Gündem Haberleri

  Nuh'un gemisi tartışması sürüyor

  A.A
  04.05.2010 - 13:18 | Son Güncelleme:

  Türkiye Dağcılık Federasyonu başkanı Alaatin Karaca, Nuh'un Gemisi'ne ait parçaların Ağrı Dağı'nda bulunduğu iddialarının bölge turizmine ve inanç turizmine büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

  Karaca, yaptığı açıklamada, Ağrı Dağı'nda bulunduğu bildirilen tahta, ip ve demir parçalarının Nuh Peygamber'in yaptığına inanılan gemiye ait olduğu iddialarının, dağcılık camiasında da büyük heyecana neden olduğunu belirtti.

  Karaca, şunları söyledi:
  “Dağcılık Federasyonu olarak Ağrı Dağı'nın turizme açılması için büyük çaba gösterdik. Terör olayları nedeniyle daha önce tırmanış yasağı olan Ağrı Dağı'nın yeniden tırmanışa ve turizme açılmasını sağladık ancak Ağrı Dağı'na tırmanış yapmak için bazı izinlerin alınması ve bizden bir rehberin bulunması şartı sürüyor. Çin'den gelen bilim adamlarının Nuh'un Gemisi'ne ait parçaları buldukları açıklamaları, bölge turizmine renk katacaktır. Bu iddialar doğru ise bölge turizmine, inanç turizmine büyük katkı sağlar.”

  AÇIKLAMANIN ÇİN'DE YAPILMASI

  Alaattin Karaca, bilim adamlarının yaptıkları araştırma sonucu elde ettikleri bulgularla ilgili açıklamayı Türkiye yerine Çin'de yapmalarının doğru olmadığını da ifade ederek, şöyle devam etti:
  “Bilim adamları elde ettikleri bulgularla ilgili Türk makamlarına bilgi vermek zorundadırlar. Araştırmada bulunan tahta parçaları, ip ve diğer metal kalıntıları yurt dışına nasıl çıkarılmıştır? Taşınmaz kültür varlığına ait parçalar neden izin alınmadan Çin'e götürülmüştür? Bu parçalar şimdi Türkiye yerine Çin'de sergilenirse ne olur? Bu uygulama yanlış. Her şeye rağmen bu iddialar doğru ise Ağrı Dağı turistlerin büyük ilgisini çeker. Iğdır ve Doğubeyazıt yönünden yapılan tırmanış sayısı artar. Bölgeye gelen dağcı ve turist sayısının bu yıl çok önemli artış göstereceğini tahmin ediyorum.”

  Karaca, Nuh'un Gemisi'nin Ağrı Dağı'nda olabileceği ile ilgili yapılan bazı araştırmalara kendisinin de katıldığını belirterek, “Gemiyle ilgili çok sayıda araştırma yapıldı. Bu araştırmaların bir bölümüne ben de katıldım ama bugüne kadar ciddi bir bulguya rastlanılmamıştı” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı