Gündem Haberleri

  Nükleer görüşmeler için adres yine İstanbul

  Hürriyet Planet
  18.01.2012 - 13:31 | Son Güncelleme:

  İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Batı ile nükleer müzakerelerin büyük ihtimalle İstanbul’da yapılacağını açıkladı.

  Resmi temaslar için Türkiye’de bulunan Salihi, Konya ziyaretinin ardından Ankara'ya geçti.

   

  Esenboğa Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Salihi, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile birlikte Almanya'nın oluşturduğu P5+1 grubuyla İran'ın yapacağı görüşmelerin büyük ihtimalle Türkiye'de yapılacağını belirtti.

   

  Müzakerelerin ne zaman olacağına ilişkin görüşmelerin devam ettiğini belirten İran Dışişleri Bakanı, "Kişisel olarak bu toplantıların İstanbul'da yapılmasını istiyorum. Bu konudaki görüşmeler halen devam ediyor. Büyük ihtimal yer İstanbul olacak"dedi.

   

  Mevkidaşı Ahmet Davutoğlu'nun AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve İran'ın nükleer görüşmelerdeki başmüzakerecisi Said Celili ile temas  halinde olduğunu belirten Salihi, kesin olmamakla birlikte, görüşmelerin büyük  ihtimalle İstanbul'da olacağını, yakın gelecekte bunların tarihinin de belirleneceğini kaydetti.

   

  ASHTON: GÖRÜŞME YOK

   

  Ancak Batılı ülkeler Salihi'nin bu açıklamalarını yalanladı. P5+1 ülkelerini temsilcisi olan Avrupa Birliği Dış Politika Şefi Catherine Ashton'ın sözcüsü, Brüksel'de gazetecilere, "Yeni müzakerelerle ilgili temaslar olduğu doğru değil. Biz hala İran'ın Ekim ayında Ashton'ın gönderdiği mektuptaki teklifleri yerine getirmesini bekliyoruz" dedi.

   

  İngiltere de Tahran'ın henüz tartışmalı nükleer çalışmaları konusunda koşulsuz müzakerelere başlamayı kabul etmediğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "Ortada bir tarih ya da kesin bir plan yok çünkü İran henüz Ashton'ın mektubuna yanıt verip koşulsuz müzakerelere başlamyı kabul etmedi" dedi.

  Bakanlık Sözcüsü, İran'ın bu beklentileri karşılayana kadar sadece barışçış ve meşru yaptırımlar üzerinden uygulanacak baskıyla karşı karşıya olacağını söyledi.

  ERDOĞAN'LA BİR ARAYA GELDİ

  Aynı saatlerde, Salihi, Ankara'daki temasları çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la da bir araya geldi. Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen görüşme yaklaşık, 1 saat 45 dakika sürdü.

  Erdoğan ve Salihi'nin, İran'ın nükleetr programının yanı sıra Suriye ve Irak'taki durumu da ele aldığı belirtildi. 

  Salihi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da kabul edilecek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile bir araya gelecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı