Nükleer santralda ibre iptale kayıyor

Merve ERDİL / ANKARA
12.11.2009 - 01:59 | Son Güncelleme:

Nükleer santral ihalesinde takvimin iyice daralması ve ihalenin önündeki hukuki zorluklar “ihale iptali” seçeneğini güçlendirdi.

24 Eylül 2008’de yapılan ve tek teklifin Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik Konsorsiyumundan geldiği nükleer santral ihalesinde fiyat pazarlıkları nedeniyle yaşanan aksamaların ardından, Danıştay’ın ihalenin kritik iki maddesi için yürütmeyi durdurma kararı vermesi süreci iyice zora soktu.
Tashih-i karar hazırlığı
Edinilen bilgilere göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Hukuk Müşavirliği, Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu kararına karşı tashih-i karar başvurusu yapma seçeneğini değerlendiriyor. Bunun için şu anda yoğun hukuki incelemeler yapılıyor. Ancak zaten 24 Kasım’da ihalenin teklif süresinin dolması söz konusu olduğu için başvuru yapılsa bile, sürecin yetişmesinin olanaksız olduğuna kesin gözüyle bakılıyor.
Bakanlardan ‘evet’ gerekiyor
Bakan Taner Yıldız, ihalenin değerlendirme süresinin 20-24 Kasım gibi dolduğunu açıklamıştı. Bu tarihe kadar Bakanlar Kurulu’ndan ihale için “evet” veya “hayır” kararı çıkması gerekiyor. Ancak enerji çevreleri, bu kadar kısa bir sürede Bakanlar Kurulu’nun bu kararı vermesinin zor olduğunu vurgularken, şu değerlendirmeyi yaptı: “Hem Danıştay’ın almış olduğu karar, hem de sadece 13 günlük sürenin kalmış olması ihale iptali ihtimalini ağırlaştırdı. Ancak yeni bir düzenlemeyle devam edilmesi de söz konusu olabilir.”
Bakan’a bir gün rötar
Öte yandan, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun kararı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Hukuk Müşavirliği’ne Pazartesi günü gönderdiği, ancak Müşavirliğin Bakan Yıldız’a kararı iletmekte geciktiği ve bu sebeple Bakanın haberi bir gün gecikmeli olarak basından öğrendiği ortaya çıktı.

Danıştay kararı ihaleyi etkiler

ENERJİ ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  “Nükleer Santral İhalesi Yönetmeliği”nin iki maddesine ilişkin Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararı için “İhale  sürecini etkileyebilecek bir karar olarak görüyoruz” dedi. Yıldız, Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) resepsiyonuna gelişinde henüz temyizle ilgili bir şey yapmadıklarını ifade etti. Yıldız, şöyle konuştu: “Enerji Bakanlığı olarak hukuki bir muvazza oluşturmayacak bir yapı, sonuca gidecek bir yapı oluşturmak istiyoruz. Gerek şartname, gerek yönetmeliklerle ilgili kasımın sonuna kadar olan süre içinde bunları yapamazsak farklı bir karar alacağız. O yüzden Danıştay’ın kararını ihale sürecini etkileyebilecek bir karar olarak görüyoruz.” Bir diğer gazetecinin “iptal konusu gündeme gelebilir mi” sorusunu da Yıldız, “Tabiki oda bir ihtimaldir. Ama hukuki değerlendirmeler sonuçlandırılmadan bir şey söylemem erken olur” diye yanıtladı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı