Dünya Haberleri

  Nükleer belgeyi İsrail yalanladı

  Hürriyet Haber
  25.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nükleer güce sahip olup olmadığını bugüne kadar belirsiz bırakan İsrail hakkında bu konuda ilk delil olduğu öne sürülen bir belge gündeme geldi.

  Amerikalı bir akademisyenin ortaya çıkardığı belgelere göre, İsrail, G. Afrika’ya 1975’te nükleer savaş başlıkları satmayı önerdi. İsrail, iddiaya “Asılsız” dedi.

  AMERİKALI akademisyen Sasha Polakow-Suransky’nin ortaya çıkardığı belgeler İsrail’in nükleer silahı olduğuna ilişkin ilk somut kanıtı ortaya koydu. Guardian’ın haberine göre, Güney Afrika’da apartheid (ırk ayrımı) dönemi sonrası kurulan hükümet, Amerikalı akademisyenin talebiyle iki ülke arasında üst düzey yetkililer arasında 1975’de yapılan görüşmelerin, çok gizli bölümleri dahil, belgelerinin gizliliğini kaldırdı. Söz konusu belgelere göre, dönemin Güney Afrika Savunma Bakanı P.W.Botha’nın nükleer savaş başlıkları talebine karşılık dönemin İsrail Savunma Bakanı, şimdiki Cumhurbaşkanı Şimon Peres de “üç farklı boyutta” savaş başlığı satmayı önerdi. Söz konusu nükleer anlaşma, kısmen fiyatı yüzünden sonuçlanamadı. Habere göre, İsrailli yetkililer, Güney Afrika hükümetinin, Polakow-Suransky’nin isteği üzerine söz konusu belgeler üzerindeki gizlilik kararını kaldırmasını engellemeye çalıştı.
  İsrail’den yalanlama
  İsrail ise “asılsız” olarak nitelediği haberi yalanladı. Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in sözcüsü Ayelet Frisch, yaptığı açıklamada, iki ülke arasında gazetede bahsedildiği şekilde “hiçbir zaman bir görüşme olmadığını” söyledi. Nükleer silah sahibi olduğunu ne doğrulayan, ne de yalanlayan İsrail’in Dimona reaktöründe 200’ü aşkın nükleer savaş başlığı olduğuna ilişkin bir kanı bulunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı