Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Notlarım mesleki yatak odamdır

  Ayşegül USTA / DHA
  20 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 20 Kasım 2009 - 01:18

  İkinci Ergenekon Davası´nda iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle tutuklu yargılanan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, dünkü duruşmada savunmasını yaptı.

  Balbay’a destek vermek amacıyla Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları Hikmet Çetinkaya, Şükran Soner, Ümit Zileli, Ataol Behramoğlu ve Orhan Bursalı da duruşmayı izledi. İddianamede “hükümeti devirmek ve halkı silahlı isyana teşvik”le suçlandığını belirten Balbay şunları söyledi:

  Gazeteci not tutar

  ”Yazdığım 5 bin makale ve 23 kitap ile yaptığım 2 bin radyo ve televizyon programında böyle bir şey bulursanız, bu mesleği bırakacağıma sizin huzurunuzda söz veriyorum. Yaşadığı çağı tanıyan bir gazeteci, o tanıklığının gereği olarak her türlü bilgiyi, belgeyi edinmek zorundadır. Mesleki anlamada bir gazeteci birisi ile görüştü mü, bu Cumhurbaşkanı olur, Başbakan olur, notlar tutar. Gazeteci o notları kendisi için tutar, bunlar belge değildir. Ahmet Necdet Sezer’le yaptığım görüşmenin içeriğinde anlatmayacağım hiçbir şey yok. Ama bu bir mesleki yatak odasıdır. Bir gazetecinin mesleği nedeniyle böyle bir suçlama ile karşı karşıya kalmasını, dolaylı olarak bir sansür girişimi olarak nitelendiriyorum.” Balbay, Ergenekon ana davasının tutuksuz sanıklarından, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı İlhan Selçuk için de şöyle dedi:

  “Çok büyük saygı ve sevgi duyuyorum. Uğruna ölürüm. Ama benim gazeteciliğim İlhan Selçuk’tan bağımsızdır. Haberlerimi kendim yaptım, kitaplarımı kendim yazdım. Örgütteki üst düzey kişilerin koordinasyonunu sağladığım iddia ediliyor. Görüştüğüm kişileri biraz önce saydım. Koordinasyonunu sağladığım kişiler Ahmet Necdet Sezer, İlker Başbuğ, Şenkal Atasagun. Eğer Türkiye Cumhuriyeti devletinin üst düzey yöneticilerinin koordinasyonunu bir gazeteci yapıyorsa o devlete yazık veya ne mutlu o gazeteciye.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı