Dünya Haberleri

DÜNYA

  Nükleer zirvede birinci gün birinci kavga

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  04.05.2010 - 10:26 | Son Güncelleme: 04.05.2010 - 12:53

  Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) konferansında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran’ın nükleer hedeflerinin küresel bir risk olduğunu söyledi. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ise konuşmasında başta ABD olmak üzere nükleer silah sahibi ülkelere sert çıktı.

  New York'ta dün başlayan Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) konferansının ilk gününde delegelere bir konuşma yapan Clinton, İran’ın yükümlülüklerine uymadığını ve bunun hesabının sorulmasının gerektiğini söyledi.      

  Clinton’dan birkaç saat önce konuşan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, elinde nükleer silah olan devletleri barışçıl nükleer teknoloji geliştirmek isteyen ülkeleri tehdit etmekle suçladı. Ahmedinecad’ın bu sözleri üzerine ABD, İngiltere ve Fransa delegeleri salonu terk etti.

  Ahmedinecad, konuşmasında nükleer güçleri silahlarını imha etmemekle eleştirdi ve bu ülkelerin “nükleer silah üretme, depolama ve geliştirme çalışmalarının diğer ülkelerin silah geliştirmesini meşrulaştırdığını” söyledi. “Atom bombası savunma silahı değil insanlığa açılmış bir ateştir. Nükleer silah sahibi olmak gurur kaynağı değil utanç kaynağıdır” dedi.

  Clinton da konuşmasında sık sık İran konusuna değinerek Ahmedinecad’ın ABD’ye ve diğerlerine karşı hep aynı “yorgun, yanlış ve bazen vahşi suçlamaları” dile getirdiğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı