Numerolojiye taktım bu aralar o yüzden albümde sekiz şarkı var

Yaşar için yapılan çok benzetme var. Kimi onu romantik şarkıların prensi, kimi Türkiye’nin en tok erkek sesi olarak anıyor, kimileri de melonkolik şarkıların yaratıcısı diyor. Kendisi bunların bir kısmına katılıyor, bazılarındansa yavaş yavaş sıkılmaya başlamış. Yeni albümü “Eski Yazlar”la çıktığı yeni sound arayışından da anlaşılıyor bu durum.

Hakan GENCE
21 Mayıs 2010 - 01:31:44

1960’ların müzikal alt yapılarını kullanmış. Eskiye özlemini sözlere döküyor: “Piyasa müziği değil kendi sevdiğim sound’u tercih ettim. Bu yaştan sonra piyasa koşulları da beni çok ilgilendirmiyor. Önemli olan dinleyiciye iyi şeyler vermek” diyor.

Dört yıl neden beklediniz? Yeni besteler mi çıkmadı?
- O kadar olmuş mu ya? İnsan arasıra yeni bir şeyler yapmak istemiyor. Aslında bir sürü yeni şarkım vardı. Şu an hiç beste yapmasam üç albüm çıkartacak kadar şarkım var. Bir sonraki albümün parçaları bile hazır.

Üç albümlük şarkınız biriktiyse bu albümde neden sadece sekiz parça var?
- Ben 10 şarkı da koysam 2-3 tanesi dinlenecek. O yüzden bu kadar yeterli diye düşündüm. Bir de sekizinci albümüm. O yüzden sekiz şarkı olsun istedim. Numerolojiye ilgim var.

Nasıl yani?
- 05.04.1970 doğum tarihim. Rakamlarını toplayınca 26 ediyor. Onları da kendi arasında toplarsan sekiz rakamını görüyorsun. Bu yüzden sekizin uğuruna inandım. Ayrıca salının uğruna da inanıyorum. Bakın bugün salı ve ilk röportajımı veriyorum. Başlangıçlarım hep salı günleri olur. Bu gibi detaylar hoşuma gidiyor.

Albümün ismi “Eski Yazlar”, o yılları mı özlediniz?
- Nasreddin Hoca’ya “Eski ayları ne yaparlar?” diye sormuşlar. O da “Kırpıp kırpıp yıldız yaparlar” demiş. İşte ben de o espriden yola çıktım. Benim eski yazlara özlemim her zaman var. Lise 2-3 ve üniversite yıllarım ve ilk aşklarım şarkılarıma ilham veriyor. Hala o zamanki arkadaşlıklarımı sürdürüyorum.

1980’DEN SONRA ÇIKAN HİÇBİR ALBÜMÜ DİNLEMEDİM

Müzikal alt yapılar da sanki 60’lara ait...

- Sarp Özdemiroğlu’nun aklına 1960’lı yıllardaki sound’lar geldi. O yıllar dijitalden uzak, anolog ve etli gözüktü gözüme. Beach Boys’un sound’unu düşündük. O zamanki davulların ve basların örneklerini kullandık. Müzikal bakımdan Amy Winehouse’a yakın bir çalışma yaptık. Bir ayağı mazide bir ayağı gelecekte bir albüm oldu.

Sadece siz değil, herkeste nostaljik bir durum var. Arabesk şarkılar, 70’ler bu yaz sürekli karşımıza çıkıyor.
- Arabesk geri dönüyor olabilir. Retro bir akım da var. Ama bunlar daha önce Türkiye’de yapılan işlere bir geri dönüş. Benim müziğim daha çok ABD ve İngiliz şarkılarının alt yapılarından ilham alıyor.

1980’lerin müziklerinden başka müzik dinlemediğiniz doğru mu?
- Evet. Ben 1980’den sonraki müziklerin hiç birini dinlemedim. Sadece kulağıma çalınanları biliyorum ama gidip hiç albüm almışlığım yok.

Hiç albüm almadıysanız müzikal yeniliklerden nasıl haberdar oluyorsunuz?
- 1970’lerdeki müziğin üzerine çıkılamadığını düşünüyorum. Var mı şimdi bir Led Zeppelin, Pink Floyd? Onların yaptıkları işler bana yeterli geliyor zaten.

SESİMİ SEKSİ BULUYORUM BANA BULUT SESLİ DERLER

Son dönemde düetlerin adamı oldunuz. Yıldız Usmanova, Ajda Pekkan gibi isimlerle düet yaptınız. Neden sizi seçiyorlar?
- Güçlü ve seksi sesim var.

Sesinizi seksi mi buluyorsunuz?
- Evet. Öyle olduğunu düşünüyorum. Bu seksi ses tonu sadece şarkı söylerken de değil her zaman var. İnternet sitelerinde yağmur sesli, bulut sesli de diyorlar. Bu tanımlamalar hoşuma gidiyor.

ANLARIMA BAĞLI OLARAK ENLERİM DEĞİŞEBİLİYOR

Sizi hep karanlık bir odada, elinizde viski bardağı ve puroyla hayal ediyorum.

- Ama öyle, haklısınız. İlham gelmesi için loş ışık gerekiyor. Gürültü olmamalı. Tabii bazı uyarıcılar da var. Sessizlik, az ışık, mum, sigara... gibi.

Melankolik misiniz?
- İnsanlar öyle sanıyor. Bu işin sanat kısmı. Onun dışında neşeli bir adamım. Melankolik olmayı ve öyle olanları da sevmem.

Romantik prens benzetmesi artık sizi sıkmadı mı?
- Yaş itibariyle artık prenslik biraz gitti galiba. Yaşlı prens oldum. İnsanlar bir benzetme buluyor, değiştiremiyorsunuz. Ben de bu duruma sempatiyle yaklaşıyorum.

Bu romantik sıfatı ilişkilerinizde beklenti yaratmıyor mu?
- Tabii. Çok hayal kırıklığına uğrayanlar oldu. İnsanın bin bir türlü halinden biri duygusallık. Anlarıma bağlı olarak enlerim de değişebiliyor. Ben bir heykel değilim. Sürekli değişen bir yapım var. Toplum arasında romantik algılanıyorum. Kadınlar bunu göremediklerinde hayal kırıklığına uğruyor.

Kilo aldı ve çok alkol kullanıyor diyenlere ne diyeceksiniz?
- Tam tersi. Spor ve pilates yapıyorum. Kilo almadım, vücut yaptım.

DANS ETMİYORUM SALINIM YAPIYORUM

Dans etmeye çalışırken bazen komik durumlara düşüyorum. Yıllardır yaptığım çalışmalar bana bu konuda en ufak bir ilerleme dahi kazandırmadı. Hiç yeteneğim yok. Benim sahnede yaptıklarım aslında dans değil, figür değil. Onlara salınım diyelim. Farkında olmadan kendimden geçerek insanların hayallerindeki görüntüyü veremiyorsam da özür dilerim. Keşke Latin adamlar gibi dans edebilseydim.

SOYADIMDAN ÇOK ÇEKTİM

Yaşar’ın soyadı Günaçgün. Neden yıllardır kullanmadığını soruyoruz: “Karışık bir soyadım var. Zamanında ailece bize çok çektirdi. Amcam, babam ve kardeşimin soyadlarını nüfus cüzdanlarına farklı yazmışlar. Sonunda mahkemelik olup düzelttirdik. Yaşar ismi de artık markalaştı.

ALBÜMÜN DAMARI TOPLAYIVER BENİ

İlk klip “Nerelerdesin”e çekiliyor. Aslında Hülya Avşar için yazdığı “Ahududu Şekerim” adlı parçayı da kendi albümüne almış. Yaşar, albümde kendini en çok anlatan şarkının “Eski Yazlar” olduğunu söylüyor: “Toplayıver Beni, isimli şarkıya da özellikle dikkat edin. Albümün en damar parçası oldu”.

Yayınlanma Tarihi : 22 Mayıs 2010 - 00:00:00
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün