Gündem Haberleri

GÜNDEM

  O başka yerdeydi

  Elif DEMİRCİ - Turan GÜLTEKİN / İZMİR - DHA
  17 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 17 Mayıs 2010 - 00:57

  Başbakan Erdoğan, Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülere gönderme yaptı; “Zaten Sayın Genel Başkan’ın parlamentoya da gelip gittiği yok. Biz orada Anayasa ile uğraşırken o başka yerlerdeydi” dedi.

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Meclis’den geçen Anayasa değişikliği paketinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuran CHP’ye yüklendi. Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen kaset skandalına da gönderme yapan Erdoğan, “Zaten Sayın Genel Başkan’ın parlamentoya da gelip gittiği yok. Biz orada Anayasa ile uğraşırken o başka yerlerdeydi” dedi. AK Parti’nin İzmir’de tek ilçe belediye başkanlığını kazandığı Bayındır İlçesi’ne ‘Oba’ helikopteriyle gelen Başbakan Erdoğan, ilçe meydanında toplanan yaklaşık 5 bin kişiye yaptığı konuşmada, CHP ve Deniz Baykal’a yüklendi.

  TBMM tarih yazdı

  CHP’nin, anayasa değişikliği yapan kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne götürmesine tepki gösteren Erdoğan, “Önceki hafta, 6 Mayıs’ı 7 Mayıs’a bağlayan gece TBMM bir kez daha tarih yazdı. TBMM sizin, ona yüklediğiniz emanete sahip çıktı. 1982 Anayasası’ndaki en kapsamlı değişikliği gerçekleştirdi. İnşallah Türkiye 12 Eylül 2010’da yeni bir sabaha uyanacak. 12 Eylül darbesinin izlerini üzerinden atacak.”

  Biz misafir ağırlıyorduk

  CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa eden Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen kaset skandalına gönderme de yapan Erdoğan, şöyle konuştu: “CHP’liler MHP’liler ne diyor biliyor musunuz? ‘Başbakan devleti bıraktı geldi buraya oturdu.’ Bu devlet işi değil mi? Anayasasız devlet olur mu? Siz başka şeylerle uğraşırken, biz hem yabancı misafirlerimizi ağırlıyorduk hem de oylamaya katılıyorduk. Biz işimizi biliriz sen kendine bak kendine. Zaten sayın Genel Başkan’ın, parlamentoya da gelip gittiği yok. Biz orada Anayasa ile uğraşırken o başka yerlerdeydi.

  Ankara’ya dönmek yok

  Gittiğimiz her yerde açılışlar yapıyoruz. Türkiye’nin dünyaya yönelik ufkunu daha da zenginleştirmek suretiyle ülkemizi dünya ile bütünleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Mevlana’nın anlamlı bir ifadesi var. ‘Pergel gibi bir ayağını merkeze koyacak diğer ayağın ile alemlere seyahat edeceksin’ diyor. Dert, adamı yollara düşürür. Biz milletin derdiyle dertliyiz. Bize durmak yan gelip yatmak yaraşmaz.”

  Erdoğan yollarda

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzere İran’a gitti. Erdoğan İran’da, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşecek. Görüşmelerin konusunu ise İran’ın nükleer programı oluşturacak. Erdoğan, daha sonra önce Azerbaycan’a, oradan Gürcistan’a gidecek. Erdoğan Tiflis’ten sonra da İspanya’yı ziyaret edecek.

  Menemen /images/100/0x0/55eb5a0df018fbb8f8bba1ebpankartı

  İZMİR’deki programı kapsamında Bayındır’da düzenlenen toplu açılış törenine eşi Emine Erdoğan ile birlikte katılan Erdoğan, buradaki törenin ardından Menemen’e geçti. Menemen’deki Adliye Sarayı’nın açılış töreninin yapıldığı protokol sıralarında başbakan ve eşi yakıcı güneşe aldırmadı. Devlet Bakanları Mehmet Aydın ve Faruk Nafiz Özak, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise güneşten ellerindeki dosyalarla korundu.
  Başbakan Menemen’de açılış yaparken çevre binalardan birinde yaşlı bir kadının ilginç protestosuyla karşılaştı. Yaşlı kadının evinin penceresinden uzattığı pankart krizden her kesimin etkilendiğini ortaya koyuyordu.

  Barajınız 8 gün sonra hazır

  BAYINDIR’a verdikleri tarımsal desteklerden söz eden Başbakan Erdoğan, baraj sözü verirken de şöyle konuştu:
  “Bayındır Burgaz Zeytinova Barajı’nın bir an önce yapılması için Bakanıma talimat vermiştim. Yapılması halinde bu bölgedeki 35 bin 680 dekarlık verimli topraklar sulanacaktır. 115 metre yüksekliğinde dev bir baraj yapılacak. İhale dosyası hazırlandı. Ödenek DSİ Bölge Müdürlüğü’ne gönderildi. Hayaliniz olan bu barajın yapım ihalesi 8 gün sonra, 24 Mayıs günü yapılıyor. Hayırlı olsun.”
  Erdoğan, Beydağ Barajı’nı üç yılda tamamladıklarını, şimdi de Ödemiş Beydağ sulamasının da temelinin atılacağını, Aktaş Barajı’nın ihalesinin 7 Haziran 2010 tarihinde yapılacağını anlattı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı