Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nuran’a mezarda bile rahat yok

  Süleyman AKARSU Suphan TOKER/İSTANBUL
  07 Mart 2005 - 01:15Son Güncelleme : 07 Mart 2005 - 01:15

  Tecavüze uğradığına inanan babasının telle boğup önce kümese, ardından ormana gömdüğü 13 yaşındaki Nuran’ın mezarı, gerçek yaşının tespiti için açılacak. Nuran, 15 yaşından büyük çıkarsa, tecavüz sanığının alacağı ceza 3’te bir oranında düşecek.

  ESENYURT’ta geçen yıl nisan ayında Nuran Halitoğulları’nı (13) kaçırıp, evine 4 gün kapatarak tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanan Mevlüt Sevinç, Bakırköy 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasında genç kızın yaşının 15’in üzerinde olduğunu öne sürdü.

  DNA istediler

  Sanık avukatı, Nuran’ın mezarının açılmasını, kemik örneği alınıp DNA testi yapılmasını istedi. Mahkeme, istemi yerinde görerek, ‘fet-hi kabir’, yani mezarın açılması kararı aldı. Nuran’ın kemik yaşı 15’in üzerinde çıkarsa, ‘15 yaşını bitirmemiş mağdureyi alıkoymak ve tecavüz etmek’ suçundan 10 yıla kadar hapsi istenen Sevinç’e verilecek ceza 1/3 oranında azalacak ve tabanı 6 ay olacak.

  Ailesi de yargılanıyor

  Tecavüze uğrayan kızını, namusu kirlendi diye ‘aile meclisi’ kararıyla, boğazını kabloyla sıkıp öldürdükten sonra önce kümese, sonra da Beykoz’da ormana gömdüğü öne sürülen baba Mehmet Hanifi Halitoğulları, oğlu Harun, kardeşleri Mehmet Ali Halitoğulları, Mehmet Mirza Halitoğulları ile yeğenleri Şakir Karalal ve Ahmet Halitoğulları halen Bakırköy 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı