Gündem Haberleri

  Nurcan’ı anlattı

  Hayati YALÇIN- Osman ŞİŞKO / DHA
  06.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gümüşhane Üniversitesi Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksek Okulu 8’inci dönem mezunları törenle diplomalarını aldı.

  Törene katılan Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, mezunlarla 10’uncu Yıl Marşı eşliğinde kep fırlattı. Törende konuşan Aydın Doğan şunları söyledi: “Kelkit benim doğup büyüdüğüm, havasını, suyunu, kokusunu her zaman hayalimde taşıdığım, özlediğim, benim ölçülerime göre dünyanın en güzel yerlerinden birisidir. Gerek Ağalık Yaylası’nın yanık sesli kızları, gerek Karaçaylı’nın yiğit delikanlıları, emsalsiz birer Kelkitlidirler. Bu okul 2006 yılında ilk mezunlarını verdi. Aralarında Nurcan da vardı. Size onun hikayesini anlatayım. Bodrum’daki otelimde mezuniyetinden aylar sonra Nurcan’ı gördüm. İşe girmişti. İki yıl zorluk içinde titri olmadan çalıştı. Sonra şef ve müdür oldu. Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde çocukluk aşkı vardı. Onu da bizim şirkete aldı. Evlendiler. Ben de düğünlerine gittim. Azmederseniz, çalışırsanız başarırsınız. Hepinizin arzuları, idealleri var. Yeniden öğrenciliğe soyunmaya kalkmayın, iki yıl daha okuyacağınıza, çalıştığınız yerde tecrübe sahibi olun. Hepiniz birer Nurcan olursunuz.”         

  Üniversitelere 785 bin 592 kontenjan

  YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Şaban Çalış, üniversiteye girişte ikinci basamak sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) sayılı günler kala bu yıl için üniversitelere ayrılan kontenjanları açıkladı. Çalış, “2013 yılı için devlet, vakıf, KKTC üniversiteleri ve tercih listesine giren diğer ülke üniversitelerinin kontenjanları 785 bin 592. Açıköğretim ve uzaktan eğitim kontenjan rakamları da 896 bin 727” dedi. Çalış, Hürriyet’e şunları söyledi:

  ÖĞRENCİLERE AVANTAJ

  “Bu kontenjan sayısı YÖK’ün öğrencilere sunduğu bir artı aslında. Çünkü bu yıl LYS’ye başvuran aday sayısı 851 bin 131. Buna karşılık devlet, vakıf, KKTC üniversiteleri ve tercih listesine giren diğer ülkelerin kontenjanları 785 bin 592.  Bu yıl kontenjanlar belirlenirken eğitim fakülteleri, fen- edebiyat fakülteleri gibi tercih ve istihdamla ilgili sıkıntıları olan, stres yaratan alanlarda pek çok kontenjanı düşürerek bu yılki kontenjan rakamlarını belirledik. Geçen yılki kontenjan 743 bindi. Bu yıl 785 bin. Bu rakamlara açıköğretim, uzaktan eğitimi de dahil edince 896 bin 727 olur. Sınav stresini tabii ki sıfırlama imkanımız yok ama bu kontenjan rakamları onları
  rahatlatacak.” Esra KAYA/ANKARA        

  Avcı: SBS tek sınav olamayacak

  MİLLİ Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sisteminin değişeceği mesajını verdi. Avcı, Anadolu ve fen liselerine artık tek sınava dayalı öğrenci alınmayacağını belirtti:  “Müfredata dayalı sınavların bazıları, bu değerlendirmeye katılacak sınav sonuçları, yine merkezden değerlendirilen sınavlar şeklinde olacak. Sene içindeki bazı yazılılar merkezden hazırlanmış sorularla yapılacak. Böylece, hormonlanmış notlardan arındırarak, bu notları da nihai değerlendirme ortalamasına katmayı planlıyoruz. .”

  Kura başvurusu için son gün

  Özel Üsküdar SEV İlköğretim Okulu’nun birinci sınıfına kura başvuruları 31 Mayıs’ta başladı. Öğrenciler bugün (6 Haziran) akşama kadar okulun internet sitesi üzerinden online başvuruda bulunabilir. 1 Ocak-31 Aralık 2007 ve 1 Ocak-31 Mart 2008 doğumlular başvuru yapabilecek. Aday sayısı kontenjanı aştığı takdirde, okulda noter huzurunda 14 Haziran Cuma günü saat 14.00’te kura çekimi yapılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı