"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Nutuk, DVD oluyor

Nutuk’u okumak zor mu geliyor? O zaman izlemenizi önereceğim.

Nasıl derseniz, Türkiye’nin kurtuluşunun anlatıldığı Nutuk, DVD ve VCD formatında yeniden hayat buluyor.

Atatürk’ün bize bıraktığı bu büyük mirasın mutlaka okunması, bilinmesi gerektiğini düşünenleri sevindirecek proje, 29 Ekim’de tamamlanmış olacak.

Nutuk, tiyatrocu Mustafa Nur Subaşı’nca, Türk Dil Kurumu tarafından Türkçeleştirilmiş metinler üzerinden 2,5 ayda seslendirildi. Ve şimdi eser döneme ait görüntü, fotoğraf, belge, harita gibi materyaller kullanılarak belgesel haline getiriliyor.

Cem İdiz’in müziklerini bestelediği çalışmanın yapımcısı Nejdet Arkın, genel yönetmeni Yavuz Bektaş, görsel yönetmeni ise Cem Özer.

Özel olarak yurtdışında yaptırılan baskılı metal kutularda DVD ve VCD olarak satışa sunulacak olan çalışma, dijital kitap haline de getirilecek.

Fethiye’de Simpson kasabası

Türkiye bazı konularda az gelişmiş ülke profili çizerken bazen de ’Küçük Amerika’ olabiliyor.

Kaliteli mekanlarda, Hollywood’dakileri aratmayan film galalarına, müthiş organizasyonlara tanık olduğumda bunu daha da iyi anlıyorum.

Geçen hafta Fethiye Hillside Beach Club’da Simpsons Sinema Filmi’nin (The Simpsons Movie) prömiyeri yapıldı. Filmi Amerika ve Türkiye’deki vizyon tarihinden de önce izleme imkanı bulan misafirler kırmızı halıda yürüdüler ve filmi mekana özel araçla gelen Simpson ailesi ile birlikte izlediler.

Gösterim sonrasında da filmin en güzel sahnelerinin canlandırıldığı özel bir şov gerçekleşti.

Hillside havuz başını Simpsonlar’ın yaşadığı Springfield kasabası haline getirmişler. Filmin soundtrack’inden seçilen müzikler eşliğinde gezdiğimiz kasabada her şey Simpsonlar’a özel yapılmıştı. Homer’in zevklerine uygun olarak Donut Corner kurulmuş. Bir köşede bira içme yarışması bile yapıldı. Diğer bir köşede Lisa’nın en sevdiği müzik aletlerinden olan saksofon çalınıyordu.

Geçen sene Karayip Korsanları’nın galasını yapan, bu yıl da Simpsonlar’ı ayağımıza getiren Hillside gelecek sezon sinemaseverlere bakalım nasıl bir sürpriz yapacak.

Brad Pitt ve Jude Law da Venedik’te

Dünyanın en saygın ve köklü film festivallerinden Venedik Film Festivali’nin 64.’sü ay sonunda başlıyor.

Venedik’e rakip gelen Roma Film Festivali geçen yıllarda dünyaca ünlü yıldızları İtalya’ya getirmişti.

Anlaşılan o ki ünlü ağırlama konusunda Venedik’in de Roma’dan altta kalmaya hiç niyeti yok.

Festival programına Brad Pitt, Jude Law, George Clooney, Richard Gere, Cate Blanchett, Charlize Theron, Colin Farrell, Owen Wilson, Christian Bale, Adrian Brody, Ewan McGregor, Michael Caine, Susan Sarandon ve Keira Knightly gibi sinema yıldızlarının filmlerini almış. Saydığım bu isimlerin çoğu 30 Ağustos-9 Eylül tarihleri arasında festival konuğu olacak ve Lido’da kırmızı halıda yürüyecek. Eylül başında Venedik’te bol yıldız tozu yutacağımızı şimdiden söylemek mümkün.

Bu arada festival jürisinin bu yıl tamamen yönetmenlerden oluştuğunu ve bu ünlü yönetmenler arasında Ferzan Özpetek’in de yer aldığını yeri gelmişken hatırlatayım.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI