Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Nurten Erk: TUI ile Gulet, 6 otel koyup 300 milyon marka ulaştılar

Nurten ERK

Avusturya merkezli Gulet Holding'in patronu Türk işadamı Cem Kınay, Alman turizm devi TUI ile işbirliğini anlattı. Kınay, ‘‘Biz Magic Life'ın üç otelini, TUI de üç otelini koyacak. Türkiye'de ortak şirket kuracağız. Bu ortaklığın değeri 300 milyan marka ulaşacak’’ dedi.

GEÇTİĞİMİZ günlerde dünya turizm devi TUI ile işbirliğine giden Magic Life'ın işletmecisi Gulet Holding'in patronu Cem Kınay, ‘‘TUI ile birlikte büyüyeceğiz’’ dedi. Kınay, Gulet bünyesindeki Magic Life'ın ve TUI'nin mevcut otellerin işletmesini sürdüreceğini, ancak bundan sonraki yeni yatırımların yeni kurulacak ortak gayrimenkul otel şirketi kanalıyla yapılacağını söyledi. Yeni kurulacak şirketin üçü Magic Life, üçü de TUI'ye ait toplam değeri 300 milyon marka ulaşan altı otelle yola çıktığını söyleyen Kınay, önümüzdeki beş yılda TUI ile ortak otel sayısını 12'ye çıkarmak istediklerini belirtti. Yıllık cirosu 500 milyon dolara ulaşan Avusturya merkezli Gulet Holding'in patronu Cem Kınay ile tıp doktorluğundan turizm sektörüne geçişinin ve büyümesinin öyküsünü, bundan sonraki projelerini konuştuk.

Doktorluk yaparken turizm sektörüne girişiniz nasıl oldu?

- Viyana Üniversitesi'nde doktorluk yaptığım günlerde arkadaşım Oğuz Serim ile birlikte tamamen hobi olarak turizm sektörüne girdik. Gulet Holding'in yüzde 51'i benim, yüzde 49'u Serim'in. Gulet'i 1987'de kurduk. Magic Life markasının yaratılması ise 1990. Dünyada büyük şirketler, tur operatörleri otelcilik sektörüne giriyordu. Bunun doğru olduğunu gördük. Bugün Gulet Holding yılda 500 milyon dolar ciro ve 3 bini Türkiye'de olmak üzere 4 bin çalışanı bulunan bir grup.

Magic Life Club zincirinin bu kadar büyümesini neye bağlıyorsunuz?

- Turistik tesislerde uygulanan ‘‘her şey fiyata dahil’’ sistemini Magic Life'larla 1990'da Avrupa pazarına ilk kez biz getirdik. Daha sonra bu sistemi Türkiye'de Magic Life Sarıgerme'de uyguladık. Bu sistem gelişmemizde büyük rol oynadı. Magic Life kendi yarattığımız bir marka, tesisler de kendimizin. 1993'e kadar programımızda sadece Türkiye vardı. Sonra Avusturyalı turistleri başka ülkelere de taşımaya başladık.

Magic Life zinciri, Türkiye dışında hangi ülkelerde var?

- 1996'ya kadar Türkiye'de her yıl yeni bir Magic Life açtık. 1996'da Türkiye dışındaki ilk Magic Life'ı Yunanistan'da hizmete soktuk. 1997'de Avusturya'da ve Tunus'ta Magic Life açtık. 2000 yılında 18 Magic Life Club işletiyoruz. Bu tesislerin 4'ünün de mülk sahibiyiz. Toplam on bin yataklı 9 tesisle zincirimizdeki en büyük pay Türkiye'nin. Tunus'ta 5, Yunanistan'da 3, Avusturya'da bir tesisimiz, ayrıca Türkiye'de Magic Life adını taşıyan üç yatımız var.

Gulet Holding, geçtiğimiz günlerde turizmde dünya devi TUI ile işbirliğine gitti? Bu işbirliği nasıl gerçekleşti?

- Gulet Holding bünyesinde Gulet Touropa Touristic (GTT) ve Magic Life'ın dahil olduğu tur operatörlüğü, otel işletmeciliği ve yer hizmetleri veren üç ayrı bölüm var. GTT tur operatörlüğü, şirketimizin 1997 sonunda Avusturya Havayoları'na ait bir tur şirketiyle yüzde 50 ortaklık kurmamızdan doğdu. Otelcilikte daha da büyümek için sadece Avusturya'da değil, Avrupa'da da söz sahibi bir şirketle beraber çalışmak istiyorduk. Bu amaçla tur operatörlüğünde dünya devi TUI ile işbirliğine gittik. GTT'deki yüzde 50 hissemizi TUI'ye verdik. TUI, GTT şirketinde Avusturya Havayolları'na ait yüzde 25'lik hisseyi de aldı. Böylece TUI'nin GTT'deki payı yüzde 75'e ulaştı. Gulet Holding, GTT'deki hisselerini TUI'ye devretmesine karşılık, TUI ile kurulacak otel gayrimenkul şirketinin yüzde 50'sine sahip oldu. Biz Türkiye ve dünyada büyümek, dış pazarlardaki satışlarımızı düzenli hale getirmek ve fiyat istikrarını sağlamak amacıyla bu işbirliğine gittik. TUI ise hem Avusturya pazarında, hem de stratejik bir merkez olarak seçtiği Türkiye'de bizimle büyümek istiyor.

TUI ile ortak kurulacak bu şirketle neler yapmayı planlıyorsunuz?

- Şirketin içinde üçü bize üçü de TUI'ye ait toplam değeri 300 milyon marka ulaşan altı otel var. Bu oluşumda TUI iki Robinson Club ile Sarıgerme'deki İber Otel, Gulet de Kemer, Marmaris ve Bodrum tesisleri ile yer alıyor. Şirketin hedefi, mevcut otellerin yanısıra yeni otel yatırımlarını da sürdürmek. Türkiye'de yatırım yapmayı istiyoruz. Hem kendi grubumuz hem de Türkiye için yeni bir kapı açıyoruz. Türkiye'de turizm sektöründe yabancı sermaye çok az.

Yatak ve otel sayısında Türkiye için hedefiniz nedir?

- Gulet'in sahibi olduğu ve işlettiği 18 Magic Life'ın 15 bin yatağının 9 bini Türkiye'de. 2003 yılı için yataktaki hedefimiz 25 bine ulaşmak. Sanırım bunun da 15 bini Türkiye'de olacak. TUI'nin de dünyada 172 oteli, 85 bin yatak kapasitesi var. Ve bu yatakların sadece 2 bini Türkiye'de. Üç yıl içinde Türkiye'deki yatak kapasitemizi yüzde 50 artırırız. TUI'nin otelleriyle birlikte 20 bin yataklık bir operasyondan bahsediyoruz. Önümüzdeki beş yılda TUI ile ortak 6 olan otel sayımızı da 12'ye çıkarırız.

Magic Life'ların işletmesinde TUI de söz sahibi olacak mı?

- Magic Life Club'ların işletmesi yine Gulet*tebizd. TUI'nin ilgisi yok. TUI de kendi otellerinin işletmeciliğini kendisi yapmayı sürdürecek. Ama bundan sonra yeni kurulacak ortak şirket, kendi adına oteller kiralayıp işletecek. Bu oteller stratejik konumuna göre Magic Life, Robinson Club adını taşıyacak.

TUI, Magic Life'ların pazarlanmasında rol oynayacak mı?

- Bugüne kadar GTT'nin Avusturya'da pazarladığı Magic Life'lar, yılbaşından itibaren TUI tarafından Almanya, İngiltere, Polonya, Belçika, İsviçre ve Hollanda'da pazarlanmaya başladı. Artık TUI'nin Avrupa kataloglarında Magic Life tesisleri yer alıyor. TUİ, 2001 yılında özel bir Magic Life kataloğu hazırlayacak. Böylece bizim liderliğimiz yüzünden büyüyemeyen TUI de bu ülkede bizimle işbirliği yaparak büyüyecek.

İki Avusturyalı'dan biri bizimle tatil yapıyor

Gulet, Avusturya pazarının ne kadarını elinde tutuyor?

- Grubumuzun tur operatörlüğü kısmı Avusturya pazarında yüzde 50 paya sahip. Türkiye, Tunus gibi merkezlerde de yüzde 70 pazar payımız var. Her iki Avusturyalı'dan biri bizim şirketimizle seyahat ediyor. Magic Life'a Avusturyalı turistlerin yanısıra, son üç yıldır Almanya ve Belçika'dan başka tur operatörleri kanalıyla turist getiriyoruz. Tur operatörü olarak 1998-99'da Avusturya'dan yarım milyon turisti taşıdık. Türkiye'ye ise yılda 200 bin kişi getiriyoruz. Önümüzdeki üç yıl içinde Magic Life için 1 milyon turist hedefliyoruz.

DR. CEM KINAY

<ı>Merkezi Avusturya'da bulunan Gulet Holding'in patronu Dr. Cem Kınay, 1958 İstanbul doğumlu. 1977 yılında İstanbul'da Avusturya Lisesi'nden mezun olduktan sonra tıp eğitimi için Viyana'ya gitti. 1984 yılında Viyana Üniversitesi'nden mezun oldu ve aynı üniversitede doktorluk yapmaya başladı. 1987 yılında bir yandan doktorluk yaparken, diğer yandan arkadaşı Oğuz Serim ile birlikte Gulet şirketini kurarak turizm sektörüne girdi. 1990'da Magic Life Club zincirinin ilk halkası kuruldu. Cem Kınay, 1990 Şubat ayında doktorluğu tamamen bırakıp turizme ağırlık verdi. Gulet Holding'in bugün dört ülkede, 18 Magic Life adını taşıyan turistik tesisi, 15 bin yatak kapasitesi ve 4 bin çalışanı bulunuyor.

<ı>Turizmci Cem Kınay ve eşi piyanist Ferzan Önder Kınay.

X