Dünya Haberleri

  ‘Nükleer alanda haklarımızı elde edene kadar direneceğiz’

  Sefer SUPHİ/TAHRAN, (DHA)
  01.02.2006 - 11:35 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ’Batılı ülkelerin halen 200 yıl öncesinin sömürgecilik döneminin rüyasında olduğunu’ söyledi. İran Cumhurbaşkanı, ‘Batı’dan gelen baskılarına dayanacaklarını ve nükleer programlarını tamamlayacaklarını’ ifade etti.

  ABD Başkanı George W. Bush’un, TSİ sabaha karşı yaptığı ’Birliğin Durumu’ konuşmasında İran halkına seslenerek, "Bizim ülkemiz, bir gün özgür ve demokratik bir İran’ın en yakın dostu olmayı umuyor” demesinin ardından Buşehr kentinde binlerce kişiye hitap eden İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ve Almanya’nın, ülkesinin nükleer çalışmalarına ilişkin aldığı kararı sert şekilde eleştirdi.

  ’YANLIŞ TUTUMLARINDA ISRAR EDERLERSE YAPABİLECEĞİMİZ BİRŞEY YOK’

  Ahmedinejad, Batılı ülkelerin tutumunun, İran halkına hiçbir etkisi olmayacağını belirtti. Batılı ülkelerin 200 yıl öncesinin sömürgecilik döneminin rüyasını kurduklarını iddia eden Ahmedinejad, "Avrupalı ülkeler kendilerini bizimle müzakereden mahrum bırakıyor. Biz dengeli bir siyasi ilişki için elimizden gelen çabayı gösterdik ancak onlar yanlış tutumlarında ısrar ederlerse yapabileceğimiz bir şey yoktur" dedi.

  Dinleyicilerin "ABD’ye ölüm", "İsrail’e ölüm" şeklindeki sloganları arasında konuşan Mahmud Ahmedinejad, tüm baskılara rağmen 20 bin megavat elektrik üretecek nükleer santral inşa etme konusunda ısrarcı olduklarını dile getirdi. Ahmedinejad, "İran ulusunun 27 yıl önce bağımsız olduğunu ve kendi kararlarını kendisinin verdiğini, nükleer alanda haklarını elde edinceye kadar direneceğini, aslı olmayan tüm süper güçlere beyan ediyorum" diye konuştu.

  BUSH: DÜNYA İRAN’IN NÜKLEER SİLAH EDİNMESİNE İZİN VERMEMELİ

  Bush ise, ulusa sesleniş konuşmasında İran’ın nükleer programı konusuna da değinmiş ve bu ülkenin, ’küçük bir dindar elit grubun elinde baskı rejiminin esiri olduğunu’ söylemişti. Dünyanın, İran rejiminin nükleer silah elde etmesine izin vermemesi gerektiğini belirten Bush, ”Amerika bu tehditlere karşılık vermek için dünyayı bir araya getirmeyi sürdürecek” diye konuşmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı