Gündem Haberleri

  Notere türban izni yok...

  Hürriyet Haber
  06.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz, türban konusunda yumuşama mesajı verirken, Adalet Bakanlığı taviz vermedi. Adalet Bakanlığı, noterlik başvuru formuna türbanlı fotoğraf yapıştıran iki adayın başvurusunu reddetti.

  İstanbul'dan İ.Ç. ve Selçuklu ilçesinden Ü.K. adlı kadın avukatlar, noterlik başvurularını usülüne aykırı şekilde, türbanlı fotoğraflarla verdiler. Noter adaylarının türbanlı başvuru formları Adalet Bakanlığı tarafından kabul edilmedi. Türbanlı avukatlara başvurularının usülüne aykırı olduğu gerekçesiyle reddedildiği bildirildi ve ‘türbansız fotoğrafla yeniden başvurmaları’ istendi. Bakanlık yetkilileri, meslek mevzuatı ve yargı kararları nedeniyle türbanlı fotoğrafla çekilmiş hiçbir noterlik başvurusunun kabul edilmeyeceğini ve bu konuda taviz verilmeyeceğini belirttiler.

  Bu arada, yargı kararlarına rağmen kadın avukatlara türban izni verebilmek için genelge çıkaran Şevket Kazan'ın Adalet Bakanlığı döneminde F.D. ve S.C. adlı türbanlı fotoğrafla başvuran iki avukata noterlik belgesi verildiği ortaya çıktı. Ancak, bakanlığın bu iki kişinin noterlik belgesini iptal etmek için bir işlem yapmadığı da belirlendi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı