Nuri yaptığı işin hastası - Hürriyet Arşiv Haberleri

Nuri yaptığı işin hastası

Hürriyet Haber
25 Eylül 2011 - 00:00Son Güncelleme : 24 Eylül 2011 - 10:29

Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’da Büyük Jüri Ödülü alan “Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin Türkiye prömiyeri, 18. Adana Altın Koza festivali kapsamında yapıldı.

 Anadolu’daki bir cinayet soruşturması üzerinden farklı karakterlerin iç dünyasını yansıtan filmin başrol oyuncusu Yılmaz Erdoğan, prömiyer günü Kelebek yazarı Ömür Gedik’in sorularını yanıtladı.           

Bir Nuri Bilge Ceylan filminden teklif geldiğinde neler hissettin? Hemen “Oynayayım” mı dedin, yoksa “Ben bir düşüneyim, nasıl bir şey, senaryoyu getirin” mi?

- Yok bizim muhabbetimizin daha öncesi var Nuri ile... Cannes’da tanışmıştık. Yıl 2006 mıydı neydi... Bizim bir filmimizin gösterimi vardı, o da kısa film yarışmasında jüri üyesiydi... Adını duyuyorum, “Kasaba”yı falan biliyorum ama kendisini tanımıyorum. Galiba daha “Uzak”ı da çekmemişti. Neyse, yolda karşılaştık. “Sen Nuri Bilge Ceylan mısın? ıki hemşeriyiz, kahve içseydik” dedim ve arkadaşlığımız öyle başladı. Sinemada, çok başka görünen işler yapıp da fikirleri bu kadar yakın olan çok az insan vardır heralde... Yani ikimiz de gerçekçi sinema severiz.

Anladım, Nuri Bilge Ceylan’ın film teklifine hemen “evet” dedin... Peki senaryo geldikten sonra neler düşündün?

- Bir kere Nuri, durduğu yerde duran biri değil. Gelişim çizgisini çok bilinçli şekilde sürdürüyor. Dolayısıyla bu, eski filmlerine oranla çok daha konuşkan bir filmdi. Aynı zamanda da çok ciddi oyuncuların performansına ihtiyaç duyulan bir filmdi. Senaryoyu okuyunca anladım neden geldiğimi (gülüyor)... “Bir Zamanlar Anadolu’da” ilk bakışta çok tarzımın dışında gibi görünüyor ama değil... Popülerliğin bir artı unsur olması gerekmeyebilir, ama eksi unsur olması hiç gerekmez.

FİLM SETİNDEYKEN BAŞKA GEZEGENDESİN

Sette nasıl biri Nuri Bilge Ceylan?

- Ya ben daha önce de söylemiştim, işinin hastası insanları çok severim. Ben de öyleyim çünkü... Film setindeyken başka bir gezegendesin. Biri gelir yanına, “merhaba” bile diyemezsin, çünkü kafan başka gezegende... Sete gelen herkes de hayal kırıklığı yaşar. Bu yüzden mecbur değilsem gitmem mesela set ziyaretlerine. Bazen Belçim’i (eşi Belçim Bilgin) gidip bekliyorum, o zaman bile sete girmiyorum. Gelsin, alayım ve gideyim yani... Çünkü biliyorum, settekiler o sırada başka bir gezegende. Bu gerçekliğin içinde değiller... ışte o gerçekliğe iman eden çok ciddi bir ekipti bu ekip. ışinin hastası insanların ben de hastasıyım (gülüyor).

YAZLIK SİNEMADA FELLİNİ İZLEYEREK BÜYÜMEDİK

“Bir zamanlar Anadolu’da”nın gişesi ne olur? Ben çok üzülüyorum böyle değerli filmlerin geniş kitlelere ulaşamamasına... Ne dersin, senin bir katkın olur mu gişeye?

- Bilemiyorum ki... Gişe çok gizemli, muammalı bir yer...

Yok, aslında sen çok iyi biliyorsun gişeyi...

- Biliyorum ama kesin sonucunu kimse bilemez. Birkaç seyirci grubu var. Bunlardan biri, alır mısırını, eğlencelik film izlemeye gider. Türkiye’deki 15-25 yaş grubu seyircinin ana blogu onlardan oluşur. Bazı insanlar kızar bu seyirci grubuna, oysa yarının bilinçli seyircisi olmanın yolu buradan geçer. Biz de yazlık sinemada oturup Fellini seyrederek büyümedik yani! Bir de roman okuma hissiyle filmi okumaya gidenler var. O insanlar için bence bu film bir hazine... Ama eğlencelik diye giderseniz, sadece Nuri Bilge Ceylan değil bunları anlatan tüm filmler sizi hayal kırıklığına uğratır.

SENİN BU YAPTIĞINI  MONİCA YAPMADI LAN

Bahman Gaudi’nin Türkiye’de çektiği “Gergedanın Son şiiri” filmi sayesinde, Monica Bellucci ile ciddi ciddi sıkı dost oldunuz.

- Zaten o çekimlerden sonra kendisi bir Türkiye gönüllüsü oldu. Dikkat et, her ropörtajında Türkiye’den bahsediyor.

Nasıl biri?

- Hiç beklemediğim bir Monica Bellucci bulduk karşımızda... Sette her şeye eyvallah diyordu. Hani bir dünya starı ulaşılmazlığı yok. Benim Türkiye’de gördüğüm birçok stardan daha az kapris yapıyor! Artık çevremde herhangi bir şımarma ya da kapris durumu görünce, hemen Monica’yı örnek veriyorum, “Senin bu yaptığını Monica Bellucci yapmadı lan” diyorum!

CANNES SOĞUK ADANA SICAK

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, filminin prömiyerini Adana’da yapmayı tercih eden yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a bir plaket sundu. Ceylan da gösterim öncesi yaptığı konuşmada, “Altın Koza’yı çok önemsiyoruz. Cannes profesyonel ama soğuk, Adana ise daha sıcak. O nedenle prömiyeri burada yaptık” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı