ANKARA HABERLERİ

‘Nükleer pastadan pay alabiliriz’

Hürriyet Haber
20.12.2017 - 16:10 |Son Güncelleme :

Ankara Sanayi Odası’nın koordinatörlüğünde kurulan Nükleer Sanayii Kümelenmesi(NÜKSAK) çalışmalara başladı.

Hürriyet Haber

Kümelenmenin açılış toplantısında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, elektriğe bağımlılığımızın her geçen gün arttığına dikkat çekerek, en ekonomik elektrik üretiminin nükleer santrallerde gerçekleştiğini vurguladı. Özdebir, şunları söyledi:

MALİYET 60 MİLYAR DOLAR

“Nükleer santraller sıfır emisyonu olan en çevreci yatırım tesisleridir. Günümüzde elektriksiz çalışan hiçbir makine bulunmamaktadır. Elektrik arz güvenliği son derece önemli. Bu bakımdan baz enerji sağlayacak santraller büyük önem arz ediyor. Nükleer santraller 7 gün 24 saat 365 gün üretim yapıyor. Yatırım maliyeti yüksek ama işletme maliyeti olarak en ucuz elektrik nükleer santrallerde üretiliyor. Akkuyu, Sinop ve Trakya’da üç nükleer santral kurulacak. Santrallerin maliyeti 60 milyar dolar. Bu büyük pazardan pay alabiliriz. Yeter ki firmalarımız bu konuda çaba sarf edip istekli olsun. Santral imalatçıları kendi kapasitelerini aştığı için başka firmalara da iş vermek istiyor. Dünyadaki bu pastadan da ülkemizdeki firmaların pay alması mümkün” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Nükleer pastadan pay alabiliriz’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Aralık 2017 tarihinde saat 16 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Nükleer pastadan pay alabiliriz’ haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2019, Çarşamba
 • İmsak
  06:22
 • Güneş
  07:53
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı