Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nükleer Zirve’ye Nasrettin Hoca’lı mesaj

  Uğur ERGAN / ANKARA
  22 Ocak 2011 - 01:15Son Güncelleme : 22 Ocak 2011 - 01:15

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da P 5+1 ile İran arasında dün başlayan nükleer zirve öncesi tarafları Nasrettin Hoca fıkraları ve dünyanın önemli kentlerinin tarihlerinden örnekler vererek yumuşattı. Önceki akşamki yemekte, toplantı sonrası İstanbul’un barışla anılmasının sevindirici bir gelişme olacağını söyleyen Davutoğlu taraflara, “Buradan uzlaşarak çıkın” mesajını verdi.

  Fıkra anlattı

  Davutoğlu, uzlaşılması gerektiği mesajlarını Nasrettin Hoca’nın fıkralarıyla da sürdürdü. Nasreddin Hoca’nın bir gün kadılık yaparken kendisine gelen sorunlu tarafları dinleyip ‘Sen de haklısın, sen de haklısın’ dediği fıkrayı anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti: “Biz de işte haklı olmak için barış ve uzlaşı istiyoruz. Bir başka gün de Hoca’ya arkadaşları şaka yapmak istemişler. ‘Hoca dünyanın merkezi neresidir?’ diye sormuşlar. Hoca da, ‘Eşeğimin bastığı yerdir. İnanmıyorsanız ölçün’ demiş. Artık günümüz dünyası öylesine bir küresel hal aldı ki her taraf merkez. İlla ki merkez benim diye tutturmamak lazım.”
  Davutoğlu yemekten sonra müzakerelerde P 5 +1’i temsil eden AB’nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile İran’ın Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili ile üçlü bir görüşme de yaptı.

  Namaz arası

  Nükleer müzakereye taraflardan heyet başkanları dahil toplam 35 kişi katılıp yuvarlak masada buluştu. Daha önce Cenevre’deki gibi heyetler arasında ikili görüşmeler de gerçekleşti. Müzakerelere cuma namazı nedeniyle ara verildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı