AKSARAY HABERLERİ

Nostaljik Değirmenler Gündemde

IHA
02.09.2015 - 12:39Son Güncelleme :

AKSARAY'DA NOSTALJİK OLARAK KABUL EDİLEN DEĞİRMENLER ŞİMDİLERDE YENİDEN GÜNDEME GELİYOR.

IHA

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden birisi olan Aksaray’da tarımsal üretimde buğday tercih edilmesine karşın, üretimin işlenmesine yönelik yeterli tesis, işletme bulunmuyor. Şimdilerde nostaljik olarak kabul edilen un değirmenleri, sağlıklı beslenmeye yönelik ’’Tam tahıllı ekmek tüketin’’ uyarılarıyla birlikte yeniden gündeme girme aşamasında.
Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da yaklaşık 420 bin 430 hektar ekilebilir tarım arazisinde hububat üretimi yapıldığını belirten Değirmenci Ramazan Ateş (35), “Son yıllarda tarım sektöründe alternatif ürünlerin yaygınlaştırılması yönünde çiftçiler bilgilendirip, destekleme çalışması yapmasına rağmen hububat üretiminden vazgeçmeyen bölge çiftçisi, üretimini Toprak Mahsulleri Ofisi’ne teslim ediyor veya işlemeden çevre illerde bulunan tesislere gönderiyor. Bu durum ise çiftçinin üretimde elde etmesi gereken gelir payının düşmesinde önemli rol oynuyor. Öte yandan sağlıklı beslenmeyle ilgili olarak beyaz ekmeğin sofradan kalkmasıyla birlikte, günümüzün nostaljik tarım aletleri arasında bulunan değirmenlerin önemi yeniden eski saltanatına kavuşacağı düşünülüyor. Beyaz undan yapılan ekmeğin besleyici değeri tam tahıllı ekmeklere göre daha az olduğu uzun yıllardan beri bilinen bir gerçek. Aksaray’da üretilen hububatın kurulacak değirmen ve bulgur seteni tesisleri ile tam tahıllı işlenmiş ürünlerin elde edilerek, piyasaya sürülmesiyle yeni bir sektör oluşabilir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aksaray haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aksaray ilinden Nostaljik Değirmenler Gündemde hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Eylül 2015 tarihinde saat 12 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nostaljik Değirmenler Gündemde haberi güncellenecektir.

AKSARAY İLÇELERİ

AKSARAY NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:04
Sayfa Başı