Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Nüfus cüzdanınız kaybolunca ne yaparsınız

15 Şubat 2010 - 12:03Son Güncelleme : 15 Şubat 2010 - 13:28

GAZETEYE kayıp ilanı veririm dediğinizi duyar gibiyim... Şükrü Kızılot yazıyor.

Temel'in kaybolan kaynanasıyla ilgili ilanı gibi değil tabii... 

Bilmeyenler için anlatalım.

Temel'in kaynanası kaybolur ve gazeteye şöyle bir ilan verir:

“Kaynanamı kaypettum. Körenlerin insaniyet namına körmemezlikten gelmeleri rica olunur.”

NE YAPILMALI? 

Nüfus cüzdanınız kaybolunca ya da çalınınca, gazeteye ilan  ve emniyet makamlarına haber vermek yeterli değil. Emniyet biriminden, “nüfus cüzdanının kaybolduğuna ya da çalındığına dair yazı veya tutanak” almak da yeterli değil.

Kaybolan ya da çalınan nüfus cüzdanı nedeniyle, çeşitli sorunlar yaşanabiliyor.

Sözgelimi, cüzdanı çalan ya da bulan kötü niyetli kişiler;

- Bu kimlikle, şirket ya da şirketler kurabiliyorlar,

- Borç taahhütlerine girebiliyorlar,

- Sahte fatura düzenlemek suretiyle, yasa dışı gelir elde edebiliyorlar,

- Cep telefonu hattı alıp tehdit, şantaj, terör vb. amaçlı kullanabiliyorlar.

- Akla gelmeyecek bir çok olumsuz işte ya da faaliyette kullanabiliyorlar.

İşin acı tarafı, nüfus cüzdanı kaybolan ya da çalınan kişi, çoğu kez açılan davalardan haberdar olmamakta, hüküm giyebilmekte ve itiraz etmediği daha doğrusu edemediği kararlardan dolayı mağdur olabilmektedir. Hakkında çıkan arama kararı üzerine yakalanması sonucu da ciddi sorunlar yaşayabilmektedir.

Şimdi diyeceksiniz ki;

“Peki nüfus cüzdanı çalınınca veya kaybolunca başka ne yapacağız?”

Hemen yanıtlayalım;

Vergi dairesine bildirimde bulunacaksınız.”

BİLDİRİMİN ŞEKLİ

Çok kişi farkında değil. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın “Vergi Kimlik Numarası” 2007/1 No.lu İç Genelgesi var.

Bu genelgeye göre;

Gerçek kişiler, nüfus cüzdanlarının kaybolduğu veya çalındığını, bir dilekçe ile vergi dairesine bildirecek ve bu nüfus cüzdanı ile vergi dairelerinde mükellefiyet kaydı yapılmasının engellenmesini talep edecekler.

Bunun için; vergi mükellefi olanların bağlı oldukları vergi dairesine, olmayanların da herhangi bir vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Başvuru dilekçesi ekinde de; TC kimlik numarası belirtilmek suretiyle, nüfus cüzdanının kaybolduğu veya çalındığına dair gazete ilanı ile emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin aslı ibraz edilecek.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

Maliye Başmüfettişi Ahmet Ozansoy'un, Yaklaşım Dergisi'nin Şubat 2010 sayısında yayımlanan makalesine göre; kayıp veya çalıntı nüfus cüzdanı bilgisinin, vergi dairesi sistemine girilmesiyle birlikte, bu nüfus cüzdanına dayanarak yapılacak mükellefiyet işlemleri engellenmiş oluyor.

Kayıp ya da çalıntı nüfus cüzdanı ile işlem yapıldığının sistem tarafından tespiti halinde, bilgisayar ekranında bununla ilgili “uyarı” gözüküyor. Nüfus cüzdanına da el konuluyor.

Aman dikkat!

Nüfus cüzdanınız kaybolduğu ya da çalındığında, vergi dairesine acilen başvurun.

Yoksa çok zor durumlarda kalabilirsiniz.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 158 Yorum }
 • Hakan Sunal 15.2.2010 16:47:41
  BU KADAR, KURUM VAR, DERNEK VAR,BİRİM VAR VAR OĞLU VAR,<br>HEPSİ VATANDAŞIN ÖDEDİĞİ PARALARLA MAAŞINI ALIR,<br>HİÇBİRİSİ VATANDAŞIN HAKKINI KORUMAK İÇİN KILINI KIPIRDATMAZ,HÜKÜMET DAHİL, MİLLETVEKİLLERİ DAHİL, HEPİNİZE YAZIKLAR OLSUN<br>BU MAAŞLARLA ALDIĞINIZ LOKMA BOĞAZINIZDAN NASIL GEÇİYOR.
 • Aydın çubuklu 15.2.2010 16:45:41
  online çağdayız bu kadar saçma bir şey olmaz.Kardeşim kayıp bildirimi yapıldıktan sonra sistemin hemen blokeye geçmesi gerekir.Bu maliye hakikaten çok garip bir bürokrasi<br>sinekten bile yağ çıkartıyor.Yazık bu ülkeye hem de çok yazık.....
 • Ümit Sayman 15.2.2010 16:13:45
  hani devlet daireleri bilgisayar agi ile birbirine bagliydi?<br>polise muracaat edildiginde tum birimlere iletilmesi gerek.<br>taa bankalara kadar.<br>devlet bankaya 10 lira yattiginda bile alacagini nasil cart diye cekebiliyorsa, bunu da becerebilmeli.
 • sahin ölmez 15.2.2010 15:18:28
  Bu isler Türkiyemizde ne zaman düzelecek.Emniyet müdürlügü bu islesi üstlenmesi gerekir.Dünyanin bütün sirketlerini ülkemize doldurmusuz ama resmi isler nasil yürür bir örnek almamisiz!!Yaziklar olsun.bu hükümet de ise yaramadi
 • Levent Özde 15.2.2010 15:04:40
  e-devlete geçtik diye böbürleniyoruz ama hala eski yöntemlere devam. Adam emniyete gittiyse orada kayıp/çalıntı bilgisi sisteme girilsin ve vergi dairesi de nufüs müdürlüde görebilsinler. Ne diye uğraştırıyorsun bir daha!!!
 • MEHMET ALİ ATLIHAN 15.2.2010 15:03:40
  Tüm işlemlerini elektronik ortamda yapan Emniyet, Maliye, Nüfus idaresi ve diğer devlet kurumlarının bu tür aksaklığı birbirlerine bidirmeleri bir tuş dokunuşu ile mümkünken, vatandaşa hala eziyet çektirmelerini anlamak mümkün değil. Ama yine de, ne yapılacağını öğrenmemiz iyi oldu.
Sayfa Başı
HaberlerSeyahatdizifragmanGezginmevlid kandilimevlid kandili ne zamanmevlid kandili hangü günrebiülevvel ayı