NSU mağdurları Münih Başkonsolosluğunda ağırlandı

Ahmet İNCEL MÜNİH (DHA)
22 Ocak 2015 - 09:55Son Güncelleme : 22 Ocak 2015 - 09:54

Münih Başkonsolosu Mesut Koç, Köln Keup sokağı mağdurlarını başkonsolosluk rezidansında ağırladı. Resepsiyonda mağdurların yanı sıra Keupstrasse her yerde adlı inisiyatifin üyeleri, mağdur avukatları ve Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin de hazır bulundu.

Resepsiyonun ev sahilipliğini yapan Başkonsolos Koç dava sürecini yakından izlemeye devam edeceğiz. Beklentimiz, temennimiz adaletin tecelli etmesi yönündedir dedi.

Keup sokağı mağdurlarından Abdullah Özkan, ifade verirken hissettiklerini DHA muhabirine anlattı. Özkan, konuşan ise olayın ardından on yılı aşkın zaman geçmesine rağmen unutamadığı söylerken ifade verirken söz hakkımın olması benim için çok önemliydi. Yaşadıklarımı, çektiklerimi onlara anlatmak benim için çok önemliydi. Başımdan geçen her şeyi anlattım. Kararı mahkeme verecek, doğru karar çıkacağına umudum var dedi. Beate Schaepenin konuşmamaya devam etmesini eleştiren Özkan o kadın kendisini açmayacak dedi.

Keup sokağı mağdurları ve NSU cinayetleri kurbanlarından Abdurrahim Özdoğrunun ailesinin avukatı Ferhat Tıkbaş Keup sokağı mağdurlarının olay sonrası adeta sanık muamelesi gördüklerini söylerken bisiklet üzerinde bombayı koyan kişiyi gördüğünü söyleyeni kimsenin dinlemek istememiş. Konuyla ilgili şahitlik yapmak isteyen bazı kişileri dinlememişler. Olayı sadece yabancıların kendi aralarında olan sağcı, solcu veya PKK olayı gibi gördüler dedi.

NSU terör hücresi 9 Haziran 2004de Kölndeki Türk iş yerlerinin yoğun olduğu Keup sokağı, çivili bomba patlatarak 22 kişinin çoğu ağır olmak üzere yaralanmasına neden olmuştu.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı