GAZİANTEP HABERLERİ

NTO, Zeytin ve Zeytinyağı Çalıştayı'nda

DHA
22.12.2017 - 09:49Son Güncelleme :
DHA

NİZİP(Gaziantep),(DHA)- GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanlığı tarafından 'Coğrafi İşaretlerde Farkındalığın Artırılması Projesi' kapsamında Aydın'da düzenlenen Zeytin ve Zeytinyağı Sektöründe Coğrafi İşaretler Çalıştayı'na Nİzip Ticaret Odası da katıldı.
Düzenlenen çalıştaya Nizip Ticaret Odası’nı temsilen Genel Sekreter Serpil Gündoğdu ve Sanayi Müdürü Suat Demirbilek katılarak, zeytin ve zeytinyağı sektörüne yönelik yapılan çalışmalar ve 'Nizip Zeytinyağı' coğrafi işareti denetiminde karşılaşılan sorunlar hakkında çalışma gruplarında bilgiler verdi. Çalıştayda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Muhsin Yazıcı ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanı Dr. İlkay Kılıç tarafından açılış konuşmaları yapılarak faydalı bir çalıştay gerçekleşmesi temennisinde bulunuldu.
Zeytinyağında coğrafi işaret sahibi odalarla üretici birliklerinin temsilcilerinin katıldığı Zeytin ve Zeytinyağı Sektöründe Coğrafi İşaretler Çalıştayı’nda Türkiye’nin dünya piyasalarında ciddi ölçekte bir pazar payı olmasına rağmen söz sahibi olamadığı belirtildi. Çalıştayda markalaşmanın önemine de değinilerek 2 binden çok farklı ürüne sahip olan Türkiye’nin bu ürünlerinden sadece yüzde 10’u gibi küçük bir bölümünün markalaşmış olduğu ifade edildi.
Sektörün iç ve dış pazar değerlerinin arttırılması ve ülkemizin dünya pazarlarında daha üst sıralara çıkabilmesi için coğrafi işaret sisteminin etkinleştirilmesi ile üreticilerin ulusal ve uluslararası alanda ürünlerini pazarlama ve pazar bulma becerilerinin arttırılmasına yönelik ihtiyaçlar ve gerekliliklerin üretim, işleme ve denetim ile tanıtım ve pazarlanması konusunda bildiriler sunuldu.
Çalıştayda aynı zamanda, 1'inci Zeytin yetiştiriciliği Çalışma Grubu, 2'nci Zeytin ve Zeytinyağı İşleme-Üretim Çalışma Grubu, 3'üncü Zeytin ve Zeytinyağında Denetim Çalışma Grubu ve 4'üncü Zeytin ve Zeytinyağında Pazarlama ve Tanıtım Çalışma Grubu olarak eş zamanlı dört toplantı düzenlendi.
Toplantıları oturum başkanı olarak Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi YKB Ümmühan Tibet, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü'nden Doç. Dr. Sertaç Dokuzlu, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nden Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya ve Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü'nden Doç.Dr. Renan Tunalıoğlu yönetmişlerdir. Toplantı salonları çalıştaya uygun olması için 'Nizip Zeytinyağı', 'Milas Zeytinyağı', 'Edremit Zeytini' ve 'Gemlik Zeytini' olarak adlandırıldı.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde NTO, Zeytin ve Zeytinyağı Çalıştayı'nda haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

24 Kasım 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:47
 • Guneş
  07:11
 • Öğle
  12:23
 • İkindi
  15:01
 • Akşam
  17:23
 • Yatsı
  18:42
Sayfa Başı