Valon’a kaptırıyor. Dava arkadaşları onu ihanetle suçluyor.

*

Belçika basınında her gün bir anket yayınlanıyor. Radikal politik düşünce ayrılığı olan biriyle siz ilişki kurar mısınız?.. Başka bir ırktan birine ilgi duyar mısınız?.. Bu beraberliği onaylıyor musunuz?.. Anketlerde hep aynı çarpıcı sonuç. Çok yüksek oranda, hayır.

Tabuların birer birer yıkıldığı Belçika, Valon-Flaman ayrımında milliyetçi kuyuya düşüyor. Yükselen milliyetçilik, ne aşkın sihrini yakalıyor, ne özel hayata saygı gösteriyor.

Batı felsefesinde aşk denildi mi, akan sular duruyor. Aşk, Batı felsefesinde romanı, öyküsü, tiyatrosu, operası, filmi, tarihi ve günlük yaşamıyla vazgeçilmez bir hazine. Umutlar ve dramlar, ülke yönetmeler ve hatta savaşlar aşk üzerine kurulu. O felsefede aşk, her tabuyu kıracak güçte. Yeter ki aşk olsun, aşk. Orada yüzyıllardır birilerinin aşkı, başkalarının sevinci.

*

Belçika şimdi harakiri yapıyor. Biri Valon, diğeri Flaman olduğu için, Belçika şimdi aşkı inkar ediyor. Köklerine asıl şimdi ihanet ediyor.

Milliyetçilik, o cadı kazanı, aşkın kolunu bükme peşinde. Yugoslavya’yı parçalayan milliyetçilik, o korkunç hastalık, şimdi Belçika’yı kemiriyor.

Sophie ile Daems’e mutluluklar diliyorum.
X