Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Numan Kurtulmuş KKTC'de

  Ali RUHLUEL/LEFKOŞA, (DHA)
  21 Mayıs 2010 - 13:40Son Güncelleme : 21 Mayıs 2010 - 13:40

  SAADET Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türk tarafının Kıbrıs müzakerelerine fevkalade hazırlıklı olduğunu görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

  Kurtulmuş, KKTC’nin ekonomik güçlüklerden kurtarılması gerektiğini de kaydetti. KKTC’de temaslarda bulunan Kurtulmuş, bu sabah başkent Lefkoşa Merit Otel’de düzenlediği basın toplantısına, Türkiye’deki maden faciasında hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine ve millete de sabır dileyerek başladı.

  Kurtulmuş, KKTC’de bulunduğu süre içerisinde, başta KKTC Cumhurbaşkanı olmak üzere, Meclis Başkanı, Başbakan ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi ile görüştüğünü anlattı. Saadet Partisi’ne başkan seçildiği 2008’den bu yana KKTC’ye ilk kez geldiğini belirten Numan Kurtulmuş, yaptığı temaslarda Türkiye ve KKTC ilişkilerinin yanı sıra Kıbrıs müzakereleri konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakan’ın Kıbrıs konusuna “fevkaladeö vakıf olduklarını ve süreçle ilgili imkanların da farkında bulunduklarını söyleyen Kurtulmuş, Türk tarafının müzakerelere fevkalade hazırlıklı olduğunu gördüğünü ve bundan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Türk tarafının masadan kaçan ve oyunbozan taraf olmadığının 2004’ten sonra görüldüğünü kaydeden Kurtulmuş, KKTC’nin egemenliği ve bağımsızlığından taviz verilmediğini de vurguladı. Numan Kurtulmuş, Türk tarafının, “Bir anlaşma olsun da nasıl olursa olsunö diyerek, KKTC’nin egemenliğinin olmayacağı bir anlaşmanın içinde bulunamayacağını söyledi.

  Avrupa’nın, Kıbrıs Türkü’ne verdiği sözlerde durmadığını, Doğrudan Ticaret Tüzüğü ve Yeşil Hat Tüzüğü konularında ilerleme sağlanmadığını kaydeden Kurtulmuş, ambargoların kaldırılması konusunda bir gelişme sağlanamamasının da Türk tarafının yanlışından kaynaklanmadığını ifade etti. Kurtulmuş, Türk tarafının müzakerelere hazırlanırken mülkiyet konusunda ciddi hazırlıkları ve çalışmaları bulunduğunu anlatarak, Türk tarafının mülkiyet konusunu çözecek tapu kayıtları ortaya koyacağını ifade etti.

  Türkiye’nin önünde çok önemli bir aktör olarak ortaya çıkma fırsatı bulunduğunu söyleyen Kurtulmuş, çok taraflı, etkin ve şahsiyetli bir dış politikayla bunun başarılabileceğini belirtti. AB resmi görüşüne göre, Rum hükümetinin ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ olduğunu ve birliğe bu şekilde girdiğini belirten Kurtulmuş, Türkiye ve KKTC’nin bir adım atarken ‘Acaba AB ne der?’ diye düşünmesi halinde en baştan itibaren handikap içine girilmiş olacağını kaydetti. AB’nin, KKTC’yi ve adada ikinci bir halkın varlığını kabul etmediğini belirten Kurtulmuş, KKTC’yi ekonomik güçlüklerden kurtarmanın önemine işaret ederek, ambargoları kaldıracak olanın Türkiye’nin KKTC’ye dolaylı ticaret yollarını artırması olacağını vurguladı.

  KKTC’de iyi durumda olan demokrasiyi daha da ileriye götürmek gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, Türkiye’nin dış politikasını nasıl bulduğuna yönelik bir soru üzerine aktif bir dış siyaset olduğunu ancak bunu çok şahsiyetli bulmadığını savundu.

  ABD ve AB’nin Türkiye ile ilişkileri konusunda eleştirilerde bulunan Kurtulmuş, “Ermenistan açılımıö konusunda hatalar yapıldığını, ancak Türkiye - Yunanistan ilişkilerindeki gelişmelerin ise fevkalade olumlu olduğunu söyledi. Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin dış siyasetiyle ilgili bazı konularda eleştirilerde bulunurken, bazı konulardaysa hükümetin tavrını övdü. Türkiye’de Anayasa değişikliklerine ilişkin referandumda tavırlarının ne olacağının sorulması üzerine, hükümetin konuyla ilgili bazı tavırlarını eleştiren Kurtulmuş, “Anayasalar kurnazlıkla değil bilgelikle yapılır” dedi.

  Kurtulmuş, CHP ve MHP’ye 12 Eylül başta olmak üzere bazı maddelerde takındıkları tutumdan dolayı eleştirilerde bulundu. Numan Kurtulmuş, Anayasa değişikliğinin oylanmasıyla ilgili bir pusula da önerdiklerini, 29 maddenin tümüne de ya hayır ya da evet denmesini doğru bulmadıklarını söyledi. Topyekun bir çağdaş ve demokratik anayasa ihtiyacının önümüzdeki yıllarda hissedileceğini ifade eden Kurtulmuş, tüm eleştirilerine karşın, bir darbe anayasası olarak nitelediği Anayasa’da yapılacak değişikliğe referandumda evet oyu vereceklerini vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı