Gündem Haberleri

  O bakan benim ama...

  Muhammet KAÇAR/PAZAR, (Rize), (DHA)
  12.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun isim vermeden öne sürdüğü, “AKP’li bir bakan yeğeninin üniversiteye yerleştirilmesi için ÖSYM’ye mail attı” iddiasına Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın makamından yanıt geldi: Yazıcı’nın ismi kullanılarak e-posta atılmış ancak bu adresi Bakanımız kullanmıyor. Yerleştirme talebi iddiası külliyen gerçek dışı. Bakanımızın yeğeni de yok.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “ÖSYM’ye yeğeninin yerleştirilmesi için mail atan kişi bir bakan” açıklamasının dün Hürriyet’te yer almasının ardından Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın makamından açıklama geldi. Kılıçdaroğlu’nun ismini açıklamamasına rağmen Yazıcı’nın makamından, bakanın adı kullanılarak ÖSYM’ye e-posta atıldığı bildirildi. Yazıcı’nın, önceki gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu da belirtildi. E-postanın, 26 Ekim 2010’da gönderildiği açıklandı. Ali Demir, 22 Eylül 2010’da ÖSYM Başkanlığı görevine vekaleten getirilmiş, 29 Mart 2011’de asaleten atanmıştı. Üniversitelerde boş kontenjanlara son yerleştirmeler ise 15 Ekim 2010’da sona ermişti.

  Kulislerden bilgi

  Siyasi kulislerde, Yazıcı’nın ismi zikredilerek konuşulan iddialar üzerine açıklama yapılmasına karar verildiği belirtildi. 26 Ekim 2010’da, hayatiyaziciankara@hotmail.com adlı e-posta adresinden demir.ali.tr@gmail.com adlı e-posta adresine, Yazıcı’nın, ad ve soyadı da kullanılarak, “Bir kişinin üniversiteye yerleştirilmesiyle” ilgili bir talep içeren elektronik postanın gönderildiği bilgisine ulaşıldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  Bu adres bulunmuyor

  “Yazıcı’ya ait veya Yazıcı tarafından kullanılan bu isimli bir e-posta adresi bulunmamaktadır. Sayın Yazıcı’nın isim ve soy isminin kullanıldığı bu e-posta adresinin ve gönderilen e-postanın kötü niyetle ve sayın Bakan’ı kamuoyu önünde zor duruma düşürmek, karalamak ve belirli siyasi emellere alet etmek maksadıyla kurgulandığı / hazırlandığı ve yukarıda belirtilen adrese gönderildiği açıktır.

  Proje kurgu yeğen yok

  Ortada kurgulanmış, üzerinde çalışılmış bir proje vardır, sayın Yazıcı da bu kurguya alet edilmek istenmekte, birileri bunun üzerinden siyasi amaçlar gütmektedir. Yazıcı’nın böyle bir e-posta gönderdiği, yeğeni için yerleştirme istediği yönündeki haber, yorum ve kulisler külliyen gerçek dışıdır. Sayın Bakan böyle bir talepte bulunmamıştır, herhangi bir yolla da olsa, böyle bir talepte bulunmayı dahi aklının ucundan geçirmeyecek kadar devlet işleyişini bilen bir kişidir. Sayın Bakan’ın yeğeni de bulunmamaktadır.

  Suç duyurusu yapıldı

  Bakan’ın avukatı aracılığıyla önceki gün yapılan suç duyurusunda, ‘Savcılığınızca yapılacak tahkikat neticesinde, bahse konu e-posta adresini kullanan gerçek bir kişinin olup olmadığı, yoksa müvekkilimin ismini kullanarak şikayete konu e-postayı gönderen şüpheli veya şüphelilerin tespitiyle Türk Ceza Kanunu’nun eylemlerine uyan maddeleri gereğince cezalandırılmalarını talep ediyoruz’ denilmiştir. Yazıcı’nın, konunun takipçisi olacağının, siyasi amaçlarla kullanıldığı açık olan bu sahtekarlığı açığa çıkarmak için hukuksal bütün yolları kullanacağının bilinmesini isteriz.” Rize’nin İyidere İlçesi’nde seçim çalışmaları yapan Yazıcı konuyla ilgili sorulara, “Kesin konuşsun, ondan sonra konuşacağım. Öyle bir şey yok. Şu anda başka bir şey söylemeyeceğim” yanıtı verdi.

  BAKAN YAZICI: TAHKİR EDİYORLAR, İFTİRA ATIYORLAR, İŞLERİ GÜÇLERİ YAFTALAMAK

  DEVLET Bakanı Hayati Yazıcı, ÖSYM Başkanı’na bir yakının Tıp Fakültesi’ne yerleştirilmesi için gönderdiği ileri sürülen e- maili gündeme getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na üstü kapalı mesajlar gönderdi. Yazıcı, "Ortaya çıkmış konuşmalarına bakın. Tahkir ediyorlar, iftira atıyorlar. İşleri güçleri yaftalamak" dedi.

  Rize’de seçim çalışmalarını sürdüren Bakan Yazıcı, Pazar İlçesi’nde AK parti teşkilatını ziyaret etti. Burada konuşan Hayati Yazıcı, Ak Parti hükümetinin her alanda söyleyeceği sözü, göstereceği referansı ve uygulaması olduğunu belirterek, başka hiçbir partinin böyle bir referansı olmadığını kaydetti ve şunları söyledi:

  "Ortaya çıkmış konuşmalarına bakın. Tahkir ediyorlar, iftira atıyorlar. İşleri güçleri yaftalamak. Bunun ötesinde bir projelerini duydunuz mu? Yeni yeni bazı projeler üretmeye çalışıyorlar, o da çalma, kopyalama projeler. Bizim yaptıklarımızı başka şekilde ambalajlayıp milletimize yeni proje gibi takdim etmeye çalışanlar var. Onu da bilmiyorlar, beceremiyorlar. Dolayısıyla yaptıklarımızı gece gündüz demeden dolaşıp vatandaşımıza anlatmamız lazım."

  "HİÇ DUYDUNUZ MU ADAMDAN KAYNAK OLMAYI?"

  Türk parasının üzerindeki sıfırları atarak paranın itibarını yeniden sağladıkları görüşünü savunan Bakan Yazıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Biz siyasete önemli kazanımlar gerçekleştirdik. Bizim siyaset anlayışımızda çatışma yok. Diyalog var. Siyaseti değerler üzerinden değin, projeler yaparak ve hizmet odaklı sürdürmek gerektiğine inanan bir siyasi anlayışa sahibiz. Bazıları siyaseti değerler üzerinden yapıyor. İşte Cumhuriyetin nitelikleri vesaire. Cumhuriyet hepimizin kazanımı. Türk milletinin en büyük kazanımı Cumhuriyettir. Cumhuriyetin niteliklerinde konusunda hiçbirimizin kaygısı, kuşkusu yok. O nitelikler hepimizin kabulüdür. O halde siyaset bu değerler üzerinden değil proje üzerinden olmazı lazım. Ne söylüyorsun? Vatandaşın hayatını rahatlatmak için önerin ne? Kaynakları nasıl kullanacaksın? Nasıl temin edeceksin? Adam çıkıyor, ’Kaynak benim’ diyor. Hiç duydunuz mu adamdan kaynak olmayı? Böyle bir şey duydunuz mu, adamın kaynaklığını duydunuz mu? Kaynak milletin zenginliğidir. Adam gibi adamlar da bu kaynağı doğru kullanır."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı