Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Nuri'yi kaybetmeyelim

17 yaşında milli olan ilk futbolcu Nuri değil. Almanya maçında son 5 dakika görev alan ve güzel bir gol atan Nuri için yazılan yazılar bana biraz abartılı geldi. Olduğundan fazla gösterirsek çocuğa zarar veririz.

* Son 5 dakikada girdiği oyunda şık bir gol atan Nuri Şahin’in performansını nasıl buldunuz? Basında bu kadar çok yer alması sizce doğru mu?

17
yaşında milli olan ilk futbolcu Nuri Şahin değil. Ben de o yaşta milli oldum. Emre Belözoğlu da aynı yaşta ay yıldızlı formayı giydi. Şu bir gerçek ki, Nuri iyi bir kumaş ve ileride çok daha iyi olacak. Maça ailesi de geldi. Bu, güzel bir olay. Herkes gibi benim de gözlerim yaşardı.

Ancak, annesi ve babası ile çıkan fotoğrafları ve yazılan yazılar bana biraz abartılı geliyor. Gazetelerde biraz fazlaca yer aldığı görüşündeyim. Saçma sapan haberlerle, onu olduğundan fazla gösterirsek çocuğa zarar veririz. Benim de en büyük korkum bu.

Şımartmadan kazanmalıyız

Bir gazete Rooney’e benzetmiş. O da ‘Benim adım Rooney değil, Nuri’ diyor. Doğru söylemiş. Gerçi Almanya’ya gidecek ve orada disipline girecek. Bu da benim için en büyük teselli. Türk basınına bu konuda büyük iş düşüyor. Henüz yolun başında olan Nuri gibi gençleri şımartmadan kazanmalıyız. Nuri yıldızlığa aday bir futbolcu ama henüz yıldız değil. Fatih Terim, Almanya maçında ona son 5 dakika görev verdi. Girer girmez de golünü attı. Herkese kolay gelebilir ama attığı gol, kolay değil, aksine zor bir gol.

Rakip fark etmez

* A Milli Takım’ın Almanya maçındaki görüntüsünü nasıl buldunuz? Arnavutluk’u yenip play-off’a kalırsak, sizce 2006 vizesini alabilir miyiz?

MİLLİ
Takımımız, Almanya maçındaki gibi oynarsa, değil Arnavutluk’u, her takımı yener. Çünkü böyle bir potansiyele sahip. Bizim için tehlikeli maçlar sahamızda oynadıklarımız. Arnavutluk’la deplasmanda oynayacağız. Buna rağmen onları öyle ya da böyle yeneriz. Zaten A Milli Takımımız, Almanya karşısındaki futbolunu oynamak ve kendisi için önemli olan maçları kazanmak mecburiyetinde.

Yabancısı değiliz

Ay yıldızlı takımın kadrosunda iyi oyuncular var. Fatih Terim de iyi bir organizatör. Oyunculara şahsiyetlerini tekrar kazandırdı. Millilerimiz gayet şahsiyetli ve göze hoş gelen bir futbol oynuyor. Evvela Arnavutluk’u yenip, play-off’a kalalım, ondan sonra konuşalım. Play-off oynamak bizim kaderimiz oldu. Avusturya’yı yenerek 2002 Dünya Kupası’na gitmiştik. Letonya’ya da baraj maçlarında kaybetmiştik. Yani bu işin tecrübelisiyiz.

Oraya gelelim de hangi takım çıkarsa çıksın fark etmez. Almanya’da yapılacak finallere gitmek istiyorsak, önce Arnavutluk’u, ardından da play-off’ta karşımıza çıkacak takımı yenmekten başka çaremiz yok. Fatih Terim ve oyuncular yarınki maça bu bilinçle çıkacaktır. Galibiyetten başka bir sonuç düşünmüyorum.

Gürsoy’un konuşma hastalığı tuttu

* Ergun Gürsoy’un, ‘F.Bahçe bizi her alanda geçti’ sözleri G.Saray’da büyük tepki gördü.
Gürsoy’un bu sözleri için neler söyleyeceksiniz?

Ergun Gürsoy
yine konuşma hastalığına tutuldu. Fenerbahçe ile Galatasaray rekabet halinde olduğu için, Galatasaray yönetimindeki bir idarecinin bu sözleri söylemesi, sarı kırmızılıları rahatsız etti. Bazı şeyler, gerçek de olsa söylenmez. Kaldı ki, Ergun Gürsoy, böyle konuşmaya mecbur değil. Bu sözlerle bir huzursuzluk ortamı yarattı. Hiçbir idarecinin bu tür tartışmalara yol açmaya hakkı yok.

Alex Real’e gider mi

Koşmadan olmaz

* Alex, yeniden Real Madrid’in gündeminde.
Resmi bir teklif gelirse sizce gitmeli mi?

Alex’
in R.Madrid’e ya da başka bir kulübe gidip gitmeyeceğine Fenerbahçe yönetimi karar verir. F.Bahçe iyi organize olmuş bir kulüp. Alex’i gönderecekse yerine konulacak oyuncu ile temasları olur. Tabii, R.Madrid resmi bir teklifle gelir, Alex de gitmek isterse bu transfer gerçekleşebilir.

Ancak, iş gitmekle bitmiyor. Real Madrid’in ismi büyük. Alex, bu büyük ismin cazibesine kapılabilir. Ancak o, koşmadan oynayan bir futbolcu. F.Bahçe’deki bu rahat ortamı Real Madrid’de bulamayabilir. Yani yapılacak transferde şartları da göz önünde bulundurmak gerekir.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI