Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nusaybin'de çocukları döven polise soruşturma

  Nezir GÜNEŞ-Mehmet Ali BULUN/ MARDİN (DHA)
  13 Ekim 2011 - 15:29Son Güncelleme : 13 Ekim 2011 - 15:29

  Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde yapılan yasadışı gösteriler sırasında kaçıp Suriye sınırında girdikleri mayınlı alanda gözaltına alınan çocukları döven sivil polis memuru hakkında Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Gözaltına alınan çocuklardan 12’si bugün adliyeye sevkedildi.

  Nusaybin’de dün öğrencilerin bıçaklı kavgaya karışması üzerine aralarında Nusaybin Belediye Başkanı BDP’li Ayşe Gökkan’ın da bulunduğu sivil toplum örgütlerinin temsilcileri Atatürk Lisesi bahçesinde toplantı. Polis açıklama yapmak isteyen gruba, okul bahçesi dışına çıkmalarını istedi. Bunun üzerine şiddetle ilgili basın açıklaması yapacak grup üyeleri, okul bahçesi dışına çıkarken, tenefüste bulunan öğrencilerin sınıfa girmeleri için zil çaldı. Öğrenciler, okul kapısına doğru giderken yaklaşık 100 lise öğrenci alkışla tempo tutarak, Kürtçe olarak Öcalan lehine sloganı attı. Öğretmenlerin çocuklara slogan atmamaları yönünde el hareketleri yaptığı görülürken, öğrenciler bu kez öğretmenlere alkışla tempo tuttuktan sonra sınıflara girdi.

  Daha sonra Zeynel Abidin Mahallesi Işık Önder Caddesi üzerinde toplanan ve çoğunluğunu çocukların oluşturduğu bir grup, yasa dışı gösteri yapmak istedi. Yola barikat kurmaya çalışan ve polis müdahalesiyle karşılaşan çocuklar, kaçmaya başladı. Bazı çocuklar sokak aralarına girip kaçarken, 15 kadar çocuk, Türkiye-Suriye sınırındaki, tel örgülü ve mayınlı araziye girdi. Çocukları gözaltına almak isteyen polis, panzerle sınır hattına kadar gelip, çocukların arkasından onlar da mayınla alana girdi.

  Uzun namlulu silah taşıdıkları görülen polis memurları panzerin üzerine çıkarken, diğer arkadaşları da mayınlı arazideki sazlıklarda saklanıp kurtulmaya çalışan çocukları tek tek yakalayarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan çocuklar, polis panzerinin önünde yerde oturtulurken, bir polis memuru, 7-13 yaşındaki çocukları 2 eliyle dövmeye başladı. Polisin küçük çocukları dövdüğü an gazeteciler tarafından görüntülendi.

  İŞTE O GÖRÜNTÜLER / WEBTV

  VALİLİK DAYAK ATAN POLİS İÇİN SORUŞTURMA İZNİ VERDİ

  Olayın görüntülerinin televizyonlarda yayınlaması üzerine Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı, görüntülerde dayak attığı görülen sivil polis memuru hakkında soruşturma başlattı. Mardin Valisi Turhan Ayvaz, olaya karışan bir polis memuruyla ilgili soruşturma izni verdiklerini belirtti. Ayvaz, olaya ait görüntüleri de savcılığa teslim ettiklerini söyledi.

  GÖZALTINA ALINAN 12 ÇOCUK ADLİYEDE

  Nusaybin’de gözaltına alınan 19 çocuktan 7’si yaşı küçük olduğu gerekçesiyle Emniyet Müdürlüğü’nde serest bırakıldı. Soruşturmaları tamamlanan 12 şüpheli bugün adliyeye sevkedildi. Şüphelilelerin savcılıktaki soruşturmaları devam ediyor.

  Bu arada Mardin Valiliği ile Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı Atatürk Lisesi’nde teneffüsten okula slogan atarak giren öğrencilerle de ilgili soruşturma başlattı.

  İHD KINADI

  Nusaybin’deki olayla ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şube Başkanı avukat Erdal Kuzu, yazılı bir açıklama yaparak olayı kınadı. Kuzu, şunları söyledi:

  "Nusaybin’de yaşanılan ve olağan hale gelen gaz şiddetinin yanı sıra çocukların şiddete maruz kalmaları kabul edilecek bir durum değildir. Başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere resmi yetkilerin tüm Türkiyenin gördüğü bu şiddet karşısında bir an önce harekete geçmesi gerekmektedir. Bu neden ile derneğimiz görevliler hakkında adli ve idari merciler nezdinde suç duyurusunda bulunacaktır. Resmi makamların bir an önce bu şiddeti uygulayan kolluk memurlarını görevden alması gerekmektedir. Unutulmamalı ki işkence ve kötü muamele gerek yasalarımızda gerekse evrensel sözleşmeler ile bir insanlık suçudur. Kolluk görevlileri tarafından yapılan muameleyi kınıyoruz. İçişleri Bakanlığı ve Nusaybin Kaymakamlığı’nın kolluk görevlilerini bir an önce açığa almasını talep ediyoruz."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı