"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Nuri İyem Resim Ödülü bu akşam verilecek

Bu yıl EVİN Sanat Galerisi tarafından sekizincisi düzenlenen “Nuri İyem Resim Ödülü” bu akşam saat 19.00’da Evin Sanat Galerisi’nde yapılacak törenle sahibine verilecek.

Bu yıl ödüle Hemen Yanındaki yapıtıyla Hayriye Diliuzun değer görüldü.
Diliuzun’a Nuri İyem Resim Ödülü’nü temsil eden Prof. Rahmi Aksungur’un özel olarak hazırladığı heykel ile 10.000 TL’lik ödül sunulacak. Törenin ardından ödül alan resim ve seçici kurul tarafından sergilenmeye değer bulunan 29 resim galeride sergilenecek. Sergi 27 Haziran akşamına kadar gezilebilecek. Birincilik ödülünü alan Hayriye Diliuzun 1990’da Kahramanmaraş’ta doğdu. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü lisans öğrencisi.
Nuri İyem Resim Ödülü Seçici Kurulu aşağıdaki adlardan oluşuyordu: Cansen Ercan, Memet Güreli, Prof. Hakan Gürsoytrak, Prof. Kemal İskender, Ümit İyem, Temür Köran, Prof. Zeliha Akçaoğlu Tetik.

***
  
NURİ İYEM RESİM ÖDÜLÜ’ne katılım oranı her yıl biraz daha artıyor. Ayrıca üniversite çeşitliliği de gördüğü ilginin bir göstergesi. 2013 yılı istatistikleri saptamamızı kanıtlıyor: Yarışmaya 131 ressam, 186 adet resimle katıldı. Katılımcıların 72’si İstanbul dışındandır. İstanbul’dan ise 59 katılımcı eser gönderdi. Katılımcıların 73’ü kadın, 58’i erkek. Yarışmaya katılan öğrenciler 22 farklı üniversiteden katılmış.
Katılımcıların 13’ü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, 8’i Marmara Üniversitesi, 12’si Anadolu Üniversitesi, 5’i Selçuk Üniversitesi, 4’ü Atatürk Üniversitesi’nden olmak üzere, diğerleri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, ODTÜ, Çukurova Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden eser göndermiş. Resim eleştirmeni, kültür insanı Erhan Karaesmen’in Kalitesi Gittikçe Yükselen Bir Ödül Yarışması yazısından alıntıladığım satırlar hem ödülün her yıl artan önemini hem de sonuçları değerlendiriyor: “Kompozisyonu oturmuş, anlatımı güçlü ve anlamlı düzeye ulaşmış resimlerden son birkaç yılın yarışmalarında gittikçe daha fazla görür olduk. Bu durum ödül değerlendirme görevlilerini en doğru seçimi hassasiyetle yapabilme yolunda epeyce zorluyor olsa bile, o kesimdeki uzmanların da bundan memnuniyet duymaları kaçınılmazdır. (...) Yarışmaya katılan kadın sanatçıların sayısında ciddi bir artış gözleniyor. Ayrıca, son üç yılın büyük ödüllerine değer görülen genç sanat insanlarının da hep kadın sanatçılar arasından çıkmış olduğu dikkat çekici bir olgudur. Kadın denen özel yaratığın sahip olduğu üstün azimli mücadele yetisi ve özgün yaratıcılık yetisinin ve özelliğinin politik yöneticileri tarafından çok küçümsendiği, alabildiğine talihsiz bir dönemdeyiz. Nuri İyem Yarışması’nda kadın sanatçı varlığının kendini kuvvetle ortaya koymuş oluşu içinde yaşadığımız karışık tepkiler döneminde bir çeşit bir sosyopolitik protesto niteliği de sergiler gibidir”.

***
  
BÜYÜK usta Nuri İyem’i saygıyla anıyoruz. Anısına düzenlenen bu ödülü genç kuşak sanatçıların yapıtlarının gün ışığına çıkmasını sağladığı için ayrıca önemsiyorum.

Ziyaret için: Evin Sanat Galerisi
Büyük Bebek Deresi Sokak No: 13 Bebek, İstanbul / Tel: 0 212 265 81 58 / www.evin-art.com, galeri@evin-art.com. Galeri, pazar hariç her gün 11.00–19.00 arası açıktır.

X