« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Nostaljik melodiler!..

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Metin SERTOĞLU

Marmara Bölgesi'nden 80 civarında avcı dernek temsilcilerinin katılımıyla Ocak ayında İstanbul'da bir toplantı yapıldı. Alınan kararlar bir protokola bağlanıp, ‘‘Avcılar Birliği’’nin kuruluş naraları olarak kulaklarımıza iletildi.

Bu çağdaş atılımın destekçisi olarak da ülkemizin en ciddi gönüllü kuruluşlarından biri olarak tanıdığımız Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin adı maalesef kullanıldı! Sonuçta hükümet bildirisi gibi ilgili resmi kurumlara gönderilen talimatlarla, Nisan ayındaki Merkez Av Komisyonu toplantısına bir takım uyarılarda bulunuldu.

Bir beyzadenin ismi de MAK Komisyon üyeliğine sunuldu. Orman Bakanı Sn.Ersin Taranoğlu eminim ki doğru bildiğini yapacak, tedavülden kaldırılmış emrivakilere itibar etmeyecektir.

Ormancıların Kızılcahamam beldesinde tertipledikleri ‘‘İstişare’’ adı altındaki toplantıda, meydanı boş bulup, olmayan üçyüz dernek! adına ahkam kesen B.A.M. Kulübü'nden birkaç ünlü eli tüfekli, almışlar sazı ellerine, beş yıl önce besteledikleri, ‘‘Haftada Her Gün Avlanalım’’ şarkısını koro halinde icra etmişlerdir. En isterik olanının, solo olarak seslendirdiği, ‘‘15 Mart'ta sökün ördeği avına çıkalım... Marmara Bölgesi'nde olmayan kekliği yasaklayalım, Ada Tavşanı 2, Çulluk 8, Yaban Kazı 8, Yaban Ördeği 10, sakarmeke, bağırtlak, üveyik, güvercin, bıldırcın 15, Anadolu'da kekliği de 8 adet vurup, torbaları dolduralım dizeli, kanlı uzun havalarına doğacılar gözyaşı dökerken, sanırım ormancılar keyiften alkış tutmuş, ayaklarının dibinde şampanya patlatmışlardır! Bu nostaljik melodilerin duyumunun ardından; kalemi eline alan Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Sn. Nergiz Yazgan, güftesini doğadan aldığı bestesinde, bakın neler yazmıştır! Bir bölümüne birlikte göz atalım:

Sayın Geray Bilimer, B.A.M. Yön.Kur.Bşk. Yazılı basında çıkan haberler, gerekse 17.2.1998 tarihinde Kızılcahamam Merkez Av Komisyonu Danışmanlar Kurulu Toplantısı'nda öne sürdüğünüz savlar, kurumlarımız arasında av ve avcılık konusunda birtakım temel düşünce ayrılıkları olduğunu bariz bir şekilde ortaya koyuyor. Üzülerek görüyoruz ki, gerek BAM, gerekse temsil etmek istediği, ‘‘BİRLİK modelinin avı korumak’’ konusunda henüz ciddi hiçbir önerisi yoktur.

Dolayısıyla hakiki korumacı avcılığa henüz ülkemizde avcılar tarafından destek verilmediğini üzülerek izlemekteyiz. Bu nedenle 19.1.1998 tarihinde, henüz tek taraflı imzalamış olduğumuz protokolün geçerliliği kalmamıştır. Bundan sonra böyle bir protokole atıfta bulunulmamasını rica ederiz.

Pirimiz, ünlü avcı Şadi Yazgan'ın hanım kızına yakışan bir tavır, kendisini kutluyor, destekliyoruz.Bunları da Beğenebilirsiniz