Nuh’un Gemisi Ağrı Dağı’nda bulundu

28 Nisan 2010 - 00:16:23

Çinli ve Türk araştırmacılardan oluşan bir ekibin Ağrı Dağı’nın 4 bin metrelik noktasında Nuh’un Gemisi’nin kalıntılarını buldukları yönündeki açıklamaları bilim, teknoloji ve dinler tarihini derinden sarsabilir. Ekonomi basınında ise tüm dikkatler Wall Street’te toplanmış durumda.

İşte dünyada günün öne çıkan manşetleri:

AGENCE FRANCE PRESSE: Nuh’un Gemisi Ağrı Dağı’nda bulundu

GREENPEACE'İN NUH'UN GEMİSİ EYLEMİNDEN GÖRÜNTÜLER

Bir grup Çinli ve Türk kaşif Ağrı Dağı’nın tepesinde 4 bin 800 yıllık tahtalar bulduklarını ve bunun Nuh’un gemisi olduğuna inandıklarını açıkladı. Ekip 4 bin metre yükseklikte buldukları bu tahtalara karbon deneyi yaparak kaç yıllık olduklarını incelediklerini söyledi.    

Hong Konglu bir belgesel yapımcısı Nuh’un Gemisi Uluslararası Bakanlıkları’ndan 15 kişilik araştırma ekibinin bir üyesi olan Yeung Wing-cheung, “Yüzde 100 Nuh’un Gemisi değil ama yüzde 99.9 öyle” dedi. Bulunan kalıntıların küçük odacıkları olduğu ve burada hayvanların barındırıldığı ifade edildi.

Yeung, bugüne kadar 3 bin 500 metrenin üzerinde medeniyet izi bulunmadığı için bunun insanlardan kalma bir parça olması ihtimalinin de olmadığını söyledi.

Türk yetkililerin Ankara’yla bağlantı kurdukları ve bölgenin UNESCO Dünya Mirası listesine alınmasını talep ettikleri belirtildi.

Ağrı Vali Vekili Murat Güven, Turizm İl Müdürü Muhsin Bulut ve Doğubayazıt Arama ve Kurtarma Timi Başkanı Ahmet Ertuğrul konuyla ilgili temaslarda bulunmak adına halen Hong Kong'da bulunuyor.

Ağrı Belediye Başkanı AK Partili Hasan Arslan, araştırmacıların bu açıklaması ile dünyanın gözünü Ağrı’ya çevirdiğini ve bundan son derece mutlu olduklarını söyledi. Nuh’un Gemisi’nin Dünya tarihinde çok önemli yeri olduğunu belirten Başkan Arslan, şunları söyledi:

“Bu meselenin varlığı hem ülkemiz hem de ilimiz açısından inanılmaz bir olay. Nuh’un Gemisi’nin ilimiz sınırları içinde bulunan Ağrı Dağı’nda olduğuna dair çok önemli veriler elde edilmiştir. Birkaç yıl önce Çin'den gelen bilim adamları yaptıkları araştırmalarda elde ettikleri verileri Hong Kong’da dünya bilim kongresinde dile getirmiştir. Bu iddialar Nuh'un Gemisi'nin Ağrı Dağı’nda olduğu söylentilerini güçlendirmiştir.

"Biz de dini inançlarımıza göre böyle bir şeyin olduğunu biliyoruz. Bundan sonra Ağrı Dağı dünyanın çekim merkezi haline gelecek. Yani insanların zorunlu uğrak alanı haline gelecek. Ağrı Dağı bana göre bundan böyle dünyanın sekizinci harikasıdır. İnanç turizminde bir patlama bekliyoruz. Böylece bölgemizde işsizliğin önüne büyük ölçüde geçilecektir.”

THE ASSOCIATED PRESS: Silikon Vadisi Türkiye’ye geliyor
ABD Başkanı Barack Obama Müslüman ülkelerle ABD arasında yeni değişim programları düzenleneceğini ve bu bağlamda iş adamlarının ve sosyal girişimcilerin ABD’ye getirilerek deneyimlerinden faydalanılacağını söyledi.

Bunların arasında özellikle teknoloji alanında çalışan Müslüman kadınların staj ve iş imkanlarıyla ABD’ye davet edileceğini söyleyen Obama, Silikon Vadisi’nden sektör liderlerinin de Türkiye, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya’ya giderek uzmanlıklarını paylaşacaklarını ifade etti.

ABD ve Müslüman ülkeler arasında iş ilişkilerinin geliştirilmesi için düzenlenen Başkanlık Girişimcilik Zirvesi’nde konuşan Obama ayrıca Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki yıl benzer bir zirveye ev sahipliği yapacağını da duyurdu.

THE NEW YORK TIMES: Allavi’ye kötü haber
Irak’ta seçimlerin tamamlanmasından yedi hafta sonra özel bir seçim mahkemesi seçimi kazanan adaylardan birinin adaylığını geçersiz sayarak Başbakan Nuri el Maliki’nin liderliğindeki koalisyonun yenilgisine son verdi. Böylece Maliki bir hükümet kurma şansını yeniden ele geçirmiş oldu.

Mahkeme adayın Saddam Hüseyin’in Baas Partisi’ne sadakatinden ötürü suçlu olduğunu ve aday olamayacağını söyledi. Bu durumda olan diğer adaylar da benzer uygulamalarla karşı karşıya olabilir.

Mahkemenin kararları eğer yüksek mahkeme tarafından da kabul edilirse İyad Allavi’nin iki sandalyelik zaferinin iptali anlamına gelecek. Dahası yeni bir hükümetin kurulmasının aylarca gecikmesi ve ABD güçlerinin planlandığı gibi Eylül ayında ülkeyi terk edememesi de söz konusu.

YNET NEWS: Şalit filmi Hamas’ı böldü
Hamas kurmaylarından Mahmud el Zahar, Gilat Şalit’in öldürülmesiyle ilgili çizgi filme büyük tepki göstererek, “Bugüne kadar öldürmedik, bundan sonra da elimizdeki İsrail askerlerini asla öldürmeyeceğiz. Ahlaki değerlerimiz buna izin vermez” dedi.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları tarafından hazırlatılan videoya büyük tepki gösteren Zahar, Hamas parlamento üyeleri arasında yapılan bir toplantının ardından gazetecilere filmin, “Hamas’ın resmi duruşunu yansıtmadığını” söyledi.

Zahar filmin “ne siyasi ne de insani bir çaba olduğunu ve Hamas’ın duruşunu yansıtmadığını” söyledi. Yetkili Hamas’ın tutsak askerlerin öldürülmesine karşı olduğunu ve İsrail’in Filistinli ve Arap tutuklulara yaptıklarının meşrulaştırılmaması adına buna karşı olduklarını söyledi.

THE DAILY TELEGRAPH: Playboy’un kurucusu HOLLYWOOD’u kurtardı
Playboy dergisinin kurucusu Hugh Hefner yaptığı 900 bin dolarlık bağışla ABD’nin en önemli sembollerinden biri olan HOLLYWOOD yazısını kurtardı.

Los Angeles’ta Cahuenga Tepesi’nde bulunan yazının çevresindeki arazini iki yıl önce satışa çıkarılmış ve kamuoyunda bölgede inşa edilecek büyük binaların yazının önünü kapatabileceğine dair bir endişe doğmuştu.

Public Trust for Lands isimli kâr gözetmeyen bir kuruluş araziyi satın almaya karar vermişti. Bunun için 12.5 milyon dolara ihtiyaç vardı. Grubun bu parayı toplamak için elindeki süre Cuma günü doluyordu. Hefner’in bağışıyla açık Cuma gününden önce kapatılmış oldu.

Hefner, “Çocukluk rüyalarımın ve fantezilerimin kaynağı filmlerdi ve Hollywood’da üretilen görüntüler hem benim hayatımda hem de Playboy üzerinde büyük öneme sahipti. HOLLYWOOD yazısı Eyfel Kulesi gibidir ve böyle önemli bir kültürel sembolün kurtulmasına katkı yaptığım için çok memnunum” dedi.

California Valisi Arnold Schwarzenegger de Hefner’a yardımlarından ötürü teşekkür etti.

FINANCIAL TIMES: Obama’dan Ortadoğu için bir gayret daha
ABD Başkanı Barack Obama dün Ortadoğu barış görüşmelerinin tekrar başlaması için çabalarını yeniledi. Bu arada diplomatlar ABD ile İsrail’in arasının düzeldiğini ifade ediyor.

Başkan’ın bir jest yaparak ulusal güvenlik danışmanı James Jones ile İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak arasındaki toplantıya “uğradığı” ve Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’i arayarak dolaylı görüşmeler için destek istediği belirtildi.

Obama’nın bu adımları İsrail’in yerleşimleri dondurma kararı aldığı yönünde haberler gelirken atması dikkat çekti.

BBC: ABD Noriega’yı Fransa’ya iade etti
Panama’nın eski lideri Manuel Noriega, ABD’de 20 yıl tutuklu kaldıktan sonra Fransa’ya iade edildi. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton bütün hukuki engeller aşıldıktan sonra “teslim belgesi”ni imzaladı. Fransız yetkililer de Noriega’nın bir Air France uçağıyla Paris’e havalandığını doğruladı.

Fransız mahkemesi 1999 yılında Noriega’yı Fransa bankaları vasıtasıyla kara para aklamaktan gıyabında suçlu bulmuştu. Ancak ülkeye götürülen Panama liderinin bir kez daha mahkemeye çıkma hakkının olduğu belirtildi. 76 yaşındaki Noriega, 17 yıllık hapis cezasının ardından Panama’ya gönderilmek istedi ancak ABD bu talebi reddetti. Panama hükümeti ABD’nin Noriega’yı Fransa’ya iade etme kararını saygıyla karşıladığını belirtti. Ancak Noriega’nın hapis cezasını Panama’da çekmesi için gerekenleri yapacağını duyurdu.

BLOOMBERG: Wall Street yasasına Cumhuriyetçiler engeli
ABD Senatosu’nun Cumhuriyetçi Parti’den üyeleri Goldman Sachs Group Inc. Davasının başlamasına çok az bir süre kala teklif edilen yeni mali kurallar paketini reddetti. Bu durum partinin Wall Street konusundaki yumuşak tavrını eleştiri oklarının hedefi haline getirebilir.

Yasanın kabulü için 60 oy gerekiyordu ancak Cumhuriyetçilerin oy birliğiyle teklifi reddetmesiyle evetler 57’de kaldı. Bu teklifle 1930’lardan bu yana ABD mali piyasalarındaki en büyük yeniden yapılandırma hamlesinin hayata geçirilmesi planlanıyordu.

Öte yandan Goldman Sachs’ın başkanı ve CEO’su Lloyd Blankfein bugün Senato’dan yetkililerin önünde Wall Street’in finansal krizdeki rolüyle ilgili ifade verecek. Rothenberg Political Report’u hazırlayan Stuart Rothenberg, “Goldman’la ilgili iddialar ve teklifin reddedilmesi Cumhuriyetçi Parti üzerindeki baskıyı artırdı” dedi.

Etiketler:
Son Güncelleme : 28 Nisan 2010 - 12:52:27
Okuyucu Yorumları { Toplam 109 Yorum }
 • ozgur k 28.4.2010 23:57:53
  cudi yüksek tepe anlama gelmekle beraber eski dilde araratın karşılığıdır. Şimdi hakkari bölgesinde bulunan cudi o cudimidir <br>o bölgede yapılan araştırmalarda ortaya çıkan yerin 50 mt altındaki 2. yerleşim bölgesinin sular içinde balçık içinde olduğu bulunmuştur. Bu balçık tabakasının yer altından
 • ozgur k 28.4.2010 23:55:27
  Hud suresi 44 te geçen Cudi kelimesi, aslında yüksek tepe anlamındadır. Zaman içinde ülkemizde bulunan bir dağa Cudi adı verilmiş ve sanki bu Kuran`da geçen yerdir diye akıllara kazınmıştır. Böyle olunca Nuh`un gemisininde islama gore cudi daginda olduğu zannedilmektedir.
 • necmettin marmara 28.4.2010 10:02:34
  Her sene bi nuh gemisi bulunur zaten.Turizm içinde iyi oluyor hani. Yalnız mesele gemiyi bulmak değil Nuh ların davetine uyup gemiye binebilmektir marifet.
 • renate burger 28.4.2010 09:49:21
  agri dagin etehinde fligende (ucan) güvercin olsam gemilere konsam lalalalalaaaaa
 • VOLERİ voleri 28.4.2010 08:10:41
  japonları niye karıştırdılar bu konuya?kendi imkanları yetmedimi,? başkarını' da, bu gibi etkinliklerde ortak ediyorlar,tıpkı sahillerimizde hazine aramaya izin verilen yabancılar gibi
 • cahit mülazım 28.4.2010 01:28:31
  Kur'an a göre Nuhun Gemisi Ağrı dağında değil cudi dağındadır.Özellikle Ağrı dağında geminin aranması Tevrat'ı doğrulamak, Kur'anı yalanlamak içindir.Sözde karbon testi de tevrata uygun bir tarih çıkmış.
 
HaberlerFenerbahçeGalatasaraypkkburçniobeistanbulMHP