Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Not rezaleti

  Hürriyet Haber
  30 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 30 Eylül 1998 - 00:01

  Temel derslerden notları ‘1’ olduğu halde karnelerine ‘geçti’ yazılan Kartal Ticaret Lisesi'ndeki 200 öğrenci, ‘Tek ders sınavı ve ortalama yükseltme sınavı’na da girmeyince, sınıfta kaldı. Okul yetkilileri hatanın bilgisayardan kaynaklandığını söylerken, bakanlık soruşturma açıldığını ve öğrencilerin haklarının verileceğini duyurdu.

  Kartal Ticaret Lisesi'nde 200'ü aşkın 9'uncu sınıf öğrencisi, karnelerine yanlışlıkla yazılan ‘Geçti’ yazısı yüzünden sınıfta kaldı.

  Okulun temel dersleri muhasebe ve edebiyattan, öğrencilerin en az 2 almaları gerekirken, bazılarının notu ‘1’ olduğu halde, karnelerine ‘Ortalama ile sınıf geçti’ yazıldı. Hatayı farkedip müdür yardımcılarına giderek, ‘‘Bizim dersimiz zayıf, ancak karnemizde sınıfımızı geçtiğimiz belirtilmiş. Burada bir hata yok mu?’’ diyen öğrencilere, ‘‘Hayır, sistem değişti, siz sınıfınızı geçtiniz’’ denildi. Bunun üzerine öğrenciler daha sonra yapılan ‘Tek ders sınavı, ortalama yükseltme sınavı’ gibi sınavlara girmediler.

  Bu öğretim yılı başında okula giden öğrenciler, sınıfta kaldıkları bildirilince şaşkına döndüler. Olayı doğrulayan okul yetkilileri, bunun bilgisayar hatasından kaynaklandığını söylediler. Karnesinde ‘Ortalama ile sınıf geçti’ ibaresini görünce evine sevinerek gittiğini belirten 9-A sınıfı öğrencisi Selva Kurt, ‘‘Öğretmenlerimiz hata yapmamıştır diye düşündüm. Çünkü müdür yardımcısına da sordum. Geçtiğimi söyledi. Ancak şimdi sınıfta kaldığım belirtiliyor. Bu büyük hatanın sorumlusu bizler miyiz?’’ dedi. Aynı sınıfta 2'nci yılını okuyan 9-T sınıfı öğrencisi Gülhan Örnek ise ‘‘İlgili müdür yardımcısına güvendiğim için şimdi okuldan atıldım. Bilgisayarın ya da okuldaki yöneticilerin hatasını biz çekiyoruz. Mahkemeye başvuracağım’’ diye konuştu.

  Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, ‘‘Okul idaresinin bu konuda büyük hatası var. Zaten bu okul sorunluydu. Bakanlık müfettişlerini çağırdık. Olayı soruşturuyorlar. Öğrencilerimize kaybetmiş haklarını gecikmiş de olsa geri vereceğiz’’ dediler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı