Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Nurten Erk: Cimbom'a ABD'li ortak

Nurten ERK

Galatasaray Spor Kulübü, üç yıl önce kurduğu Sportif A.Ş.'nin yüzde 42'sini 29.5 milyon dolara American International Group'a (AIG) satıyor. Televizyon, reklam, bilet satışı gibi gelirlerini de Sportif'e devredecek olan Galatasaray Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Süren, ‘‘Halen yıllık 50 milyon dolar olan gelirlerimizi, beş yılda 150 milyon dolara ulaştırmayı hedefliyoruz. AIG ile ortaklık bu hedefe ulaşmamızı sağlayacak’’ dedi.

Galatasaray Spor Kulübü, üç yıl önce kurduğu Sportif A.Ş.'nin yüzde 42'sini 29.5 milyon dolara American International Group'a (AIG) satıyor. Galatasaray Kulübü, televizyon, reklam, bilet satışı gibi gelirlerini de Sportif'e devrediyor. Ortaklığa ilişkin nihai anlaşma Galatasaray'ın 9 Ekim'de yapılacak Genel Kurulu'nda onaylanmasından sonra imzalanacak.

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Süren, ‘‘Galatasaray'ın halen yıllık 50 milyon dolar olan gelirlerinin, beş yılda 150 milyon dolara ulaşması gerekiyor. AIG ile olan ortaklığımız bu hedefe ulaşmamızı sağlayacak’’ diyor.

Kulüplerin amblemli ve lisanslı ürün satışından elde ettiği gelirlerin tüm dünyada hızla artığını söyleyen Süren, kulüplerin kendi marka yönetimlerini profesyonellere bıraktıklarına işaret ediyor. Süren, ‘‘Teknolojiyle gelişen internet, dijital TV gibi yeni medya kanalları, spor kulüplerine önemli fırsatlar sunuyor. Spor endüstrisinin cirosu Amerika'da 152 milyar dolar, Avrupa'da 185 milyar dolara ulaşıyor’’ diyor.

Süren, AIG ile yapılacak bu ortaklıkla Galatasaray'ın dev bir pazar olan spor endüstrisinden bundan sonra hakettiği payı alacağına inanıyor. ‘‘Galatasaray bu fırsatı yakalayacak’’ diyen Faruk Süren ile Galatasaray'ın yeni ortaklığının kulübe ve Türk spor endüstrisine getireceklerini, bundan sonraki planlarını konuştuk.

Galatasaray neden AIG ile ortak oluyor?

- Spor endüstrisi dev bir pazar. Kulüplerimizin de bu muazzam pazardan payını alması lazım. Bizim en çok para kazanmamız gereken, amblemimizi taşıyan forma, eşofman, şapka, kasket, rozet, kaşkol gibi para getirecek unsurlar korsan imal ediliyor ve kulüplere tek kuruş girmiyor. Geçen üç yıl içinde Galatasaray markasının isim haklarının pazarlamasından elde edilen gelirlerde çok büyük artışlar elde edilmişse de ulaşılan rakamlar arzulanan seviyelerde değil. Amacımız bu gelirleri, Galatasaray'ın sportif ve mali performansını, gelişmiş ülke standartlarına en kısa zamanda getirmektir.

Bu ortaklık kulubünüze ne kazandıracak?

- Bu hisse satışıyla Amerika'nın ve dünyanın en büyük ve itibarlı şirketlerinden biri Sportif'in ortağı olacak. Bu ortaklıkla beraber dünyanın en önde gelen ‘‘spor hakları yönetim’’ şirketlerinden biri Sportif'in günlük icraatına katılacak. Bu şirket, Sportif'in Yönetim Kurulu denetiminde ve imzalanacak yönetim anlaşması çerçevesinde çalışacak. Bu şekilde Galatasaray Avrupa ve dünya spor pazarına kolaylıkla girebilecek ve pazarını artıracak. Galatasaray şu anda Türkiye'de hiçbir spor kulübünde olmayan bir know-how'a sahip olacak. Bu yönetim şirketi, ilk olarak sektörde uzman olan profesyonelleri Galatasaray'a getirecek ve yeni Türk profesyonelleri yetiştirecek. Ayrıca üç yıl önce kurulan Sportif henüz mağaza açamadı. En kısa zamanda bir show room açıp, sonra da franchise vermemiz lazım. Biz, halka açık bir Amerikan deviyle ortak oluyoruz. Stadı yapmak için gerken finans kolaylığını AIG bankaları kolaylıkla verir. Spor endüstrisi dev bir pazar. Galatasaray bu pazarı kaçırmayacak, yakalayacak.

Galatasaray, AIG ile ortaklık öncesinde Sportif'e ne kadarlık bir gelir devredecek?

- Kulüp olarak bütün haklarımızı Sportif'e devrediyoruz. Böylece şirketin değeri oluşacak. On yılık projeksiyon yaptık. Muayyen bir faiz nisbetinde, yüksek risk faktörünü de içine alan bir iskonto oranıyla 70 milyon dolar bulduk. 70 milyon doların yüzde 42'sini de 29.5 milyon dolardan AIG'e satıyoruz. 1999-2000 Futbol sezonu için imzalanmış sözleşmelerle birlikte, Sportif'e ık yılda 22 milyon dolar ciro devretmeyi düşünüyoruz. Bu gelir başta televizyon ve medya yayın hakları olmak üzere, forma ve stad reklamlarından ve lisanslı satış ürünlerinden elde ediliyor. Sportif A.Ş., kulübün tüm medya, reklam, pazarlama, lisanslı ürün satışı, sponsorluk ve benzeri haklarının Türkiye ve yurtdışında sahibi olacak. Avrupa Şampiyonaları gelirleri, spor okullarından elde edilen gelirler ve muhtemel transfer gelirleri ise kulübümüzde kalacak.

Sportif'in hisse satışından kulübünüzün yıllık kazancı ne olacak?

- Ortak olur olmaz AIG derhal 29.5 milyon dolar gelir sağlayacak. Kulübümüzün elinde kalacak yüzde 58 hissenin, bir yıllık bilonço döneminde getireceği temettü geliri yaklaşık 13 milyon doları da buna eklersek. elde edilecek gelir ilk yıl için yaklaşık 42.5 milyon dolar.

AIG-Galatasaray ortaklığı nasıl gerçekleşecek?

- Galatasaray ile planlanan ortaklıkla AIG Capital Partners'ın iki fonu ortaklaşa yatırım yapacak. Bunlardan biri bu yıl çalışmalarına başlayan ve sadece Türkiye'de yatırım yapmak üzere kurulan AIG Blue Voyage Fund. Ortaklığa iştirak edecek diğer fon ise AIG'nin sadece spor ve eğlence sektöründe yatırım yapan AIG Global Sports and Entertainment Fund. Bu fonun spor konusunda ve özellikle futbol sektöründe köklü ilişkileri var. Galatasaray'ın tamamına sahip olduğu Sportif A.Ş.'nin yüzde 42 hissesi, ön anlaşması yapılan, nihai anlaşmada rakam ve diğer konularda mutabık kalmak üzere satılacak. Bu para, Galatasaray'ın Türkiye'de ve uluslararası pazarlarda medya, reklam, pazarlama, isim, lisanslı ürün geliştirme, satış hakları için ödenecek. Hisse devrinden sonra Sportif'in Yönetim Kurulu Galatasaray'dan üç üye, AIG fonlarından iki üyeden oluşacak.

Galatasaray'ın gelirlerinin şu andaki dağılımı nasıl?

- Spor kulüpleri, gelirlerini artırmada ne yazık ki markalı ürün satışından yararlanamıyor. Bugün yabancı kulüplerin gelirleri belirli yüzdelere dengeli olarak dağılmış durumda. Bizim kulüplere baktığımızda gelirlerimizin yüzde 50'si TV yayınından. Bunu dengelememiz lazım. Kulübün gelirlerinin yüzde 43'ü TV gelirlerinden, yüzde 8'i reklamdan, yüzde 15'i bilet hasılatından, yüzde 5'i saha içi reklamdan geliyor. Bağış ve aidatlar var. Kulübün 50 milyon dolar geliri, 60 milyon dolar gideri var. Hedefimiz bu ortaklıkla birlikte kulübümüzün gelirlerini önümüzdeki beş yıl içinde 150 milyon dolara yükseltebilmek.

FARUK EROL SÜREN

Galatasaray Spor Kulübü ve Transtürk Holding Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Süren, 1945 İstanbul doğumlu. Süren, 1956 yılında başladığı Alman Lisesi'ndeki orta öğrenimini 1966 yılında Almanya'da tamamladı. 1973'de İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nden mezun oldu. Daha sonra Transtürk Holding'e bağlı şirketlerin değişik kademelerinde görev yaptı. 1989'da başlayan Transtürk Holding ve grup şirketlerindeki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor. Süren, Galatararay Spor Kulübü Başkanlığı'nı ise 1996'dan bu yana yürütüyor.

194 milyar dolarlık dev

Amerikalı ortağınızın dünyadaki konumu nedir?

- American International Group (AIG), 48 bin çalışanı ve 130 ülkede yer alan şirketleriyle dünyanın en büyük kuruluşları arasında. Özellikle sigorta ve finansman sektörlerinde faaliyet gösteriyor. AIG, Standart & Poor ve Moody's gibi dünyanın önde gelen derecelendirme kuruluşları tarafından en yüksek not olan AAA ratingine sahip. AIG'in 1998 bilançosu 194 milyar dolar, toplam geliri 33 milyar dolar, net kárı 4 milyar dolar. AIG'in grup şirketlerinden AIG Capital Partners girişim sermayesi sektöründe. Sadece gelişmekte olan pazarlarda çalışıyor ve bugün yönettiği toplam fon tutarı 7 milyar dolar. AIG Capital Partners'ın ülke ve sektör fonları da var.

Transtürk perakende sektöründe büyüyor

Transtürk, perakendeye ağırlık vermeyi sürdürecek mi?

- Biz dört, beş yıl önce üretim teknolojisne hakim olmadığımız imalat istiraklerimizi iş ortaklarımıza devrettik. Burda gelen parayla da daha fazla hakim olabileceğimiz konulara girdik. Çünkü bizde 65 milyon nüfuslu ve tüketim arzusu içinde olan bir pazar var. Komşularımızla bu pazar 150 milyon. Gelir düzeyi düşük, ama tüketime yatkın. Son yıllarda Bricolage, İntersport, sinema işletmeciliği gibi alanlar ağırlık verdik. Biraz yavaş ilerliyoruz ama hem yer sorunuz var, hem de para pahalı. Sermayeyi devlet tahvili alarak yüzde 25'le çalıştırmak varken, dükkana yüzde 15 gelirle yatırırsam kendime, sermayeme ve sermayedara haksızlık ederim. Grup olarak şu anda 120 milyon dolar olan ciromuzun, 220 milyon dolarlara ulaşması lazım. Ciromuzun yarısı tüketimden, amacımız bunu yüzde 80'lere çıkartmak.X