Gündem Haberleri

GÜNDEM

  O, açlık grevinde

  Hürriyet Haber
  17 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ocak 1999 - 00:01

  Çünkü sahibinden ayrı. 3 gündür ağzına lokma koymuyor. Bakışlarında hüzün var. O kadar üzgün ki... Ya kayıp, ya terkedilmiş. İskoç çoban köpeği bir Collie o. Çocukların sevgilisi, büyük sürülerin lideri. Bir kusuru var; Sahibi olmadan yaşayamıyor.

  Ramazan davulcularının vurduğu ritme ayak uydurmuş, peşlerine düşmüştü. Uzun tüyleri ipek gibi, yeleli boynu heybetli, tüylü kuyruğu gösterişliydi. Önde iki davulcu, arkalarında uygun adım gelen bakımlı köpek, işten dönen İzmir Elektrik, Su, Havagazı, Otobüs ve Troleybüs İşletmesi (ESHOT) Hareket Şefi Vahep Karabulut'un dikkatini çekti.

  YEMİYOR, İÇMİYOR

  Yanına yaklaştığı hayvan ince yüzünü kaldırıp baktı. Karabulut, sevimli köpeğin kestane rengi iri gözlerindeki hüznü gördü. Davulculara köpeğin kime ait olduğunu sordu, bilmiyorlardı, ‘‘Yolda peşimize takıldı’’ karşılığını verdiler. Elini uzattı zincirinden tuttu. Tasması ve ismi yoktu. Kendisine güvenle sokulan Collie'yi bırakmak istemedi, yanına aldı. Collie'nin çok sakin olduğunu, sorun çıkarmadığını söyleyen Karabulut, ‘‘Yemek ve su verdim. Dokunmadı. Önce aç olmadığını düşündüm. Polise ve çevre esnafa haber verdim. Bozyaka'da cins, dişi köpek kaybeden olup olmadığını sordum. Hiç bir haber çıkmadı. Üç gündür bir şey yemiyor. Sanki açlık grevinde. Öylesine hüzünlü bakıyor, o kadar üzgün ki... Sahibini bulamazsak açlıktan ölecek. Böyle bir köpeği kaybeden nasıl aramaz, anlamıyorum’’ dedi. Soyunun saflığına, eğitimine ve yaşına göre, 500 milyon liraya kadar alıcı bulan Collie'ler, uzun tüyleri, ince yüzü, yeleli boynuyla hayvanseverlerin gözbebeği. İskoç çoban köpeği Collie'ler, büyük koyun sürüsünü başlarında çoban olmadan dağlardan ovaya indirecek yeteneğe sahip. Pek çok türü köpek ırkının en akıllısı olarak bilinen Collie'lerin en büyük özelliği ise sahiplerine duydukları büyük bağlılık. Eşsiz sadakatleriyle romanlara, filmlere konu olan Collie'leri hala pek çok kişi bir zamanların ünlü TV kahramanı, ‘‘Lassie’’nin ismiyle tanıyor. Sakin yaradılışları, çocukları çok sevmeleri yüzünden ev için en uygun tüdlerden biri olan Collieler sahibinin sevgisi olmadan yaşayamıyor. Beklediği sevgiyi göremezse kısa sürede ölüyor.

  GÖRMEZSE ÖLÜR

  Bozyaka'da bulunan Collie'nin sevgisizlik nedeniyle evinden kaçmış olması mümkün. Ancak tasmasız oluşu, çalındığını ya da onu alan ailenin bakmaktan sıkılıp sokağa bıraktığını da düşündürüyor. Uzmanlar köpeğin durumuna çok üzülen Vahap Karabulut'a, sahibi bulununcaya kadar Collie'ye ihtiyaç duyduğu sevgiyi göstermesini önerdiler.

  Sahibini arıyor

  Vahap Karabulut'un, 3 gün önce ramazan davulcularının peşinden giderken bulduğu Collie cinsi köpek, gösterilen tüm ilgiye rağmen sahibini arıyor. Köpeğin günlerdir ağzına birşey koymadığını söyleyen Karabulut, ‘‘Böyle bir köpeği kaybeden nasıl aramaz, anlayamıyorum’’ diyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı