Dünya Haberleri

  Nuh Tufanı gibi

  Hürriyet Haber
  03.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tarihinin en büyük sel felaketini yaşayan Avustralya’da, yüzölçümü 780 bin kilometrekare olan Türkiye’den daha büyük bir alan, şiddetli yağmur nedeniyle taşan nehir sularının altında kaldı. Bir kişinin öldüğü bölgede, su seviyesi 9 metreye ulaştı. Avustralyalı bir yetkili, “Ülke İncil’deki efsanevi felaketleri andırır türden bir selle karşı karşıya” dedi.

  AVUSTRALYA’da aşırı yağışlar sonucu taşan ülkenin en büyük nehirlerinden Fitzroy’un suları, ülkenin kuzeydoğu kıyılarında yaklaşık 900 bin kilometrekarelik alanı yuttu. Selden en çok etkilenen yerleşim yeri, Fitzroy nehrinin yakınında kurulu, Queensland eyaletinin başkenti Brisbane’in 600 kilometre kuzeyindeki 77 bin nüfuslu Rockhampton kenti oldu. Queensland’ın maliyeden sorumlu yetkilisi Andrew Fraser “ülkenin İncil’deki efsanevi felaketleri andırır türden bir selle karşı karşıya olduğunu” söyledi. Fraser, seller yüzünden madencilik, tarım ve turizmin büyük darbe aldığını, hasarın ise, bir milyar doları aşacağını belirtti.

  Kasaba artık bir ada

  Rockhampton kenti sakinleri, dün sel sularının 9 metreyi de aşacağı uyarıları üzerine evlerini terk etti. Belediye Başkanı Brad Carter kasabanın bir ada gibi olduğunu belirterek, “Bir caddeye bir kilometre boyunca tepeden baktığınızda sudan başka bir şey görülmüyor. Evinden botlarla eşyalarını boşaltan insanlar var” dedi. Eyalette selden etkilenen insan sayısı 200 bini aştı.

  İlk kurban bir kadın

  Felaketin ilk kurbanı dün arabasıyla bir geçitten geçerken sulara kapılan 41 yaşındaki bir kadın oldu. Aynı araçtan 3 çocuk ve bir yetişkin kurtarıldı. Fitzroy /images/100/0x0/55eae46ff018fbb8f89d65dfNehri’nden taşan sularının yüksekliğinin 9.4 metreye ulaşması bekleniyor. Bu seviyeye en son 1991 ve 1954 yıllarında ulaşılmıştı. Bu nedenle kentte kum torbalarından bentler kurmak için hummalı bir faaliyet yürütülüyor. Kent civarında binlerce insan geçici sığınaklarda barındırılıyor, helikopterler selden etkilenen 22 yerleşim yerine gıda malzemeleri taşıyor.

  Yüzlerce küçük uçakla kurtarma

  AVUSTRALYA’nın doğu eyaletlerinden Queensland’ın en büyük havalimanı Rockhampton’da dev yolcu uçaklarının inip kalktığı pistler sularla kaplandı. Havalimanı ticari uçuşlara kapatıldı. Başarılı bir kriz yönetimi yürüten Avustralyalı yetkililer, tüm olumsuz koşullara ve pistlerin yarı görünmez hale gelmesine rağmen küçük uçakları indirip kaldırmayı başardı. Yüzlerce küçük uçak, ‘imkansız’ denileni başararak bölgeye hem yiyecek sevkıyatı yapıyor hem de mahsur kalanları ülkenin diğer kesimlerine taşıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı