Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Nuri: Şubat ayından bu yana takımın uyumu arttı

Hollanda kampını takip eden basın mensuplarına yönelik düzenlenen "Medya Sohbet Toplantısına" katılan Nuri Şahin, Şubat ayından bu yana takım içinde uyumun gittikçe arttığını ve özellikle teknik kadronun kendilerinden beklentilerini tam anlamıyla kavradıklarını söyledi.

İsmail ER- Hollanda
SON GÜNCELLEME

Hollanda'nın çok önemli bir futbol ekolü olsa da Türk Milli Takımı'nın da çok kaliteli bir ekip olduğunu vurgulayan 24 yaşındaki orta saha oyuncusu, "Hollanda'yı çok da anlatmaya gerek yok. Futbolu takip eden herkes, onların gücünün ve kapasitesinin farkında. Son Avrupa Şampiyonası'ndaki başarısızlıkları kimseyi yanıltmasın. Aynı Hollanda 2010 Dünya Kupası'nda finale kadar çıkmıştı. Ancak biz de 3 puanı hedefliyoruz" dedi.

Ayrıca Şahin, Milli Takımlarda birlikte oynadığı eski arkadaşı Eskişehirsporlu Ediz Bahtiyaroğlu'nun vefatı dolayısıyla da çok üzgün olduğunu belirtti.

HOLLANDA MAÇINA SİYAH BANTLA

FIFA'nın izin vermesi halinde Türk Milli Takım, Hollanda karşısına siyah bantla çıkacak. 

TALEBİMİZ GÖRÜŞÜLÜYOR

(A) Milli Futbol Takımı Yardımcı Antrenörü Okan Buruk, milli takımın en büyük avantajının, oluşan yeni ruh olduğunu söyledi.

Okan Buruk ve Nuri Şahin, milli takımın konakladığı Golden Tulip Victoria Otelinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Okan Buruk, öncelikle Eskişehirsporlu Ediz'in vefatı dolayısıyla çok üzgün olduklarını belirterek Ediz'e Allah'tan rahmet ve ailesi ile Eskişehirspor camiasına baş sağlığı diledi.

Buruk, bugün Nuri Şahin'in de doğum gününü pasta keserek kutladıklarını, fakat vefat haberi nedeniyle hiç bir futbolcunun kutlama sırasında neşeli olmadığını belirtti.

Hollanda maçına Eskişehirsporlu Ediz'in vefatı nedeniyle siyah bantla çıkma talepleri olduğunu doğrulayan Okan Buruk, “Maça siyah bantla çıkma talebimiz var, görüşülüyor. Delegasyon gelecek onlarla görüşülecek. Siyah bantla çıkacağımızı söyleyebiliriz. Olumsuz bir şey geleceğini zannetmiyorum” dedi.

Hollanda maçı her iki takım için de stresli geçecek

Genç teknik adam, Cuma günü oynayacakları Hollanda maçının her iki takım için de çok önemli olduğunu belirterek, “Stresli bir maç olacak. İlk maç olduğundan hepimiz açısından ayrıca bir rahatlık olacaktır. Fakat kendimize ve oyuncularımıza inanıyoruz” dedi.

Okan Buruk, oyun disiplininin bu maçta en büyük anahtar olacağını da vurgulayarak, en önemli isteklerinin oyun disiplininden kopmamak ve futbolcuların bu istenilenleri yapabilmeleri olduğunu ifade etti.

Milli takımlar için en zor şeyin fazla bir araya gelememek olduğuna işaret eden Buruk, Hollanda'da kendi içlerinde kapalı bir ortamda çalıştıklarını ve şu an için her şeyin çok güzel gittiğini anlattı.

Kaliteli kadro var, sıkıntı yaşanmayacak

Milli takımda Egemen Korkmaz'ın oynayıp oynayamama durumunun belli olmadığını ifade eden Buruk, “İki sakatımız var. Semih bugün bizimle antrenmana çıkacak, Egemen'in durumu belli değil. Oyuncuların performansı üst seviyede. Kadro açıklayacak durumda değiliz. Değerlendirmeler sürüyor bizim için. Eren eklendi kadromuza. Diğer stoper arkadaşlar var. Ömer, Bekir ve Semih var. Önde de kimin görev alacağını Cuma günü göreceğiz. İsim vermem doğru olmaz. Sahaya 11 kişi çıkıyor ve 11 takım için her şeyini verecek oyuncular. Hiç kimsenin sakatlanmasını istemeyiz, geniş ve kaliteli kadromuz var. Sıkıntı yaşayamayacağız” diye konuştu.

Milli takım olarak daha önceden güzel ve özverili hazırlık kampları geçirdiklerini dile getiren Buruk, Hollanda ve Türkiye milli takımlarının zor dönemlerden geçtiğini, her iki takımda da yeni oyuncuları olduğunu kadar, giden oyuncular da bulunduğunu hatırlattı.

Kendisinin futbol oynadığı dönemlerle şu anki dönemin karşılaştırılması istenen Okan Buruk, 10 yıl önceki hayat ile şu anki hayatın farklı olduğunu hatırlatarak, “Hayatın gerçeklerini göz önüne almak lazım. O zamanki teknoloji iletişim farklıydı, bugün farklı. Büyüyen bir futbol dünyası var. Futbolcular arasında büyüyen bir samimiyet var. Yurt dışından gelen oyuncular birbirileriyle daha iyi anlaşabiliyor. Artık oyuncular zorlanmıyorlar. Çalışma azminin arttığı bir ortam görüyoruz. Bunlar galibiyetlerle pekişecektir” şeklinde konuştu.

“Hollanda'yı iyi analiz ettik”

Hollanda'yı analiz ettiklerini kaydeden Okan Buruk, Avrupa Şampiyonasını da yakında talip ettiklerini ve o dönemde Hollanda'da farklı bir teknik adam ile oyuncuların bulunduğunu belirterek, “Şu anda açıklanan kadroda 3-4 oyuncuları yok. Hollanda'nın kendine has oyunu var. Farklı bir hoca geldi onun oyun anlayışı farklı. Belçika maçı bizim için biraz ölçü oldu. Fakat çalışmalarında neye önem verecekler? Dikkatli olmaz zorundayız, her an her şeyi yapabilecek oyuncuları var. Daha önce Hollanda ile karşılaştık. Hollanda oynayan ve oynatan bir takım. Bunları dikkate alarak en iyi şekilde hazırlanıyoruz. Nuri gibi genç ve tecrübeli oyuncularımız var” diye konuştu.

Türkiye'nin genel olarak daha heyecanlı, kendine özgü futbol yapısı olduğuna dikkati çeken Okan Buruk, “Sabırlı oynamak, beklemek anlamına gelmiyor. İleriye gidip saldırmak anlamına gelmiyor. Maç öncesi verilenler önemli ama maç esnasında oyuncuların aktiviteleri çok önemli. Maça iyi hazırlanırsınız ama maç içinde yapılan hataların telafisi zor olabilir” dedi.

Okan Buruk, grupların açıklandığı günden bu yana, hedeflerinin grubu birinci tamamlamak olduğunu da vurgulayarak şu ana kadar o hedeften bir şaşma olmadığını, Hollanda maçının kötü geçmesi halinde dahi bu hedeften şaşmayacaklarını ifade etti.


Bunları da Beğenebilirsiniz