Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Nurcan Taylan'dan örnek davranış

Türkiye'de olimpiyatlarda altın madalya kazanarak bir ilke imza atan tek bayan sporcu olan halterci Nurcan Taylan, 15 ve 16 yaşlarındaki iki sporcuya sponsor oldu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Şampiyon halterci Taylan, halter yapanların maddi durumu düşük ailelerin çocukları olduğuna dikkati çekerek, “Gelecek nesilden birkaç sporcuya bizim de örnek olmamız lazım. Ben de kendi çapımda iki yıldız sporcuya destek olmaya çalışıyorum. Çok büyük sponsorluk değil. Bir yılda 5 bin YTL'lik bir maddi yardım. Spor kıyafetleri ve okul masrafları gibi konularda destek olmaya çalışıyorum. Elimden bu geliyor” diye konuştu.

Çocukların isimlerini vermek istemediğini ve yaklaşık bir yıldır her ikisine de desteğini sürdürdüğünü ifade eden Nurcan Taylan, sözlerine şöyle devam etti:
“Benim gibi bazı sporcular böyle sporculara destek olmalı. Ben de olimpiyat şampiyonu bir sporcuyum, ancak sponsorum yok. Maalesef ülkemizde amatör branşlara fazla destek olunmuyor. Keşke biraz destek verilse de biz de elimizden gelenin en iyisini verebilsek. Seviniyorum, çünkü onların bir şeyler yaptığını görmek beni mutlu ediyor. Kahve köşesinde oturup kalmaktansa, başarılı bir sporcu olup, ülkesi adına yarışmak daha güzel diye düşünüyorum.”

Nurcan Taylan, bayanlarda bir öncülük ve liderlik yaptığını ve olimpiyatlarda altın madalya alan tek bayan olduğunu vurgulayarak, “Gelecek nesillerin de olimpiyatlarda ve Dünya Şampiyonaları'nda başarılı olabilmeleri için her alanda halter branşı için seve seve her şeyi yapacağım. Çünkü biz bu işi manevi duygularımızla yapıyoruz. O duygular öldüğü zaman sporcu da ölmüş oluyor” şeklinde konuştu.

Çocukların isimlerini söylemeyen Nurcan Taylan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çocuklar 15-16 yaşlarında. Okul bitene kadar 4 yıl süreyle sponsor olacağım. Destek olduğum çocukların ileride Avrupa Şampiyonu olacaklarına inanıyorum. Onlar da yüzümüzü kara çıkartmıyor ve antrenmanlarına devam ediyor. Dersleri de benim için önemli. Mutlaka üniversite bitirmeleri lazım. Sporla okul aynı anda gitmeli. Bazı şeyleri maddi olarak zengin insanlardan beklemek yanlış. Bir şeylere başlamak için herkesin bir adım atması lazım. Adımlar geldiği sürece destekler de çoğalır. Biz sporcular olarak keşke sponsor bulabilsek. Olimpiyatlara çok az bir zaman kaldı. Hepimiz kendi imkanlarımızla çalışıyoruz.”

ONUN ARTIK BİR KULÜBÜ VAR

Olimpiyat Şampiyonu Nurcan Taylan, bir hafta önce kendine ait bir kulüp kurduğunu ve ilk lisanslı sporcunun da kendisi olduğunu söyledi.

Sporun bir yere kadar olduğunu ve bu nedenle de Nurcan Taylan Gençlik ve Spor Kulübü'nü kurduğunu belirten başarılı halterci, “Gelecek yıldan itibaren olayı daha da büyüterek, bir halter okulu açmayı düşünüyorum. Halteri bırakmayacağım. Henüz 23 yaşındayım. Spor her an bitebilir. Sakatlıkta olabilir. Vücudum beni taşıdığı sürece ben de halteri taşıyacağım” diyerek sözlerini tamamladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz