Gündem Haberleri

  Nüfusta önce eşini, sonra kendisini öldürdüler

  Serkan KILINÇ/TRABZON, (DHA)
  11.11.2009 - 12:58 | Son Güncelleme:

  Kimliğini kullanarak yıllar önce yurt dışına işçi olarak giden üvey kardeşi vefat edince nüfustan silinen 70 yaşındaki Halil Yılmaz, yaşadığını ispatlamaya çalışıyor.

  Kardeşinin eşi Hatuncuk Yılmaz’ın da eşi Sevim Yılmaz’ın kimliğini kullandığını, onun ölümü sonrasında eşinin aynı sorunu yaşadığını anlatan Halil Yılmaz, “Uzun süre uğraştık, sonunda mahkeme kararı ile eşimin yaşadığını kanıtladık. Şimdi de ben, üvey kardeşim yüzünden yaşadığımı kanıtlamaya uğraşıyorum” dedi.

  Askerden döndükten sonra yurt dışına işçi olarak gitmek için başvuruda bulunduğunu anlatan Halil Yılmaz, ancak kendisinin adına köye gelen evrakların kardeşinin eline geçtiğini, onun da kimseye birşey söylemeden kendisinin kimliğiyle Hollanda'ya işçi olarak gittiğini anlattı.

  EŞİNİN DURUMUNU 2006'DA ÖĞRENMİŞ

  Halil Yılmaz, nüfus kayıtlarındaki sorunların ise 2006 yılında karşılarına çıktığını söyledi. O tarihte, eşi Sevim Yılmaz’a nüfus kayıt örneği çıkarmak için Nüfus Müdürlüğü’ne gittiğini belirten Yılmaz, eşinin 2004 yılında ölmesi nedeniyle nüfustan düşürüldüğünü öğrenince şaşkına döndüğünü kaydetti. Yılmaz, “Araştırdık. Kardeşimin eşi Hatuncuk Yılmaz 2004 yılında vefat etmişti. Sonra ortaya çıktı ki kardeşim Harun Hollanda’ya giderken benim, eşi Hatuncuk da eşimin kimliğini kullanmış. Hatuncuk 2004’te ölünce, eşim Sevim nüfustan düşürülmüş. Dava açtık, hatayı düzelttirdik” diye konuştu.

  2008'DE DE KENDİ BAŞINA DA GELDİ

  Eşinin yaşadığı olayın, kardeşi Harun’un 2008 yılında vefat etmesi ile kendi başına da geldiğini belirten Yılmaz, Trabzon 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği’ne, yaşadığını ispat etmek için dava açtı. Yılmaz, “2008 yılında bir gün ilaç almaya gittim. Eczanede bana bir problem olduğunu bildirildi. Bunun üzerine de Sosyal Güvenlik Kurumu’na gittim. Nüfusta ölü olarak görüldüğüm söylendi. Yaklaşık 1 yıl önce durumun düzeltilmesi için dava açtım. Yani yaşadığımı ispat etmeye çalışıyorum” dedi.

  ÇOCUKLARI DA ÜZERLERİNE KAYITLI

  Kardeşi ve eşinin Hollanda’da dünya gelen çocuklarının da kendi üzerlerine kaydedildiğini anlatan Halil Yılmaz, “Kardeşim öldü ama nüfusta sağ görünüyor. Ben ise ölmüşüm. İşe bak” diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı