Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nükleer randevu sonuçsuz

  Selçuk YAŞAR / İSTANBUL
  23 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 23 Ocak 2011 - 00:23

  İran ile BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ülke ve Almanya arasında İran’ın nükleer programıyla ilgili İstanbul’da yapılan müzakereler dün sona erdi.

  Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, “Ayrıntılı ve yapıcı bir görüşme yapmayı hedeflemiştik. Ancak açıkça ortaya çıktı ki, İran tarafı bunun için hazır değil” dedi. İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Said Celili ise, “Müzakerelerin faydalı olabilmesi için ortak mantığın yerleşmesi gerekiyor. Ortak mantık çerçevesinin dışına çıkılması halinde yapılan görüşmeler diyalogdan çıkıp ‘Talimat’ boyutuna varır” diye konuştu. İki temsilci ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantısında şu görüşleri dile getirdi:

  Böyle ilerleyemeyiz

  İran, ancak bazı ön koşulları kabul etmeleri halinde hazır olduğunu, hem yaptırımlar, hem de uranyum zenginleştirmesi konusunda bir takım ön koşullar öne sürdü. Bu şekilde ilerlememiz mümkün değil. Herhangi bir koşul öne sürmedik ve anlaşmaya varabilmek için her türlü çabayı gösterdik. Bugün tekrarladığımız gibi İran’ın sivil nükleer enerji programı hakkını kabul ettiğimizi tekrar belirttik. İran’ın programının sadece ve sadece barışçıl amaçlarla olduğunu ortaya koyması lazım. İran’ın pragmatik bir tavır takınmasını ve olumlu bir tepki göstermesini bekliyorduk. Bizim diyalog ve müzakere çabamızla ilgili kapı halen açıktır. Burada seçim İran’ın elindedir. Dolayısıyla eğer İran olumlu yanıt verirse bu süreçte gelişme kaydedebiliriz. Şu an İran’ın adımını bekliyoruz.

  Ortak mantık olmalı

  Müzakerelerin faydalı olabilmesi için ortak mantığın yerleşmesi gerekiyor. Ortak mantık çerçevesinin dışına çıkılması halinde yapılan görüşmeler diyalogdan çıkıp ‘Talimat’ boyutuna varır. Ortak düşmanlığa sebep olacak konulardan kaçınılması gerekir. Milletler hukuku esasında konuşmak istiyorsak o zaman ön koşullardan vazgeçmeliyiz. Milletlerin haklarına saygı duymak en temel şeydir. Milletlerle düşman olmak yanlış davranışlarda bulunmak insanların haklarını göz ardı etmek bu ortak mantıktan uzaktır.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı