Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Nurten Erk: Turşuyla büyüdü Mydonose'cu oldu

Nurten ERK

Reysaş Holding'in patronlarından Yalçın Çevikel, turşu satışıyla girdiği iş hayatında 100 milyon dolarlık ciroya ulaştı. Çevikel ve arkadaşları İstanbul'a kurdukları Mydonose Showland'in ilk gösterisine ünlü sihirbaz David Copperfield'ı getirmeye karar verince kamuoyunun gündemine oturdu.

DÜNYACA ünlü sihirbaz David Copperfield'ı Türkiye'deki hayranlarıyla buluşturacak Mydonose Showland'in patronu Yalçın Çevikel'in hedefi, yerli motiflerden oluşan showlar hazırlayarak ihrac etmek...

Yılda 100 milyon doların üzerinde ciroya sahip olan Ankara merkezli Reysaş Holding bünyesinde tıbbi cihazlar, check-up ve tanı merkezi, hastane, bilgisayar sistemleri, Mydonose Radyo ve Mydonose Restoran bulunuyor. Çevikel, Mydonose ismini neden seçtiklerini, ‘‘Hem eğlence ve gösteri dünyası için, hem de restoran zinciri için eğlenceli bir isim olarak düşündük’’ sözleriyle açıkladı.

Reysaş Gösteri Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Çevikel ile gösteri ve eğlence dünyasına girişi öyküsünün yanısıra bundan sonraki hedeflerini konuştuk.

Reysaş Holding'in temelleri nasıl atıldı?

- ODTÜ'den mezun olduktan sonra ticarete atıldık. Hatta hep söyleriz, ilk işimiz turşu satmaktı. Sonra işçi elbiseleri, işçi ayakkabıları sattık. O dönemde tanıştığımız kişiler bu kadar üniversite okumuşsunuz, yabancı diliniz var, Türkiye dışında da iş yapabilirsiniz dediler. Bunun üzerine yurtdışı ile yazışmalara başladık. Ve ilk olarak Reysaş Tıbbi Cihazları kurduk. Bu firma kalp damar cerrahisi, kardiyolaji, anestezi ve reanimasyon, karaciğer cerrahisi, yoğun bakım ürünlerinde satış ve servis hizmeti veriyor. Sonra Toyota'nın Ankara'daki ilk bayisi olduk. Reysaş Oto Taşımacılık ise 400'ün üzerinde TIR'la Türkiye'deki birçok büyük firmaya lojistik hizmet veriyor. Sağlık sektöründe ise Med Lab Check-Up ve Tanı Merkezi City Hospital yer alıyor. Opus hastane otomasyonu ise konusunda uzman ve askeri alanda da soft-ware yazılım yapan bir firmamız.

Gösteri dünyasına girme fikri ve Mydonose Showland nasıl doğdu?

- Ankara'da Toyota bayisi olan Toyan Plaza'nın üst katı boştu. Ortaklarımdan burayı istedim, verdiler. Üç yıl önce Mydonose Restoranı kurduk. Görünüş kalitesiyle olağanüstü güzel bir proje yarattık, ama hard ware de yarattığımız başarı soft ware olmadı. Bunu da zaman içinde öğrenip düzeltiyoruz. Ankara'daki Mydonose Restoran, bizim için İstanbul projesinin bir laboratuvarı oldu. İkinci aşamada yabancı kaynaklı yayın yapan Mydonose Radyo geldi. Sonra yurtdışından alınacak franchise ile yapılacak müzikal tiyatroları incelemeye başladık.

Mydonose Showland neden çadır olarak yapıldı?

- Mydonose Show, Türk mühendis ve mimarlarının yarattığı bir proje. Riski düşünerek Showland'i çadır olarak gerçekleştirdik. Bu çadır devamlı şehir şehir dolaşmayacak, ancak istendiği takdirde sökülüp başka bir yere taşınabilir özeliği var. İkincisi arsaya yatırım yapmadık, kiraladık. Üçüncü neden de, çadır modüler bir yapıda. Çadırın içinde lego gibi oynayabiliyoruz. Konser de yapabileceğiz, Disneyland gösterisi de olabilecek. Biz bu çadırı 4 trilyon liraya çıkardık.

Mydonose'un bundan sonraki hedefleri nedir?

- Asıl hedefimiz müzikal tiyatro. Fantom of the Opera, Disney prodüksiyonları Türkiye'ye getireceğiz. Asıl hedefimiz yüksek teknoloji içeren yurt dışındaki bir takım showları Türkiye'ye getirmek. Şu anda üzerinde çalıştığımız bir müzikal projemiz var. Müziklerini Fahir Atakol, kostümlerini Bahar Korcan hazırlıyor. Bir yıl sonra gösterime sokacağız. Bu projenin tanıtımı için yurtdışındaki büyük şehirlerde galalar düzenleyeceğiz. Yurtdışından güzel showları Türkiye'ye getirmenin yanında, elinde iyi projesi olanlarla da her zaman işbirliğine açığız.

160 tuvaletli gösteri çadırı

REYSAŞ Gösteri Merkezleri'nin kurduğu 6 bin kişilik dev çadır Mydonose Showland, 25 Kasım'da ünlü illüzyonist David Copperfield'in gösterisiyle kapılarını gösteri ve eğlende dünyasına açıyor. Dünya standartlarındaki iki katlı sahne arkasında, özel hazırlanmış star odaları, prova odaları, orkestra odası gibi 27 ayrı oda bulunuyor. İki katlı fuaye bölümünün ana kısmı olan ilk katı 3 bin metrekare, ikinci katı ise 200 metrekare. Fuayenin alt katında alışveriş noktaları bar ve cafeler, üst katında ise vel VIP Lounge bulunuyor. Yangına dayanıklı malzemelerle kaplanan çadırda, 40 adet yangın çıkışı ve 160 tuvalet bulunuyor.

YALÇIN ÇEVİKEL

Reysaş Holding kurucularından Yalçın Çevikel, 1957 Ankara doğumlu. 1974 yılında Ankara Koleji'ni bitiren Çevikel, 1981'de ODTÜ Ekonomi Bölümü'nden mezun oldu. Reysaş Holding bünyesindeki şirketlerde Yönetim Kurulu Başkanı ya da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor. Reysaş Holding bünyesinde halen Mydonose Showland'i hayata geçiren Reysaş Gösteri Merkezleri, Reysaş Tıbbi Cihazlar, Reysaş Taşımacılık, Med Lab Check-Up ve Tanı Merkezi, Opus Information Systems, Toyan Plaza bulunuyor. Reysaş Holding, Ankara'daki City Hospital'in ortağı.X