Gündem Haberleri

  ‘O an’ın analizi

  Deniz İNCEOĞLU/dinceoglu@hurriyet.com.tr
  08.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Usame Bin Ladin’in öldürülmesi operasyonunu, ABD Başkanı Obama, Beyaz Saray’da ‘Situation Room’ denilen kriz odasında Başkan Yardımcısı Biden ve kurmaylarıyla izledi. ‘O an’ın fotoğrafını beden dili ve iletişim uzmanı Aşkım Kapışmak’a yorumlattık.

  Şaşkın ve tehditkar (Başkan Yardımcısı Joe Biden): Hep gülmesine alıştığımız Biden, burada farklı bir ruh halinde. Dudakları tedirginliğini gösterirken kaşlarının biri aşağıda, biri yukarıda, yani şaşkınlık, tedirginlik ve tehditkarlık söz konusu.Seyrettiği görüntüden haz almıyor. Açık mavi gömlek sakinleştirici etki yapıyor. Kravat takmaması rahatlık isteğinin göstergesi.

  Öfkeli değil rahatsız (Başkan Obama): Duygularını en belli eden kişi. Arkaya yaslanarak oturmasının iki nedeni olabilir: Ekranı görüş alanına alma isteği ve seyrettiği şeyin verdiği rahatsızlık. Obama’da da öfkeli ruh hali yok. Ama kaşları şakaklardan aşağı eğimli ki bu gerginliğin işareti. Dizlerinin arasındaki iki eli ortamı bir an önce terk etme isteğini gösteriyor. Beyaz Lacoste tişört, istikrar göstergesi. Dürüst ve temiz olduğunu anlatmaya çalışıyor. Koyu lacivert mont, büyüklük ve güçlülük simgesi. Beden diliyle kıyafet-renkler tamamen zıt.

  Burada ağa benim (Genelkurmay Başkanı Mike Mullen): Onunki “Burada ağa benim. Kimseden korkmuyorum, meydan okuyorum” duruşu. Genelde sinirli ve karizmatik duran Mullen bu fotoğrafta sinirli
  değil. Sadece bekleyiş içindeki bir ruh haliyle duygularını koruyabiliyor. Kıyafet rengiyse kendinden emin olmanın ve disiplin rengi.

  Bir haber bekliyor (Özel harekat komutanı Tuğgeneral Marshall “Brad” Webb): Koltuğun ucunda ve dik oturuyor. Bilgisayarda yazıştığı kişiden heyecanla haber beklediği açık. Öyle ki haberi odadakilere iletme isteğinde. Dudaklarındaki ifade gerginliği yansıtıyor.  Koyu lacivert üniforma dayanıklılık ve otorite simgesi.

  Kaygı ve belirsizlik var (Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Denis McDonough): Ellerini ve kollarını kavuşturmuş: Duygularını gizliyor. Dudakları hafif açık ve düz. Bu kaygı ve belirsizlik manasına geliyor. Dik durması gücü elinden bırakmama çabasından. Mavi gömlek sakinleştirici etki verse de Denis’te işe yaramamış.

  Hasta değil korkuyor (Dışişleri Bakanı Hillary Clinton): Hasta olduğunu söylemiş. Ama gözbebekleri, hastayken değil, korku, aşırı sevinç ve şaşkınlık halinde büyür. Elleriyle ağzını kapayarak endişesini ve korkusunu gizliyor. Kahverengi ceket sağlam ve güvenilir bir his verir. Ama bu fotoğrafta ne kadar etkili, tartışılır.

  Büyük haz alıyor (Savunma Bakanı Robert Gates): Kapalı dudaklar savunma halinin ifadesi. Seyrettiğinden büyük haz aldığı açık ama kollarını kavuşturup bunu gizliyor. Her zaman beyaz gömlek ve kravat giyer. Beyazla temizliği ve sürekliliği, kravatla saygınlık ve ciddiyeti sağlama çabası ortada.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı