Nutella fiyatlarına zam kapıda

QZ.com-Financial Times
16 Ağustos 2014 - 01:14Son Güncelleme : 15 Ağustos 2014 - 13:20

Bu yıl mart ayı sonunda yaşanan don olayları ile birlikte fındık üretimindeki düşüş fiyatları da vurdu. Özellikle Ordu ve Giresun bölgesinde yaşanan üretim düşüşünün uluslararısı fındık piyasasını da etkilemesi bekleniyor. Fındığa yapılacak zam ise Nutella fiyatlarını doğrudan artıracak.

Dünya fındığının yüzde 70’ini üreten Türkiye bu alanda global pazarın üretim lideri… Özellikle Ordu ve Giresun bölgesinde yaşanan don olayları ise önümüzdeki dönem içinde fındığın zamlanmasına neden olacak. Fındığın kilogramı mayıs ayında 6.5 liraya satılırken bunun önümüzdeki dönemde 10.5 liraya kadar çıkması bekleniyor. Fındık fiyatlarından en çok etkilenecek firmalardan biri de Ferrero Group.

Nutella fiyatlarına zam kapıda FINDIK FİYATI REKOR KIRDI

Nutella fiyatlarına zam kapıda

Türkiye’de Oltan gıdayı satın alan şirket dünyaca ünlü Nutella’yı üretiyor. Fındık kreması ve kakaonun birleşimiyle yapılan ürünün önümüzdeki yıl global pazarda daha pahalıya satılması bekleniyor. Türkiye yıl başında 800 bin ton fındık üretimi yapmayı bekliyordu. Bu yıl ise üretimin 540 tona düşmesi bekleniyor. Nutella’nın (750 gr) şu an Türkiye’deki satış fiyatı 13 TL civarında.

Nutella fiyatlarına zam kapıda TÜRKİYE'NİN FINDIK DEVİ OLTAN GIDA İTALYAN FERRERO'YA SATILDI

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı