Nükleer santrala tartışmalı kolaylık

Hürriyet Haber
25.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Vetolu Nükleer Santral Kurulması Yasas Tasarısı, TBMM’de bir dizi değişikliklerle yeniden yazıldı.

TBMM Sanayi Komisyonu’nda kabul edilen yasa önergelerle değiştirildi. Komisyonda kabul edilen 11 önerge doğrultusunda, kanunda değişiklik yapıldı. Buna göre, daha önce şirketlere EPDK’dan lisans alma mecburiyeti getiren düzenlemeden vazgeçildi. İhaleyi kazanan şirket, lisansını, faaliyete başlamadan önce alacak. Komisyonda kabul edilen yasa şu unsurları içeriyor:

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), nükleer santral kurup işletecek şirketlerin karşılaması gereken ölçütleri bir ay içinde yayınlayacak. Yarışmanın şartları için Enerji Bakanlığı tarafından yönetmelik hazırlanacak. Bu yönetmelik, Bakanlar Kurulu onayına sunulacak. Yönetmelik yayınlandıktan sonra kurulması öngörülen nükleer santrallar için, en geç 1 ay içinde Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi(TETAŞ) tarafından ilana çıkılacak.

Alınan tekliflerden, TAEK tarafından belirlenen ölçütleri karşıladığı TAEK tarafından belgelenen şirketlerin teklifleri ihaleye sokulacak. Alınan teklifler TETAŞ tarafından değerlendirildikten sonra, en uygun teklif belirlenerek, ilgili şirketle sözleşme imzalanmasına izin alınmak üzere Bakanlar Kurulu onayına sunulacak.

EPDK tarafından sözleşme imzalanması uygun görülen şirkete, ilgili mevzuat çerçevesinde lisans verilecek. EPDK tarafından lisans verilmesinin ardından, ilgili şirket ile TETAŞ arasında, santralin işletmeye alındıktan sonraki 15 yılı aşmayan enerji satışını düzenleyen sözleşme imzalanacak.

Kanunda, nükleer santrallardan üretilecek enerjinin tamamına alım garantisi verilmesi ve alış fiyatının belirlenmesine yönelik düzenleme yapıldı. Böylece üretilen enerjinin tamamı, TETAŞ tarafından satın alınacak. Bu enerji, santralin devreye girmesinden itibaren her yıl faaliyette bulunan perakende ve toptan satış lisansı sahibi tüzel kişilere yapılacak ikili anlaşmalar çerçevesinde, TETAŞ’ın alım fiyatı üzerinden satılacak.

Perakende ve toptan satış lisansına sahip tüzel kişilerin alacakları enerji miktarı, bir önceki yılki Türkiye toplam enerji tüketimindeki payları oranında her yıl belirlenecek.

TETAŞ ile anlaşma yapmayı talep etmeyen şirketler, elektrik piyasası ve nükleer tesislere ilişkin mevzuata uymak kaydıyla, bu kanunda yer alan bazı düzenlemeler hariç diğer hükümlere tabi olacaklar.

Nükleer güç santralı kurmaya hak kazanan şirket ile bir iktisadi devlet teşekkülü, iştirak ilişkisi kurabilecek. ANKARA
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı