Ege Haberleri

EGE

  O artık bizden biri

  Yaşar ANTER, (DHA)
  07.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.11.2009 - 21:39

  Bodrum’a 25 yıl önce yerleşen ABD’li tarihçi-heykeltraş Hope Holtzman, on ay önce eşini kaybetti, kendisi de Türk vatandaşı olmak için başvuruda bulundu.

  MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’ne 25 yıl önce yerleşen ve 10 ay önce eşini sevgililer gününde kaybeden tarihçi- heykeltraş ABD’li Hope Holtzman (60), Türk vatandaşı olmak için müracaat etti.

  California Üniversitesi’nden emekli olduktan sonra, eşiyle birlikte, aşık olduğu Dereköy’de satın aldığı bahçeli evde yaşamaya başlayan, iki çocuk, iki evlatlık ve iki torun sahibi tarihçi-heykeltraş Hope Holtzman, Türk köylüleri gibi gelenek göreneklerle yoğrulmuş bir hayat sürdürüyor, yetiştirdiği sebze ve meyve ile kirman eğirip dokuduğu halılar ve ördüğü kazaklarla geçimini sağlıyor.

  Türk kültürüne ve yaşayışına hayranlığıyla bilinen, civardakilerin ‘Hope Teyze’ diye seslendiği Holtzman, geçen hafta Türk vatandaşlığına geçmek için Muğla Emniyet Müdürlüğü’ne resmen başvuruda bulundu. Sürecin başladığını ve artık ‘Ümit’ ismini aldığını söyleyen Holtzman, “Ben ve eşim 25 yıldır Türk gibi yaşıyorduk. Eşimi bu nedenle Türklerin mezarlığına Müslüman usullerine göre gömdük. Ben de Türk gibi yaşıyorum. Artık buradan bir yere gitmek istemiyorum.
  Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanımı almak için müracaat ettim. Ölürsem bir Türk olarak ölüp, yine Türk gibi eşimin yanına gömülmek istiyorum. Burası benim için bir cennet ve cennetten de ayrılmak istemiyorum” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı